Hırsızlar ile serseriler bu binayı talan ediyor

5 Temmuz 2022

Çankaya’daki işyeri sahipleri, Gazi Bulvarı üzerinde yer alan eski İzmir İl Nüfus Müdürlüğü binasının bakımsızlığından şikayet ediyor.

Burası bir asırdır İzmir’in ticaretine ve turizmine hizmet veren bir bölge. İşyeri sahiplerinin şikayetçi olduğu bu bina Basmane’den deniz kıyısına uzanan 90 yaşındaki çınar ağaçlarının gölgelediği altı şeritli Gazi Bulvarı üzerinde… Onlarca işyeri sahibi Çankaya’da taşınan İzmir İl Nüfus Müdürlüğü’ne ait iken üç yıl önce boşaltılan ve terk edilen binada yaşanan olumsuzluklardan dert yanıyor. Binanın camlarının kırık olduğunu, metal aksamlar sökülerek hırsızlık yapıldığını ve binanın uyuşturucu kullanan serseriler tarafından işgal edildiğini dile getiriyorlar. Hiçbir birimin şikayetleriyle ilgilenmediğini ifade eden okurlarımız şunları dile getiriyor: “Burası İzmir’in en önemli köşesi. Eski adı ile ‘Bit Pazarı’, yeni yapılanmasıyla da Elektronikçiler Çarşısı… Bir diğer yönüyle de kentimizin en hareketli köşesi. Burada bu bölgeye yakışmayan bir görüntü ve yaşananlar bizi çok korkutuyor. Bu binanın akıbeti ne olacak, mülkiyeti kime ait? Ana kapı girişi üzerinde daha önce ‘Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nün levhası vardı, kaldırıldı. Pencereleri, kış aylarında yağmur suları içeriye aktı, hırsızlar içeri girip elektrik kablolarını, metal aksamları çaldılar. Bina serserilerin yatıp kalktığı yer haline geldi. Trafik yoğunluğu yaşanan kente giriş yapılan en önemli bir bulvar üzerindeki bu çirkinliğin İzmir’e yakışmadığını bir kez daha yetkililere aktarıyoruz. Üstelik Konak İlçe Emniyet Müdürlüğü de bu yol üzerinde. Korku içindeyiz, kim ve hangi birim ne yapacaksa bir an önce yapsın. Yaşanan bu çirkinliğin bir an önce bertaraf edilerek İzmir’e yakışır hale getirilmesini Gazi Bulvarı’nda işyeri bulunanlar olarak yöneticilerimizden istiyoruz. Ne olur bizi kurtarın…”

 

Yazının devamı...

Tarım alanlarına hobi bahçesi yapmak yasak

28 Haziran 2022

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı’nın aldığı kararın yasalaşması sonrası Torbalı Belediyesi ekipleri ilçenin Dirmil Mahallesi’nde inşa edilen hobi bahçelerinin yıkımını gerçekleştirdi

İzmir’in Torbalı İlçesi’nde 200 ile 500 metrekare arasında parsellere bölünerek kurulan kooperatiflere üye olanlara noter satışıyla verilen hobi bahçelerinde inşa edilen yapılar için ilçe belediyesi meclis toplantısında yıkım kararı almıştı. Ancak yapıların yıkımının yapılabilmesi için ‘hobi bahçelerine’ yönelik TBMM’de görüşülen kanun teklifinin yasalaşması beklenmişti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı’nın aldığı karar Resmi Gazete’de de yayınlandı. İzmir Valiliği’nden gelen talimat üzerine Torbalı Belediyesi de, CİMER’E gelen şikayetleri de dikkate alarak öncelikli olarak Dirmil Mahallesi’nde yıkımlara başladı.

‘Asla göz yummayacağız’ 

İnşa edilen 15 yapı yıkılarak alan yeniden tarım arazisi haline getirildi. Konuyla ilgili Torbalı Belediyesi şu açıklamayı yaptı: “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ve İzmir Valiliği’nden gelen talimatlar ve CİMER’e yapılan şikayetler doğrultusunda hobi bahçelerine yapılan yapıların hepsini yıkmaya devam ediyoruz. İlçemizde tarım alanlarından rant elde edenlere ve köylünün elinden tarlalarını alıp para kazanma hırsı ile tarım alanlarımızı yok etmek isteyenlere göz açtırmayacağız ve hiçbir zaman fırsat vermeyeceğiz. Tarım alanlarımızı koruyacağız. İlçemizde bulunan bu yapılar, belirlediğimiz program dahilinde yıkılmaya devam edecek.” 

 

Yazının devamı...

Turizm Merkezi’nin yapımı tamamlandı

7 Haziran 2022

Türkiye’nin en büyük tematik kent ormanı olan Seyir Tepesi Şehir Ormanı’nın girişine yapılan ofisteki Kioks’ta Denizli’nin bütün rotası çıkarıldı. Ofise girenler, tarihi yerler ile alışveriş noktalarına ilişkin bilgi sahibi olacak

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan’ın katılımıyla yapılan Pamukkale Belediyesi Turizm Merkezi’nin açılışına; AK Parti Denizli milletvekilleri Ahmet Yıldız, Nilgün Ök, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Pamukkale Kaymakamı Uğur Bulut, AK Parti İl Başkanı Yücel Güngör, AK Parti Pamukkale İlçe Başkanı Uğur Gökbel, MHP Pamukkale İlçe Başkanı Av. Mehmet Ali Yılmaz, Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki ve ilçe belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ile çok sayıda vatandaşın katıldığı bildirildi.

Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, bu merkezinin kentin turizmine çok önemli bir destek sağlayacağını söyledi ve şunları dile getirdi: “Türkiye’nin en büyük tematik kent ormanı olan ‘Seyir Tepesi Şehir Ormanı’nın girişindeyiz. Bu projemiz, en son Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından takdir edildi ve ödüllendirildik. Hem yerli hem yabancı binlerce turisti buraya çekmeye başladık. Bu hareketliliği görünce, kent turizmine katkı vermek için şehrimizin bütün güzelliklerini anlatmak istediğimiz bir bilgilendirme ofisi açtık ve kısa sürede yapımını tamamladık. Merkezimizdeki Kioks’ta Denizli’nin bütün rotası çıkarıldı. Misafirlerimiz, bu şehre geldiklerinde alışveriş için nerelere gidileceğini ve ilimizin tüm tarihi yerlerini görebilecekler. Ayrıca, bütün ilçelerimizin de tarihsel ve kendilerine özgü güzelliklerinin de yansıtıldığı, mini bir sergi alanımız var. Bakan Yardımcımıza çok teşekkür ediyorum. Turizme dair Kültür Bakanlığı’nın destekleri ve rehberliğiyle de birçok yatırıma daha imza atmayı düşünüyoruz. Pamukkale Belediyesi Turizm Merkezimiz şehrimize, ilçemize hayırlar getirsin.”

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan da şunları söyledi: “Denizli her yönüyle Türkiye’nin en gözde kenti. Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki’ye bu güzel eseri, projesi için teşekkür ediyorum. Burası, kente gelenler için bir yol haritası olacak. Şehrin güzellikleri ile tüm değerleri belirtilmiş. Denizli, turizmde büyük atılımlar yapmaya devam ediyor. Biz de sizlere her türlü desteği vereceğiz.”

Yazının devamı...

'Yüzüncü yıla yüz proje vaadimizi tutuyoruz!'

30 Mayıs 2022

Akçaköy Düğün ve Çok Amaçlı Salonu için çalışmaların devam ettiğini, iki katlı projenin kaba inşaatını tamamladıklarını belirten Başkan Çerçi yıl sonuna kadar hizmete açacaklarını söyledi

Önceliklerinin yerinde kalkınma olduğunu ifade eden Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, “Yüzüncü Yıla Yüz Proje” vaatleri arasında yer alan salonun inşaatının hızla devam ettiğini söyledi. Düğün ve birçok organizasyona ev sahipliği yapacak olan projenin ayrıntısını tek tek aktaran Başkan Çerçi şunları dile getirdi: “Şu anda Akçaköy Mahallemizde yaşayan vatandaşlarımıza verdiğimiz sözü tutmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Onların talep ettiği düğün ve birçok organizasyonu yapabilecekleri salon projemizde sona yaklaşıyoruz. 502 metrekareden, iki katlı olarak projelendirdiğimiz bu çok amaçlı salonu tamamlamak için çalışmalarımız hızla devam ediyor. Bu projemizi hayata geçirdiğimizde, 312 metrekareden oluşan düğün salonu ve 190 metrekareden oluşan muhtarlık ofisi, genç odası ve bir de kahvehanesi olacak. Ayrıca bölgede yaşayan çiftçimizi de unutmadık. El emeği göz nuru ile yetiştirdikleri Antep fıstıklarını kavlayabilecekleri 60 metrekarelik bir alan inşa edeceğiz. Projemiz tamamlandığında bölgedeki Antep fıstığı üretimine destek vererek ekonomimize katkıda bulunmuş olacağız.”

Başkan Çerçi, 2023 yılına girerken bu projeyi tamamladıklarında, “Yüzüncü Yıla Yüz Proje” sözünü yerine getirdiklerini vatandaşlarına hatırlattı.

Yazının devamı...

İlçemiz haziran ayında sanatla kanatlanacak!

27 Mayıs 2022

Festivale Fazıl Say, Amadeus Quartet, Kerem Görsev, Boğaziçi Gençlik Korosu ve İlyas Mirzayev’ın yanı sıra yazar Buket Uzuner, gravür sanatçısı Hayati Misman, heykeltıraş Elif Özer, ressam Efkan Beyaz Dr. Asil Yaman ve Nasuh Mahruki katılacak

Marmaris Kültür ve Sanat Derneği (MAKSAD) tarafından Marmaris Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen Marmaris Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali, 10-28 Haziran 2022 günleri arasında düzenlenecek. Festival, büyük konserlerin yanı sıra Cahit Koparal Uluslararası Flüt Yarışması, sergiler, tiyatrolar, atölyeler, paneller, söyleşiler, köy, sokak ve sahil dinletileri gibi çok yönlü etkinliklere sahne olacak.

Etkinliğin ana merkezi Marmaris Amfi Tiyatro olacak. Şef Münif Akalın yönetimindeki Muğla Büyükşehir Belediyesi Orkestrası festivalin açılışında sahne alacak. Dünya yıldızı büyük usta Fazıl Say, 20 Haziran’da festivalin ‘Küllerinden Doğmak’ temasına da gönderme yapacağı eşsiz bir resitalle Marmaris Açıkhava Tiyatrosu’nda müzikseverlere unutulmaz bir gece yaşatacak. 18 Haziran gecesi sahne alacak Kerem Görsev Trio, yaylı sazlardan oluşan 26 kişilik MAKSAD Festival Orkestrası eşliğinde müzikseverlere harika bir caz senfonisi sunacak. Masis Aram Gözbek yönetimindeki Boğaziçi Gençlik Korosu gösterisini 25 Haziran akşamı gerçekleştirilecek. 28 Haziran’daki kapanış konserinde ise dünyaca ünlü Azeri Piyanist ve Besteci İlyas Mirzayev’in düzenlemeleri ve özgün yorumuyla “Muğla Türküleri Senfonisi”, MAKSAD Festival Orkestrası ve yerel saz ustaları eşliğinde seslendirilecek. Eti Çocuk Tiyatrosu da gösterileriyle festivalde yer alacak.

‘Geleneksel hale gelecek’

MAKSAD Başkanı Samir Gülahmedov’un ev sahipliğinde yapılan toplantıya katılan Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, “Organizasyonu 2020’de yapacaktık. Pandemi, yangın ve seller bunu öteledi. Festivalimiz geleneksel hale gelecek. Marmaris’in enerjisi ve gücü yansıtılacak. Bu yılki festival asla unutulmayacak ve anılarda yaşayacak. Festivalimize tüm sanat ve kültür severleri bekliyoruz. Tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Yazının devamı...

'Uşak’a 19 yılda 127 tesis kazandırdık!'

17 Mayıs 2022

Genel Müdür Yardımcısı Kaya Yıldız, yatırımları şöyle sıraladı: “32 baraj ve gölet ile 2 içme suyu, 1 yeraltı suyu besleme, 48 taşkın önleme ve 44 sulama tesisi inşa ettik, 106 bin 740 dekar araziyi sulu tarımla buluşturduk.”

1954 yılından bu yana, toprak ve su kaynaklarını geliştirmekle sorumlu olan Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, inşa ettiği barajlarda depoladığı suyu, başta içme, kullanma ve sanayi suyu üretimine yönelik tesisler olmak üzere, hidroelektrik enerji üretimi, tarımsal sulama, atık su arıtımı ve taşkın kontrolü gibi geniş bir yelpazede, mühendislik yapıları aracılığıyla hizmete sunuyor.
İçme suyu başta olmak üzere sulama, taşkın koruma ve tarla içi geliştirme ve toplulaştırma yatırımlarıyla ülke ekonomisine katkı sağladıklarını söyleyen DSİ Genel Müdür Yardımcısı Kaya Yıldız, Uşak’a son 19 yılda 963 milyon liralık yatırım yaptıklarını açıkladı ve şu bilgileri verdi:

‘Verimlilik arttı’

“19 yılda Uşak’a 127 tesis açarak her damla suyu değerlendirdik. Bunlardan 32’si baraj ve gölet. İnşa edilen 44 sulama tesisiyle de 106 bin 740 dekar arazi, sulu tarıma geçti. Bu sayede bölgede verimlilik ve ürün çeşitliliği arttı. Uşak ekonomisine sadece geçen yıl 288 milyon liralık katkı sağladık. 5 bin 337 kişiye de istihdam olanağı yarattık. 2 içme suyu tesisiyle, halka yılda 6,4 milyon metreküp içme ve kullanma suyu temin edildi. İl genelinde 1 adet de yeraltı suyu besleme tesisi inşa edildi. 8 bin 40 dekar araziyi de taşkından kurtarmak için 48 adet taşkın koruma tesisi yapıldı. Böylece 50 meskûn alan, taşkın ve su baskını riskinden kurtuldu.”

769 milyarlık proje daha...

Uşak’ın iklimi ve tarıma dayalı yapısıyla onlarca uygarlığa ev sahipliği yaptığını da ifade eden Kaya Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü: “Toprağı daha verimli kullanabilmek için, 113 bin 860 dekar arazide toplulaştırma ve tarla içi geliştirme projesini de tamamladık. 24 projemiz daha devam ediyor. 9’u planlama aşamasında, 15 projede ise inşaat çalışmaları sürüyor. Bunlar tamamlandığında, 12 bin 20 dekar arazi daha modern sulamaya açılacak. Üretici, yılda 24 milyon lira daha para kazanacak. 600 kişiye de iş olanağı sağlanacak.”

Yazının devamı...

Can dostlar ve çevreyi birlikte resmedecekler!

27 Nisan 2022

İzmir Doğalgaz, bu yıl 9’uncusunu düzenlediği yarışmayla çocuklara doğayla birlikte sokakta yaşayan canları koruma bilincini de aşılıyor.

İzmir Doğalgaz Genel Müdürlüğü’nün sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde geleneksel hale getirdiği okullararası resim yarışması, “Çevre ve Sokak Hayvanları” temasıyla bu yıl 9’uncu kez gerçekleşecek. Etkinlikle, çocukların yeteneklerinin ortaya çıkararılmasının yanısıra öğretmenleriyle birlikte ödüllendirilmesinin de hedeflendiği ifade edildi. İzmir İl Mili Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen yarışmanın çevre ilçelerde bulunan tüm resmi ve özel okulları da kapsadığı açıklandı. Yarışmada ilk üçe ve mansiyona değer görülen eserlere çeşitli hediyeler verilirken, sergilenmeye değer görülen 14 eserinde hediye çeki ile ödüllendirileceğine karar verildi.

Son teslim tarihi 10 Mayıs

Çevreyle birlikte onun önemli bir parçası olan sokak hayvanlarının da korunmaya ihtiyacı olduğunu belirten İzmir Doğalgaz Genel Müdürü Ahmet Yetik, “Sosyal sorumluluk ve ürettiğimiz diğer birçok projelerin önemli bir kısmının ana fikri çevredir. Doğalgaz, temiz çevre alanlarının genişletilmesine katkı sağlayan önemli bir enerji türüdür. Yarışma ile çevre ve sokak hayvanları arasındaki ilişkiyi, çevrenin korunmasında bu canlıların oynadığı rolü, çevre kadar minik dostlarımızın da korunmasını, bu alan içerisinde onların da bir yer bulabilmesini, kısaca çocuklarımızın hayal güçleri ve çizgileriyle bu iki unsuru konumlandırmasını amaçlıyoruz.  Son teslim tarihi 10 Mayıs olan yarışmada eserler, İzmir Doğalgaz’a posta veya doğrudan ulaştırılacak. 13 Mayıs’ta jüri tarafından değerlendirilecek eserlerin ödül töreni ise 20 Mayıs’ta İzmir Doğalgaz Genel Müdürlük binamızda gerçekleştirilecek” dedi.

Başvuru için adresler

Adres: 2821 Sokak No: 94/F 35110 Halkapınar 35110 İzmir

Telefon: 0232 449 3939 - 0232 449 5050 info@izmirgaz.com.tr   www.izmirgaz.com.tr

Yazının devamı...

Rahmanlar Barajı’na yakında su vereceğiz!

19 Nisan 2022

Ödemiş’in içme suyu problemini tarihe gömecek projede son aşamaya gelindiği, 2.3 km’lik isale hattının, 5 pompa içeren terfi istasyonunun ve 250 tonluk depo inşaatının tamamlandığı açıklandı.

DSİ’nin kaynağını teşkil eden suyun yaşamsal öneminin yanında tüm üretim süreçlerinin ana girdilerinden birini oluşturduğu, ulaştığı her alanda adeta zincirleme bir reaksiyona sebep olduğu, sektörel ve sektörlerarası hareketliliği tetiklediği ifade edildi. Suyun içme ve kullanma suyu olarak kullanmanın yanında, tarım ve sanayide yarattığı güçlü etkinin, geniş iş sahalarının doğmasına da vesile olduğu aktarıldı. Bu bilgiler tarım, enerji, hizmet ve çevre sektörlerinde faaliyetlerini yürütmekte olan Tarım ve Orman Bakanlığı, DSİ Genel Müdürlüğü’nden geldi. DSİ, inşa ettiği dev barajlarda depolanan suyu başta içme, kullanma ve sanayi suyu tesisler ile hidroelektrik enerji üretimi, tarımsal sulama, atık su arıtımı, taşkın kontrolü gibi geniş bir yelpazede halkın hizmetine sunduklarını açıkladı.

‘Tarlalara bereket gelecek’

Ülkemizde 1954 yılından bu yana toprak ve su kaynaklarını geliştirmekle mesul olduklarını aktaran DSİ, aralarında dünyada ilk kez uygulanan projelerin, en yüksek ve büyük barajların, en uzun sulama kanallarının ve içme suyu maksatlı tünellerin bulunduğu sayısız tesisi tamamlayarak halka sunduklarını ve sunmaya da devam edeceklerini ifade etti. Ödemiş Rahmanlar Barajı Projesi’nin son durumu hakkında bilgi veren DSİ Genel Müdür Vekili Kaya Yıldız, “İlçenin içme suyu problemini tarihe gömecek projede son aşamaya geldik. 2.3 kilometrelik isale hattını, 5 pompa içeren terfi istasyonunu ve 250 tonluk depo inşaatını tamamladık. Haziran ayı ile birlikte Ödemiş’e içme ve kullanma suyu vereceğiz. Rahmanlar Barajı’ndan ilçemize her yıl ortalama 9 milyon 360 bin m3 içme ve kullanma suyu temin edeceğiz. Bu barajdan 171 bin kişi yararlanacak. Ayrıca tarlalara da bu yaz aylarından itibaren bereket gelecek. Rahmanlar Barajı’ndan 14 bin 950 dekar verimli tarım arazisine su vereceğiz. Sulama projesi kapsamında 44 bin metre PE boru, 4 bin 500 metre de CTP boru döşedik. Bu inşaatımız da tamamlanmak üzere. Son hazırlıklarımızı yapıyoruz. Bölge üreticisine bereketli olsun” dedi.

 

Yazının devamı...