2020 ve 2021 yıllarının üye aidatları alınmasın

Binlerce tur rehberi, “Kasım 2019’dan günümüze kadar kimse bize sahip çıkmadı, destek de olmadı. Birliğimiz de tüm odalar için ortak bir karar almayınca bu yılı da zor geçireceğiz” diye dert yanıyor

24 Mayıs 2021 Pazartesi günkü köşemizde, “19 aydır işsiz kalan Türkiye Turist Rehberleri Birliği (TUREB) üyeleri yetkililere sesleniyor: Hibe destek planı içine bizleri de alır mısınız?” başlığıyla, ülkemizde 9 bini aktif ve tamamen işsiz kalan, toplamda 12 bin civarındaki turist rehberinin ülke yöneticilerinden isteklerini aktarmıştım. TUREB Başkanı Suat Tural da, Kasım 2019’dan günümüze kadar tur rehberlerinin işsizlikle mücadele ettiğini, devletten hiçbir destek almadıklarını açıklamıştı. Bu yazımızdan sonra onlarca tur rehberi aradı, 2020 ve 2021 yılları üye aidatlarının alınmaması konusunda destek olunmasını istedi. “Bu anlatımım, TUREB çatısı altındaki rehber odalarının 2020 ve 2021 yılı aidatlarını toplama yöntemini sorgulayabilme amaçlı” diye sözlerine başlayan İZRO üyesi, tur rehberi Kemal Şendikici bakın ne dedi:

‘Biz bir birlik miyiz?’

“Dün, İZRO’dan bir telefon mesajı geldi ve 2021’de eylemli rehberlerden peşin veya taksitli ödeme ile 575 TL üyelik aidatı istendi. TUREB, eylemsiz rehberler için de 115 TL kararı almış. İşlerin dibe vurduğu bu zor pandemi sürecinde, TUREB tarafından 2021 yılına ait kokart yenileme ücreti alınmayınca, camiamız içinde oda aidatlarının da alınmayacağına dair iyimser bir hava oluştu. Üye sayısı az olan küçük odaların, aidat almadan yıllık masraflarını karşılaması mümkün değildi ve onun için bu bize gerçekçi gelmedi. Buraya kadar her şey bildiğimiz gibiyken sektöre bambaşka bir haber daha geldi. Odalar arasında en çok üyesi ve dolayısıyla en çok geliri olan İRO, 2020 yılı içinde bir kez bile çalışmadığını beyan eden üyelerinin, 2021 yılı oda aidatından muaf tutulacağını açıkladı. Bu açıklama, İRO üyeleri arasında mutluluğa neden olurken, diğer odaların üyeleri arasında bir şaşkınlık ve kızgınlık yarattı. Bu durum, tek karar merkezi olan Turist Rehberleri Birliği’nin (TUREB) kurumsallığının sorgulanmasına yol açtı, ‘Hiç çalışmadım’ taahhüdüne rağmen 2020 sezonunda rehberlerin çoğu çalışamasa da aidatını taksitle de olsa ödemek zorunda bırakıldı.”

‘Ayrımcılık ne derece doğru?’

Kemal Şendikici, sözlerini şöyle sürdürdü: “Rehberler arasındaki bireysel maddi yardımlaşma çabaları, TUREB’in ücretsiz kokart uygulaması, bir de vakıf olan TUREV tarafından verilen ücretsiz eğitim seminerleri dışında ciddi hiçbir paylaşım ve destek görmedik. Yani 2020 yılında kendi yağımızda kavrulduk. Birikim yapabilmiş olanlar diğerlerine göre biraz rahattı. TUREB ile bir birlik çatısı altında olan rehberler farklı odalara üye olsalar da İRO özerklik ilan ederek, ‘Ben aidat almıyorum, diğer odalar ne yapmak istiyorlarsa kendileri değerlendirsin’ demiş ve birliğimiz olan TUREB de bu duruma onay vermiş. Meslek kanunu ve tüzük olarak her oda özerk olabilir. Ama bu sıkıntılı dönemde meslektaşlar arası ayrımcılık ne derece doğrudur? Aidat ve kokart ücretleri, tüm odalarca ya alınmalıdır ya da alınmamalıdır. Farklı uygulama, TUREB’e olan güveni sarsar ve sorgulatır. Yani görülüyor ki, 2021 yılı da bizim için zor geçecek. Önerimiz, TUREB bu yıla özgü ortak bir havuz halinde bir fon oluşturmalı ve tüm odalara can suyu vermelidir. Meslek odalarımızın hepsini yaşatmak adına pandemi dönemine ait olmak üzere uygun ve adil bir aidat oranı belirlenmeli, oda farkı gözetmeden her eylemli rehber, peşin veya taksitle aidatını ödemelidir. Toplanan aidatlar, kriz bitene kadar TUREB çatısı altında birleştirilerek tüm meslek odaları, güzel günler gelene kadar desteklenmelidir.”

2020 ve 2021 yıllarının üye aidatları alınmasın

SORUNUNA SAHİP ÇIK!

Yaşadığınız yerdeki (köy, mahalle, ilçe ve şehirde) sokağınızda, gezdiğiniz cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları, çarşıda, pazarda ve kamu hizmetlerinde karşılaştığınız sorunları, sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, 0555 253 52 52 numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, WhatsApp İhbar Hattı olan 0535 931 01 01 ile kemal.onderoglu@hotmail.com elektronik posta adreslerime fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz...