Tekno babalara tekno hediyeler!

13 Haziran 2021

20 Haziran Babalar Günü’ne az bir süre kaldı. Babasına en iyi hediyeyi almak isteyenler arayışa başladı. Babalara hediyede teknoloji öne çıkıyor. Tanıtımı yapılan pek çok yeni cihaz hediye listesinin başında yer alabilecek özelliklere sahip

Babalar Günü için geri sayım başladı. 20 Haziran’da kutlanacak bu özel gün için hediye seçimleri de hız kazandı. Normalleşmenin de başlamasıyla alışveriş hareketlenirken, babalarına en iyi hediyeyi seçmek isteyenler arayışa başladı. Teknoloji, babalar için öne çıkan bir kategori. Son dönemde lanse edilen pek çok yeni cihaz Babalar Günü hediye listesinin başında yer alabilecek özelliklere sahip. Hediye alternatiflerine göz attık.

İki yeni tablet modeli

Samsung, tablet portföyüne Galaxy Tab S7 FE ve Galaxy Tab A7 Lite modellerini ekledi. Tab S7 FE, eğlence ve üretkenlik özelliklerinin yanında birden fazla işi aynı anda yapmayı mümkün kılan geniş bir ekranla geliyor. 12.4 inç ekranın tercih edildiği Tab S7 FE, LTE bağlantısını da destekliyor. Siyah, gümüş, yeşil ve pembe olmak üzere dört renk seçeneğine sahip. A7 Lite ise daha kompakt ve pratik bir kullanıma sahip. 8.7 inç’lik ekranı, 32 GB dahili hafızası ve mikroSD kart desteği bulunuyor. Fiyatı: Yakında Türkiye’ye gelecek.

Şarjı iki gün dayanıyor

Oppo, A54 modelini Türkiye’de satışa sundu. A54, hızlı şarj özelliğiyle öne çıkıyor. Sekiz çekirdekli işlemci, 128 GB ultra geniş bellek kapasite ve 6.5 inç genişliğinde ekranla geldi. A54’ün arka kısmında 13 MP ana kamera, yakın mesafe çekimleri için 2 MP makro kamera ve arka planı bulanıklaştırıp fotoğrafın konusunu vurgulayan çekimler için 2 MP bokeh özelliği bulunuyor. 5.000 mAh kapasiteli uzun ömürlü bir pile sahip olan A54, tek bir şarjla 2 güne kadar dayanıklılık sunuyor.

Yazının devamı...

Televizyonda futbol vuruşu!

6 Haziran 2021

Milli takımımızın da mücadele edeceği Euro 2020’ye az bir süre kala televizyon hazırlığı başladı. TV’lerini yenileyemeyecek olanlar yapacakları küçük ayarlarla maç keyfini artırabilir. Görüntü ve ses ayarlarına küçük dokunuşlar yapabilir

Futbol severlerin heyecanla beklediği Avrupa Futbol Şampiyonası yani Euro 2020 için geri sayım başladı. 11 Haziran’da başlayacak turnuvada milli takımımız da yer alacak. 

Milyonları ekran başına kilitleyecek bu turnuva sırasında yeni televizyon satışlarının artması bekleniyor. Ancak televizyonunu yenileyemeyecek olanlar yapacakları küçük ayarlarla maç keyiflerini artırabilir.  

Ayarları kontrol edin

Öncelikle televizyonunuzun ayarlarını ve duruşunu kontrol edin. Renk ve görüntü ayarlarını kontrolden geçirin. TV’nizin ayarlarından görüntü tipi olarak ‘spor’u seçin. TV’de HDMI girişiniz varsa buna uygun uydu alıcı kullanın. 

TV’nizden en iyi rengi elde etmeye çalışın. Futbolda en yaygın renk yeşil. İnsan gözü yeşile karşı çok hassas. Çimenin kahverengiye yakın, sarı ya da donuk göründüğüne tanık olabilirsiniz. Doğru rengi bulmaya çalışın. Kontrast ile oynayabilirsiniz. Belirlenmiş ayarlara bakın. Bunlar genelde güçlü ve parlak renkler. Normal yaşama göre çok daha yoğunlar. Sahanın daha doğal görünmesini istiyorsanız ise renk kontrolünü düşürmeniz gerekecek. 

Futbol maçlarını çoğu yayıncı daha büyük ekran boyutları için hazırlar. Maç izleme deneyimini artırmak için mümkün olduğunca büyük ekranlı televizyona sahip olmak gerekiyor. Eğer TV’niz küçük ekranlıysa stadyum havasını TV’ye yakın oturarak elde edebilirsiniz. Maç boyunca koltuğunuzu TV’ye daha yakın konuma getirmeniz işe yarayabilir. Yüksek çözünürlükteki TV’ler çok yakın mesafeden de iyi görüntü sağlar. 

Yazının devamı...

Süpürün gitsin!

30 Mayıs 2021

Pandemi sonrasında temizliğin ve hijyenin en çok önemsendiği dönemlerden geçiyoruz. Haliyle evlerde temizlik de daha bir önem kazandı. Evde temizlik deyince süpürgeler başrole çıkıyor. Türkiye’de geçen yıl iç pazarda 1 milyona yakın elektrikli süpürge satıldı. Geçen yıl pazarın yüzde 27 oranında büyüdüğü belirtiliyor. Bir de robot süpürge tarafı var tabii ki. Yeni modeller, toz torbasız, dikey kullanılabilen, nesnelerin interneti teknolojisini kullanan, envai çeşit teknolojik özelliğe sahip. Markaların öne çıkan modellerine göz attık.

Nesnelerin internetini kullanıyor

Arzum’un AR4095 Olimpia Smart modeli nesnelerin interneti (iOT) teknolojisini kullanıyor. Toz torbasız model, Arzum Olimpia mobil uygulaması ile yönetilebiliyor. Olimpia Smart’ın toplam güç tüketimi, çalışma süresi ve filtrelerin doluluk oranlarını takip edebilir, performansı en üst düzeyde tutabilirsiniz. Uygulama sayesinde HepaA filtreyi zamanında değiştirerek toz ve alerjenleri yüzde 99.9’a kadar süpürgenizde hapsederek evinizin havasını daha temiz tutmanız mümkün. Emiş gücü 899 watt, gürültü seviyesi 71 desibel, toz haznesi 2.2 litre. Fiyatı: 1.900 TL

Toz haznesini kolayca boşaltın

Samsung Jet, kablosuz ve dikey elektrikli süpürge. 150 Watt’lık emiş gücüyle tüylü halılardaki tozu ve tüyleri yok ediyor. Evleri kirden arındırmanın yanı sıra ortamda oluşabilecek tozları filtreliyor. 5 katmanlı filtreleme sistemi, tozu yüzde 99 oranında temizliyor ve içinde hapsediyor. Şilte ve örtü gibi yumuşak yüzeylerin temizliği için kolayca değiştirilebilen farklı başlıklara sahip. Teleskopik şaftı sayesinde tüm yüzeylere erişim sağlarken köşe bucak temizlik sunuyor. Samsung Clean Station ile süpürgenin toz haznesini otomatik olarak boşaltıyor. Ses seviyesi 86 desibel, motor gücü 550 Watt. Fiyatı: 4.500 TL.

Kablosuz ve şarjlı

Yazının devamı...

Havamız temiz olsun!

23 Mayıs 2021

Kovid-19’la beraber bulunulan ortamların hava kalitesini artırmak önemli hale geldi. Evlerde bolca vakit harcadığımız bugünlerde hava temizleme cihazları evlerin yeni gözdeleri oldu.

Koronavirüsün öne çıkardığı teknolojilerden biri de hava temizleme cihazları oldu. Salgından önce genellikle alerjik hastalıkları olanların tercih ettiği bu ürünler artık ev ve ofislerin vazgeçilmezi oldu. Bütün dünyada evlerde kalınan süre çok arttı ve artık spor dahil çoğu şeyi de evlerde yapar hale geldik. Kovid-19’la beraber bulunulan ortamların hava kalitesini artırmak önemli. Hava temizleme cihazlarının bilinçli ve etkin kullanımında bir hayli yol alındı. Bu cihazların teknolojileri de giderek gelişiyor.

Gazlar da kirletiyor

Bu alandaki önemli markalardan biri de Dyson. Dyson’ın verdiği bilgilere göre, evlerimiz daha fazla çalıştığımız, egzersiz yaptığımız, uyuduğumuz ve oyun oynadığımız alanlar haline geldi. Her gün 9.000 litreye kadar hava soluyoruz. Bu da iç mekanlardaki havanın kalitesinin önemini gösteriyor.

Kapalı alanlarda gözümüzle gördüğümüz tozlar dışında, gözümüzle göremediğimiz ultra ince partiküller ve kirleticiler var. Gün içinde yemek pişirme, temizlik yapma, kanepeye oturma gibi basit aktivitelerimiz bile bu kirleticilerin havaya karışmasına neden oluyor. Günde yaklaşık 14 saatten fazla vaktimizi kapalı alanlarda geçirdiğimizden, gözümüzle göremediğimiz tehlikeleri anlamak ve bunlara çözüm bulmak daha da önemli bir hal alıyor. Bu dönemde hava temizleme cihazları alanında yeni teknolojiler de tanıtılıyor. Dyson Purifier Hot+Cool Formaldehyde bunlardan biri. Bir süre bu cihazı test etme şansı yakaladım. Etkili bir hava temizleme cihazı. Ama sadece bir hava temizleyici değil, ısıtıcı ve soğutucu işlevleri de var. Bir cihazda üç işlev sunuyor. Bir önceki modelinden farkı toz, alerjenin yanı sıra renksiz bir gaz kirleticisi olan formaldehiti yok etmesi. Formaldehit, mobilya ve ahşap ürünleri, yalıtım malzemeleri, boya, duvar kağıdı, vernik ve ev temizlik ürünleri tarafından yayılan bir gaz kirleticisi ve hastalıklara neden olabiliyor.

Uzaktan kontrol edin

Yazının devamı...

Engelleri aşan teknoloji

16 Mayıs 2021

10 - 16 Mayıs’taki Engelliler Haftası’nda bu konuda farkındalık yaratıldı. Yeni teknolojiler engellilerin yaşamını kolaylaştırıyor. Akıllı baston, saat, merdiven tırmanan tekerlekli sandalye, mobil uygulamalar bunlar arasında

Pandeminin zorluklarıyla mücadele ettiğimiz bu günlerde, 10 - 16 Mayıs tarihlerini Engelliler Haftası olarak kutluyoruz. Pandemiyle beraber engellilerin yaşamlarının evlerde kısıtlı geçmesinin ne kadar zor olduğunu, bir nebze de olsa yaşayarak hissettik. Dünya nüfusunun yüzde 15’ini engelliler oluşturuyor.

Bu da 1 milyara denk geliyor. Türkiye’de ise nüfusun yüzde 7’si engellilerden oluşuyor. Görme, işitme, bedensel ve zihinsel olmak üzere farklı engellilik türleri var. Engellilerin yaşamını kolaylaştırmada ise yeni teknolojiler imdada yetişiyor.

Yardımcı mobil uygulamalar

Cep telefonu ve uygulamalar: Fiziksel engelliler için Sesame Phone adlı bir cep telefonu geliştirildi. Göz hareketiyle kullanılabiliyor. Ayrıca normal cep telefonlarına indirilebilen pek çok mobil uygulama engelliler için kolaylık sağlıyor. Be My Eyes, Sesli Adımlar, Learn Braille Alphabet, uSound, StationAir, Renk Söyle, Üçüncü Göz, Wheelmap gibi yerli ve yabancı mobil uygulamalar var. Sesli Adımlar, görme ve işitme engelli bireylere özel iç mekan navigasyon çözümü sağlıyor. İstediğiniz yerin haritasını görebiliyor ve navigasyon özelliğini kullanabiliyorsunuz. StationEar, mobil uygulama aracılığıyla yapılan aramalarda karşı tarafın sesini yazı diline çevirirken işitme engelli kullanıcıların yazdıklarını da karşı tarafa sesli olarak iletiyor. Wheelmap ise tekerlekli sandalye kullanıcılarına bir harita üzerinden en yoğun kullanılan mekanların engelli kullanımına uygun olup olmadığını işaretliyor.

Yazının devamı...

Dijital bayramlaşmada rekor bekleniyor

9 Mayıs 2021

Bayrama az bir süre kala hazırlıklar sürüyor. Bu yıl da evlerde olacağımız için bayramlaşma yine dijital kanallardan gerçekleşecek. Bu nedenle haberleşme uygulamalarının rekor kırması bekleniyor. Bu dönemde 65 yaş üstünün de teknoloji kullanımı hızla gelişiyor

Tam kapanma süreci sonrasında geçen yıl olduğu gibi bu yıl da bayramda evdeyiz. Geleneksel bayramların dışında farklı bir bayram yaşayacağız. Pek çok alanda olduğu gibi bayramlaşmada da haberleşme uygulamaları, internet, cep telefonu öne çıkacak.

Cep, tablet ve bilgisayara indirilip kolayca kullanılabilen haberleşme uygulamaları bu bayram da hayat kurtaracak. Büyüklerimizin evlerde tek başına olduğu bu dönemde bu uygulamalar sayesinde bayramlarını kutlarken, yalnızlıklarını bir nebze olsun unutmalarını sağlayacağız.

Hangi uygulamalar gözde?

Özellikle 65 yaş üstü büyüklerimizin kullandığı uygulamalar bu dönemde önem kazanıyor. Başta WhatsApp, Facebook Messenger olmak üzere, BiP, Telegram, Signal, Skype, Zoom, Teams, WebEx gibi uygulamalar çok kullanılanlar.

WhatsApp, son dönemde güncellenen gizlilik ilkesi nedeniyle tepki çekse de halen en çok kullanılan anında mesajlaşma uygulaması. Bu uygulamayla yazılı, sesli, görüntülü görüşme yapmak mümkün. 65 yaş üstünün de en yakından bildiği uygulama.

WhatsApp gruplarına üye olabilir, siz de grup kurabilirsiniz. WhatsApp’la bayram boyunca 8 kişiye kadar video konferans şeklinde toplu görüntülü görüşme yapılabilir. Fotoğraf ve video da göndermek mümkün.

Yazının devamı...

Sağlık için dijital koşu!

25 Nisan 2021

Evlerde olduğumuz bu dönemde arada fırsat bulup yapabildiğimiz en yaygın spor, yürüyüş ve koşu. Yürürken ve koşarken de bunu takip ederek kayıt altına almak önem taşıyor. Günde 10 bin adım hedefini tutturmak isteyenlerin sayısı artıyor. Burada akıllı telefon, saat ve bilekliklere indirilen mobil uygulamalar imdada yetişiyor. Help Steps, Nike+ Run Club, Strava, Runtastic en popüler uygulamalar arasında. Bu uygulamalar kullanıcılara rehberlik de yapıyor. Verilerinizi takip ederek daha iyi olmak için motive olmanızı sağlıyorlar. Çoğu ücretsiz. Bazılarının bazı özellikleri ise ücretli. Çok bilinen uygulamalar haricinde pek çok yerli yabancı adımsayar, egzersiz takibi uygulaması da mevcut.

Koşmak isteyenlere

Nike+ Run Club: Nike markasının spor severlere ücretsiz hediyesi. Mobil uygulamayı indirip aktivitenizi takip edebilir bu konuda koçluk alabilirsiniz. Tempo, mesafe, GPS rotası, yükseklik, nabız ve koştuğun mesafe, harcadığın kaloriyi gösteriyor. Motive edecek sesli bildirimlerle koşma ve yürüme isteğini artırıyor. Koşu koçları da aktivite sırasında daha uzun mesafe ve tempo için sizi yönlendiriyor. Hedefine ulaşınca rozet ve kupa veriyor. Sonuçlarınızı arkadaşlarınızla ve sosyal medyada paylaşabiliyorsunuz. Ayrıca sonuçları dünyadaki pek çok sporcuyla karşılaştırabilirsiniz. Pek çok ünlü sporcu ve antrenörden de tavsiye sunuyor.

Adımları iyiliğe dönüştür

Help Steps: Help Steps’i telefonunuza indirip hem yürüyüp hem de bunları iyiliğe dönüştürebilirsiniz. Fenerbahçe Spor Kulübü’nden Ahbap’a, çok uluslu şirketlerden yerel yönetimlere kadar 26 sivil toplum kuruluşu sistemde yer alıyor. Adımlarınızı kısa reklam izleyerek iyiliğe dönüştürüyorsunuz. Her gün kişi başı 25 bin adım bağışlama hakkı var. Kurucularından Gözde Venedik, 162 ülkede bulunduklarını, bugüne kadar 57 milyar adımın bağışlandığını söylüyor. Yerli bir uygulama. Bu nedenle kullanıcılarının yüzde 80’i Türk. Venedik, 1 milyon kullanıcıları olduğunu belirterek, 57 milyar adımının 240 bin TL’lik yardım ve engelli sandalyesi alınmasını sağladığını aktarıyor. 2025 hedefleri 150 milyon kullanıcı.

Koçluk desteği de var

Yazının devamı...

Skuter’da kadın kullanıcı atağı

18 Nisan 2021

Paylaşımlı e-skuter’da regülasyon yayınlanırken, oyuncu ve kullanıcı sayısı artıyor. 9 markanın olduğu sektörde kullanıcıların yüzde 70’e yakını ise erkek. Kadın kullanıcıları artırmak için sektör harekete geçti
Son yılların ulaşımdaki trendi mikro mobilite. Sıfır karbon salınımına sahip küçük ulaşım araçları, toplu ulaşımda ara çözümler olarak hayatımıza girdi. En yaygını paylaşımlı elektrikli skuter’ler. Yasa ve son olarak geçen hafta içinde regülasyonun çıkmasıyla da artık tamamen resmi hale geldiler. Türkiye’de Martı’nın öncülük yaptığı sektöre yeni oyuncu akını da yaşanıyor. Oyuncu sayısı 9’u geçti. Artık dernekleri de var. Mikro Mobilite Derneği kuruldu.

Dernekleri kuruldu

Yavaş yavaş taşların yerine oturduğu sektörde öncü oyunculardan biri BinBin. Birinci sıradaki Martı’nın tahtını bir hayli zorluyor. BinBin kurucusu Kadir Abdik’le sohbet etme şansı buldum. Kanun ve regülasyonun çıkmasından duyduğu mutluluğu ifade ediyor. Düzenlemelerin sektöre ve haksız rekabete çekidüzen vereceğini söylüyor. BinBin olarak başta İstanbul olmak üzere pek çok ile açılmış durumdalar. Ona göre, 2024 yılına kadar da Türkiye’de mikro mobilite hareketi hissedilecek. Skuter’siz il kalmayacak.

Şu anda öğrencilerin ağırlıkta olduğu ve düz alana sahip illerin çoğunda bulunduklarını dile getiren Abdik, “Kullanıcılar genç ve erkek ağırlıklı. Ama dengeyi değiştirmek için çalışıyoruz. Bizde kullanıcıların yüzde 60’dan fazlası erkek. Kadınlara yönelik özel günlerde kampanyalar yapacağız. Anadolu’daki kadınlar büyükşehirlere göre daha fazla skuter kullanıyor. Kadınları ve orta yaş üstünü sisteme entegre etmeye çalışıyoruz” diyor.

Kolay ve güvenli

Skuter’lerin yerlileşmesi için de çalışılıyor. Zaten kanunen bu yönde bir zorunluluk getirildi. Abdik, 2024 yılına kadar bunun daha da ilerleyeceğini ve farklı araçların da ortaya çıkabileceğini anlatıyor. Kadir Abdik, girişimciler için zor bir sektör olduğuna da değinerek, öyle 50 tane skuter alarak kimsenin oyuncu olamayacağı, uzun süre harcama yapmayı göze alması gerektiği, pek çok oyuncunun halen karlılık konusunda zorlandığı konusunda da uyarıda bulunuyor.

Yazının devamı...