Yeni ‘pencere’ açılıyor

Microsoft’un bilgisayar işletim sistemi Windows 11, test kullanımına açıldı. Kısa sürede de genel kullanıma sunulacak. Windows 11 pek çok yeniliği beraberinde getiriyor. Tasarımda değişiklik ve ‘başlat’ın ortaya alınması bunlar arasında

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bilgisayar kullanırken en çok kullandığımız işletim sistemi Windows. Microsoft’un geliştirdiği bu sistem yıllardır bilgisayarların yaklaşık yüzde 90’ında her gün çalışıyor. Windows’un uzun zamandır beklenen yeni versiyonu ise Windows 11. Şirket bir süredir üzerinde çalıştığı bu sistemi geliştiricilerin kullanımına açtı. Şu anda sadece Windows Insider kullanıcıları kullanabiliyor ama 5 Ekim itibariyle genel kullanıma açılacak. 2022 yılı ortalarına kadar kullanımı yaygınlaşacak.

Windows 10, 2015’de lanse edilmişti. Windows 10’un farklı versiyonları bekleniyordu. Windows 11 sürprizi geldi. Yeni işletim sisteminin neler getireceğine göz attım.

Başlat ortaya geldi

Windows bilgisayarlarda Android uygulamaları indirip kullanmak, Teams uygulamasında güncelleme, başlat menüsünde değişim ve genel olarak yazılımın özelliklerinde değişiklikler var.

Windows 11’de yeni ve daha temiz bir tasarım var. Menüler, kenarlar, köşeler daha yuvarlak tasarıma sahip. Daha yumuşak, pastel renk tonları var. Başlat menüsü ve görev çubukları merkeze alındı. En belirgin değişiklik başlat çubuğunda oldu. Windows 10 ve daha eski sürümlerde solda olan bu çubuk ortaya geldi. Ancak isteyenler başlat menüsünü tekrar sola alabilecek. Yeni başlat menüsü daha minimalist bir tasarıma sahip ve kullanışlı.

Android uygulamaları Windows 11’lere geliyor. Yeni Microsoft Store ve Amazon Appstore’dan indirilebilecekler. Basit ve kullanımı kolay yazılımlar olan Widget’lara yeni işletim sisteminde görev çubuğundan doğrudan erişmek mümkün olacak. Widget’ları istediğiniz gibi de kişiselleştirebileceksiniz.

Windows 11’e video konferans uygulaması Microsoft Teams entegrasyonu geliyor. Teams’in işleyişi daha iyi duruma geliyor. Windows 11 görev çubuğuna entegre ediliyor ve daha kolay erişilebilir hale geliyor.

Xbox oynayanlara da yenilikler yolda. Windows bilgisayarlarda oyun oynama deneyimi daha gelişiyor.

Farklı sanal masaüstleri

Yeni işletim sistemi daha fazla sanal masaüstü desteği sunuyor. Windows 11 sanal masaüstleri kurmanızı sağlayacak. İş, kişisel, okul ve oyun kullanımlarına yönelik farklı masaüstleri arasında geçiş yapabileceksiniz. Her bir masaüstünüzde duvar kağıdınızı da değiştirebileceksiniz.

Monitörden laptopa daha kolay geçiş ve daha iyi çoklu görev diğer bir yeni özelliği.

Microsoft, Windows 10 ile kullanıcılara dokunmatik ekranlara özel bir arayüz sunmuş ve buna tablet modu adını vermişti. Windows 11 arayüzü değiştirmeden dokunmatik ekranlarda kullanılabiliyor. Dokunmatik ekranlarda ihtiyaç duyulan klavyelere de daha hızlı ulaşılabiliyor.

Yeni ‘pencere’ açılıyor

Ücretsiz geçilecek

Windows 11’e ücretsiz geçilebilecek. Yükseltme yapabilmek için cihazınızın Windows 10 sürüm 2004 veya üzerini çalıştırıyor olması gerekiyor.

Ücretsiz güncelleştirmeleri Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik’in Windows Update kısmında bulabilirsiniz. Windows 7 ve 8 yükseltilemeyecek.

Windows 11 için minimum sistem gereksinimleri şöyle:

“1 GHz, 2 çekirdekli 64 bit işlemci. 4 GB Ram, 64 GB depolama. WDDM 2.0 sürücüsüyle DirectX 12 veya üzeri ile uyumlu grafik kartı. Diyagonal olarak 9 inç’ten daha büyük olan yüksek çözünürlüklü ekran.”

YENİ GİRİŞİM

Markaları buluşturdu

Tüketici elektroniği sektöründe üst segmentteki markaların sayısı artıyor. Bu alanda dünyanın dev markalarını Türkiye pazarıyla buluşturan firmalardan biri Hakman Elektronik. 

Firma bünyesinde Laurastar, Melitta, Baseus, BaByliss, Cusinart, Coway, Veltia, Qwetch gibi markalar var. Hakman Elektronik Genel Müdürü Aziz Süzer, 1992’de kurulduklarını ve Türkiye’de 450’yi aşkın online ve offline satış noktası ve yaygın servis ağıyla hizmet verdiklerini söyledi. Kişisel bakımdan kahveye, teknoloji aksesuarlarından ütüye kadar pek çok alanda ürünleri olduğunu belirten Süzer, biri süpürge olmak üzere iki yeni markayı daha bu yıl sonuna kadar Türkiye’de satışa sunmayı planladıklarını aktardı. 

Pandemide bazı ürün gruplarında artış bazılarında da düşüş yaşandığını dile getiren Süzer, “Evde kalışın artmasıyla saç bakım, kahve makinesi, hava temizleme cihazına talep arttı. Normalleşmeyle bütün ürün gruplarında talep eskiye döndü” bilgisini verdi.