Cepte yerli model furyası

Türkiye’de yerli üretim hamlesi sonrasında yeni cep telefonu modelleri görücüye çıkıyor. Oppo, Xiaomi, Samsung ve Casper ilk yerli üretimlerini satışa sundu. Giriş seviyesindeki bu cihazların teknik özellikleri ve fiyatını inceledik

 

Türkiye’de başlatılan yerli cep telefonu üretim hamlesi sonuçlarını vermeye başladı. Giriş seviyesi cep telefonlarında Türkiye’de üretilen modeller birer birer satışa çıkıyor. Samsung, Oppo, Xiaomi, Casper tamamen yerli üretim ilk modellerini tüketicinin beğenisine sundu. Yılda 12 milyon adet telefonun satıldığı Türkiye’de yerli modellerin pazarın yarısından fazlasını oluşturması hedefleniyor. Üst segmentte üretim için de atağa geçilmesi isteniyor. Xiaomi, Oppo, Samsung, cep telefonu üretim tesislerini tanıttı. Xiaomi, Salcomp iş birliği ile Avcılar’da, Oppo İstanbul Tuzla’da üretim yapacak. Samsung da Atmaca Elektronik’le İstanbul Esenyurt’ta üretim başlattı.

Samsung’un, Galaxy A serisi modelleri artık yerli olacak. İlk modeli de geçtiğimiz haftalarda satışa çıktı. Artık piyasada “made in Turkey” (Türk yapımı), “assembled in Turkey” (Türkiye’de montajlandı) ibarelerinin yer aldığı yeni cep telefonu modellerini görüyor olacağız. İlk yerli modeller Samsung’un Galaxy A01 Core’u, Oppo’nun A15s’i, Xiaomi’nin Redmi 9C modeli ve Casper’ın Via F20’si oldu. Giriş seviyesinde telefon almak isteyenlerin mutlaka incelemesi gereken modeller. Fiyatları da bir hayli uygun. Bu modellerin teknik özelliklerine yakından baktık.

Xiaomi Redmi 9C

Cepte yerli  model furyası

6.53 inç LCD ekran

196 gram ağırlığında

2.3 GHz sekiz çekirdekli

MediaTek Helio G35 işlemci

2 GB Ram

32/64 GB dahili depolama birimi

512 GB’a kadar SD kart desteği

13 MP+5 MP+2 MP arka kamera

5 MP’lik selfie kamerası

4.5G uyumlu

5.000 mAh’lık pil

Siyah, mavi renkler

Fiyatı, 1.800 TL

Oppo A15s

Cepte yerli  model furyası

6.5 inçlik ekran

177 gram ağırlık

MediaTek Helio P35 işlemci

Android 10 işletim sistemi

4 GB bellek

64 GB dahili depolama

256 GB’a kadar SD kart desteği

13 MP+2 MP+2 MP arka kamera

8 MP’lik ön kamera

4.230 mAh’lık pil

Siyah ve mavi renginde

Fiyatı, 2.499 TL

Casper Via F20

Cepte yerli  model furyası

6.35 inç ekran

Android 10 işletim sistemi

194 gram ağırlık

2.3 GHz hızında sekiz çekirdekli

MediaTek Helio P35 işlemci

4GB Ram

128 GB dahili hafıza

256 GB’ye kadar artırılabiliyor

48 MP+5 MP+2 MP+2 MP arka kamera

8 MP ön kamera

Beyaz, mavi, yeşil renk

5.000 mAh batarya

Fiyatı, 2.699 TL

Samsung Galaxy A01 Core

Cepte yerli  model furyası

5.3 inç’lik ekran

150 gram ağırlığında

Android işletim sistemi

1.5 Ghz hızında MediaTek işlemci

1 GB Ram

16 GB dahili hafıza

512 GB’a kadar hafızayı artırma

8 MP ana kamera çözünürlüğü

5 MP’lik ön kamera

Siyah, mavi, kırmızı renk

3.000 mAh pil gücü

Fiyatı, 1300 TL

YENİ TREND

Teknolojinin sanatla buluşması

Cepte yerli  model furyası

Son dönemde dünya ile beraber ülkemizin gündemindeki yeni bir kavram, NFT... Özellikle sanat dünyasındaki satışlarla gündemimize geldi. ‘NFT’ yani Non-Fungible Token. İçerisinde resim, ses dosyası, video veya fiziksel bir varlığın dijital karşılığının kanıtını bulunduran dijital varlık olarak tanımlanıyor. Temelleri 2017’de Ethereum’da atılan NFT’ler 2021’de kripto para dünyasının en popüler konularından biri oldu. Ses getiren NFT satışları da oldu. ABD’li sanatçı Beeple, eserlerinden oluşan bir kolajı müzayede evi Christie’s’in düzenlediği açık artırmayla 69.4 milyon dolara sattı. NBA Top Shot uygulaması aracılığıyla satılan Lebron James’in smaç video NFT’si 77 bin dolara alıcı buldu. Twitter CEO’su Jack Dorsey’in tweet’i 2.9 milyon dolara Türk asıllı bir kişi tarafından satın alınırken, Elon Musk içerisinde GIF ve müzik olan tweet’ini NFT olarak açık artırmaya çıkardı. Huobi Türkiye Bölge Genel Müdürü Alphan Göğüş, NFT’lerin kripto para dünyasının 2021’deki en popüler konularından biri haline geldiğini belirterek, “NFT’lerle ilgili tecrübeler arttıkça yaratıcı yeni iş modellerinin de kurgulandığını görüyoruz. Birçok sektöre uyarlanabilir” diyor.