Dikkat! Kağıt parçalarından gerçeklere...

Çok fazla ayrıntıya girmeden ve kafaları hiç karıştırmadan dün medyada birinci sayfalara çıkan üç konuya kısaca değinmek gerekiyor.

(1) KAĞIT PARÇASI
Genelkurmay karargahında 2009 yılı Nisan ayında İrticayla Mücadele Eylem Planı adını taşıyan bir çalışma yapılır. Raporun altında Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek imzası vardır. Plan, 12 Haziran 2009 tarihli Taraf gazetesinde patlar:
“AKP ve Gülen’i bitirme planı!”
Başlığın altı şöyledir:
“Genelkurmay Harekat Başkanlığı için hazırlanan plandan: Hükümet ve Gülen grubu şeriat istiyor, desteklerini kıralım, faaliyetlerine son verelim.”
Haber spotlarında şunlar yer alır:
“Fethullahçılar’da, Işık Evleri’nde silah ve mühimmat yakalanması sağlanacak ve Gülen Cemaati ‘silahlı terör örgütü’ ilan edilecek...”
Genelkurmay Başkanı Başbuğ, bütün Genelkurmay Karargahını arkasına toplayarak plan için kağıt parçası der, Albay Çiçek hakkında kovuşurmaya yer olmadığını, askere karşı ‘asimetrik yıpratma harekatı’ndan söz eder.
Aradan aylar geçer.
Adli Tıp’ta hazırlanan ikinci raporda da, “AKP ve Gülen’i Bitirme Planı”nın altındaki imzanın ıslak imza olduğu, yani Genelkurmay karargahından Albay Dursun Çiçek’e ait olduğu saptanır. Aynı gerçek Şubat ayı içinde bu kez Jandarma Kriminal Laboratuvarı tarafından da belirlenir.
Bunun üzerine Genelkurmay Askeri Savcılığı önceki gün Albay Çiçek’in tutuklanmasını ister, ancak askeri mahkeme, tutuksuz yargılanabileceğine hükmederek Albay’ı serbest bırakır.
Bir başka deyişle:
Ak Parti’yi devirmek ve Işık Evleri’nde silah bulunması sağlanarak Gülen Cemaati’ni ‘terör örgütü’ ilan etmek için Genelkurmay karargahında bir plan hazırlandığı gerçeği Genelkurmay Askeri Savcılığı tarafından da ciddi bulunur.

(2) ORDU KOMUTANI
Erzincan’da Ergenekon soruşturması vardır, bir ucu Üçüncü Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk‘e dokunan... İddianame pazartesi günü kabul edilir ve dava açılır.
“AKP ve Gülen’i bitirme Planı”nın ilk uygulamasına da işaret eden iddianame, sanık Orgeneral Berk’e ilişkin şu tespiti yapar:
“Saldıray Berk’in Erzincan yapılanmasını yönettiği, cemaat ev ve okullarına silah koyulması işini organize ettiği, 29 Mart seçimlerinden önce 3. Ordu Komutanlığı bünyesinde düzenlediği ‘seminer’ adı altındaki toplantılarda seçimlerden sonra darbe yapmak, bu gerçekleştirilmezse 2009 sonlarına doğru Gülen Cemaatini kıskaç altına almak ve 2011 seçimlerinden önce anketlere göre AK Parti’nin önde olması durumunda askeri müdahale yapmak kararları alındığı...”

(3) BALYOZ DARBESİ
Ak Parti’nin 2002 yılı sonunda seçimleri tek başına kazanmasından sonra Birinci Ordu Komutanlığı’nda düğmeye basılır. 12 Eylül darbesinin Bayrak Harekat Planı’nı model alınarak Balyoz Harekat Planı hazırlanır.
28 Şubat’ın önde gelen mimarlarından, Birinci Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan’ın damgasını bastığı plan yine Taraf gazetesi tarafından Türkiye gündemine oturur.
Beş bin sayfadan oluşan çalışmayla ilgili olarak sonunda Askeri Savcılık da soruşturma başlatır. Bir Kurmay Binbaşı bilirkişi olarak görevlendirilir. Önceki gece Kanal D’de yayınlanan haberde şu not vardır:
“TSK’nın yetki alanı dışına çıkılmıştır. Belgelerin tümü gerçekse bu devlet idaresine el koymayı öngören bir darbe planıdır.”
Asker kişinin bilirkişi raporunda ayrıca, Balyoz Hareket Planı’nın, dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman ve Kurmay Başkanı İlker Başbuğ’dan habersiz hazırlandığına dair iddia da öne çıkar.
Bu arada Balyoz’la ilgili olarak, eski Birinci Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan ile Eski Özel Kuvvetler Komutanı emekli Korgeneral Engin Alan’ın da bulunduğu bir çoğu muvazzaf 35 asker de cezaevinde tutukludur.

VE BİR SORU
Bütün bunlar sanal, hayal ürünü ya da ‘dinci faşistler’ tarafından bütün muhalefeti sindirip ülkeyi ‘sivil dikta’ya sürüklemek için düzenlenen karanlık senaryolar mı? Daha hâlâ buna inanıyor musunuz?