Hanife Baş

Hanife Baş

hanife.bas@milliyet.com.tr

Tüm Yazıları

Hareket takibi yanında çoğu insan uyku takibi, yakılan kaloriyi görme, atılan adımı hesap etme ve sağlık takibi için de akıllı saat ve bilekliklere yöneliyor.

Bahar aylarıyla beraber havalar ısınıyor ve hareket ihtiyacı da artıyor. Yürüyüş, spor, koşmak ve diğer sporlara daha fazla zaman ayrılıyor. Hareket takibi yanında ayrıca çoğu insan uyku takibi, yakılan kaloriyi görme, atılan adımı hesap etme ve sağlık takibi için de akıllı saat ve bilekliklere yöneliyor.

Giyilebilir cihazlar denilen bu ürün grubu, günlük hayatta ve iş hayatında pek çok kolaylık sağlıyor. Bildirimleri kontrol edip, sağlık bilgilerinizi güncel tutabiliyorsunuz. Telefona bakma sıklığınızı da azaltıyor. İhtiyaç duyduğunuzda hızlıca size gelen aramaları, mesajları ve e-postaları görebiliyorsunuz. Son dönemde pek çok marka yeni modellerini tanıttı. Samsung, Huawei, Xiaomi gibi markalar yeni ürünleriyle göz dolduruyor.

Haberin Devamı

Bahar dönemlerinde akıllı saat alma alışkanlığı da artıyor.

Artık akıllı saatler pek çok kullanıcının vazgeçilmezi arasında. Bu cihazlar hayatlarını kolaylaştırıyor ve zenginleştiriyor. Bu nedenle alabilecekleri en iyi ürünü almak istiyorlar.

Akıllı saatle ‘form’ zamanı

Bunlara dikkat!

Akıllı saat alırken dikkat edilmesi gerekenler var. Öncelikle bütçenizi belirleyin. Bütçe aralığınızdaki modellerin telefonunuzla uyumlu olmasına dikkat edin. Android ve iOS sistemleri var. Telefonunuzu desteklediğinden emin olun. Farklı işletim sistemi olsa da markası ne olursa olsun artık akıllı saatler neredeyse bütün telefonlarla kullanılabiliyor.

Tasarımına karar verin, yuvarlak hatlı, dörtgen, klasik saate benzeyen pek çok seçenek var. Kol yapınız, kullanım şekliniz ve zevkinize göre karar verin.

Kişiselleştirilebilir farklı ekran türleri sunmasına özen gösterin. Bir süre sonra aynı görünümden sıkılabilirsiniz.

Akıllı saatlerde ekran arayüzünü değiştirerek hep farklı saat takıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Zengin arayüze sahip olmasına dikkat edin. Artık hepsinde var ama dokunmatik ekranlı olsun. LED, Amoled ekranlar daha iyi görüntü kalitesi elde etmenizi sağlar.

Haberin Devamı

Akıllı saat alırken dikkat etmeniz gereken özellikler arasında teknik özellikler, pil ömrü de var. Pil ömrü önemli. Hayatımızda artık şarj etmemiz gereken çok cihaz var. 25 güne kadar pil ömrü sunanlar bulunuyor. Eğer müzik dinlemeyi seviyor, fotoğraflarınızı ve videolarınızı saatinizde depolamak istiyorsanız yüksek depolama alanının olmasına dikkat edin.

Uygulama çeşitliliği

Uygulama çeşitliliği de dikkat edilmesi gereken noktalardan.

Uygulama marketleri zengin olsun. Böylece deneyiminiz zenginleşir. Spotify, Whatsapp gibi çok kullanılan uygulamaları desteklesin. Böylece pek çok uygulamayı telefonunuzu çantanızdan çıkarmadan kontrol edebilirsiniz. Çağrı yanıtlama özelliği de saatinizi öne geçirir. Çoğu model çağrıyı görmenizi sağlar ama cevaplama özelliği sunmaz. Sunanlara öncelik verin. Son dönemde piyasaya çıkan saatler sınırsız denecek sayıda sağlık ve spor uygulaması sunuyor.

EKG, uyku yönetimi, stres yönetimi ve SpO2 gibi analizleri veriyorlar. Ne kadar çok özelliği olursa sizin                              için avantaj olur. Yağmurlu günlerden geçiyoruz suya dayanıklılık özelliğine de dikkat edin.

Haberin Devamı

Akıllı saat fiyatları 3 bin TL’den başlayıp 23 bin TL’ye kadar çıkıyor.

Akıllı saatle ‘form’ zamanı

Yeni tekno cihazlar

Casper, VIA ailesinin en yeni üyesi X30 Plus’ı duyurdu. 8GB RAM +8GB sanal RAM olmak üzere toplamda 16GB RAM özelliği, 50MP kamerası, 4600 mAh batarya kapasitesi, NFC teknolojisi ve 30 W hızlı şarj özelliğine sahip X30 Plus, teknolojik özellikleri trend bir tasarımla kullanıcılarıyla buluşturuyor.

JBL’nin kablosuz kulaklığı Tune Flex, ilgi görüyor. Silikonlu ve silikonsuz iki farklı kullanım sağlayan kulak ucu tasarımıyla kullanıcı deneyimini bir adım öteye taşımayı hedefliyor. Ses geçirmez kulaklık ucunu takarak ortamdaki sesleri engelleyebiliyorsunuz.

TECNO’nun yeni modeli Phantom X2, Türkiye’de. Ultra net gece çekim özellikleriyle öne çıkıyor. PHANTOM X2, MediaTek’in Dimensity 9000 5G işlemcisini kullanıyor. Yıldız tozu grisi ve ay ışığı
grisi seçenekleriyle kullanıcılarla buluşacak. Fiyatı 19.900 TL.