Evde internet hızına doping

13 Eylül 2020

Uzaktan eğitim ve evden çalışma internet hızını önemli hale getirdi. İnternet hızı yoğun kullanımda düşebiliyor. Alınabilecek birkaç pratik önlem ile evde kablosuz interneti daha hızlı kullanmak mümkün

Okulların uzaktan eğitimle açılması ve evden çalışmanın devam etmesi internet erişimini her zamankinden daha önemli hale getirdi. En hızlı internet deneyimini sunan fiber hizmeti maalesef ülkemizde her bölgede yok. Bağlantıların çoğu ADSL ve VDSL denilen internet bağlantısı üzerinden yapılıyor.

Türkiye’de internet servis sağlayıcıları 4-100 Megabit arasında hızlar sunuyor. Ülkemizde büyük çoğunluğun 16 Megabit’lik hızlarda internet aboneliği bulunsa da evlerde erişilebilen hızların ortalaması 8 Megabit’i buluyor.

Okulların bu yıl uzaktan eğitimle başlamasıyla, aşırı yüklenme sonrasında pek çok evde internet hızları yavaşladı. Alınabilecek bazı pratik önlemlerle evde kablosuz interneti daha hızlı kullanmak mümkün.

Öncelikle test edin

Öncelikle işe internet hızınızı test etmekle başlayın. Abone olduğunuz hız seviyesinin altında hızda internete bağlanıyor olabilirsiniz. Genelde sağlayıcılar en üst limiti söyleyerek size bir paket verir. Bunun için mobil uygulamalar ve speedtest.net gibi siteler var. Eğer hız çok düşükse servis sağlayıcıdan bunu düzeltmesini isteyin. Onlardan size en iyi ayarları vermesini isteyin. Ayrıca güncel paketlere göz atarak aboneliğinizin bulunduğu paketin bir üst limitine geçiş de yapabilirsiniz.

İnternet hızında etkili olan diğer bir etken ise modem ve router (yönlendirici). Modemin modeli, evdeki konumu ve gücü bağlantıyı çok etkiler. Güncel bir modem kullanmaya özen gösterin. Arıza sorununu en aza indirir. Modemi ve router’i evde daha merkezi bir konuma alın. CloudCheck gibi uygulamalarla evinizdeki en güçlü sinyal alan bölgeleri tespit edebilirsiniz. Bilgisayarınızı o bölgeye yakın konumlayın. Belli aralıklarla modeminizin fişini çekip takın. 10 saniye bekleyin arada gerekiyorsa tuşuna basıp reset’leyin.

Fiziksel engele dikkat

Yazının devamı...

Startup’ta eğitim şart!

30 Ağustos 2020

Yeni eğitim öğretim yılı başlarken, eğitim girişimleri de öne çıkıyor. Son iki yılda bu alanda yatırım alan pek çok yerli startup bulunuyor. Bilim kitleri yapan, online eğitim veren, sanal gerçeklik gözlüğünü laboratuvarda deneyen pek çok girişim var

Yeni öğretim yılı başlıyor. Yarın itibariyle uzaktan eğitim start alacak. Pandemide ve yeni normalde hepimiz her alanda uzaktan, internet üzerinden eğitime ve iletişime alıştık. Yeni nesil girişimler olan startup’ların da odağında eğitim sektörü var. Son iki yılda eğitim alanında yatırım alan pek çok yerli startup bulunuyor. MentalUP, Twin, KursLab, English Ninjas, Magistum, Lukwise, Sertifier, Vrlab Academy, CEOSport, Tospaa, Woppy bunlar arasında… Bu alandaki yeni nesil girişimlere göz attık.

Çocuklara bilim kiti

Twin: Çocuklar için bilim kitleri sunan bir girişim. Klasik oyuncaklar dışında çocuklar için robotik, kodlama, robotik sanat, mucit, otonom araç, yapay zeka kitleri geliştiriyor. Young Guru Academy mezunları tarafından kurulan Twin, setlerle çocuklar için yeni nesil meslekleri eğlenceli hale getiriyor. Çocukların içindeki merak duygusunu uyandırarak onların kendi robotlarını, otonom araçlarını geliştirmesini sağlıyor. Geçen yıl 2 milyon dolar, bu yıl ise 5 milyon dolarlık yatırım aldı.

MentalUp: Çocukların dikkat, hafıza gibi zihinsel becerilerini geliştiren, potansiyellerini keşfetmelerine yardımcı olan bir girişim. Yıldız Teknik Üniversitesi onaylı, TÜBİTAK destekli bir pedagojik ürün seti. Ücretli uygulamanın 5 milyon kullanıcısı var. 4-13 yaş arası çocukların hatta yetişkinlerin bilişsel becerilerini geliştiren oyunlaştırılmış egzersizleri bulunuyor. 100’den fazla eğitsel oyun sunuyor. MentalUp en son 2 milyon dolarlık tohum yatırımı almayı da başardı.

Online dil eğitimi

KursLab:

Yazının devamı...

Teknolojide fiyatlar havada uçuşuyor

27 Ağustos 2020

25 bin TL’ye dizüstü bilgisayar, 16 bin TL’ye cep telefonu, 15 bin TL’ye tablet, 50 bin TL’ye televizyon… Teknolojik cihazların üst segmentteki modellerinin fiyatları dudak uçuklatıyor. Bu cihazları kullanmak isteyenlerin küçük bir serveti gözden çıkarması lazım.

Okulların bir süre daha internet üzerinden eğitime devam edecek olması gözlerin tekrar teknoloji ürünlerine çevrilmesine neden oldu. Diğer yandan evden çalışmayı uzatan firmaların sayısının da artması teknolojik ürünlere ilgiyi devam ettiriyor.

Teknolojik cihazların özelliklerine bağlı olarak giriş, orta ve üst segment modelleri bulunuyor. En son teknolojinin sunulduğu üst segment modellerin fiyatları ise dikkatlerden kaçmıyor. Başta cep telefonu, notebook, tablet ve televizyon olmak üzere pek çok ürünün üst segment modellerinin fiyatları ikinci el otomobil alacak seviyede. Kur artışlarının ve salgın sonrasında dış ticaretin yavaşlamasının etkisiyle teknoloji cihazlarında 15-25-30 bin TL gibi fiyatlar artık normal hale geldi. Profesyonel kullanım için olan cihazlarda ise 50 bin TL’ye yaklaşan rakamlar bile var.

İkinci el oto fiyatı

25 bin TL’ye notebook, 15 bin TL’ye tablet, 16 bin TL’ye cep telefonu, 50 bin TL’ye televizyon var. Bu ürünler için aksesuar ve çanta almanız da gerekiyor bunlar da fiyatları daha da yukarı çekiyor. Uzmanlar bu fiyatlara giriş seviyesinde ikinci el bir otomobil alınabileceğini de belirtiyor.

HANGİ MODEL, NE KADAR?

Yazının devamı...

İkinci el ‘cep’e nur yağacak!

23 Ağustos 2020

İkinci el cep telefonuna yeni düzenleme geliyor. Türkiye’de yıllık 20 milyon civarında ikinci el cihaz pazarı var. Cirosal büyüklüğü 12 milyar TL. İkinci el telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler var

İkinci el cep telefonları, geçen hafta Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın yaptığı açıklama sonrasında yeniden gündeme geldi. Kullanılmış cep telefonu ve tabletlerin belirli bir standartta yenilenerek, sertifikalı ve garantili bir şekilde tekrar satışa sunulabileceği açıklandı. Pandemi, artan dolar kuru, ÖTV’nin artması, yurtdışından yolcu beraberinde cep telefonu getirilememesi gibi nedenlerle ikinci el cep telefonlarına ilgide artış var.
12 milyarlık pazar

Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İşadamları Derneği’nin (MOBİSAD) verdiği bilgilere göre, Türkiye’de yıllık 20 milyon civarında ikinci el cihaz pazarı var. Ortalama cirosal büyüklüğü ise 12-15 milyar TL civarında. Bu büyük pazarın ülkeye vergisel katkısı ise yok denecek kadar az. Tablet pazarında bu rakamların cep telefonu adedinin yüzde 5-6’ı civarında olduğu tahmin ediliyor.

MOBİSAD Başkanı Mustafa Kemal Turnacı, ikinci el cihaz pazarının tamamına yakınının kayıt dışı olduğunu belirterek, “Bu da vergi ve istihdam kaybına neden oluyor. Ticaret Bakanlığı’nın son aşamasına gelen yeni düzenlemesiyle ikinci el cep telefonu ve tabletler belirli standartta yenilenerek, garantili şekilde satışa sunulabilecek. Yeni düzenleme ile ikinci el cihaz pazarı legalleşecek, vatandaşlarımızın güvenlik endişeleri ortadan kalkacak, tüketici haklarından doğan garanti hizmetlerine ikinci el cep telefonunda da ulaşabilecekleri, sektörel gelişimin destekleneceği sağlıklı bir ticaret ortamı doğacak” dedi.
Talep üst segmente

Yazının devamı...