'2022, ‘AGAMEMNON KAPLICASI’ YILI OLSUN'

2500 yıllık geçmişinden günümüze kadar uzanan Balçova Termal’in tüm dünyaya duyurulması bölgenin tarihi adı ile birlikte “Sağlık Merkezi” veya “Sağlık Köyü” olarak değerlendirilmesi isteniyor.

Hafızalarınızı yoklarsanız 2018 yılı ‘TROYA’ yılı ilan edilmişti. Yapılan çeşitli etkinliklerle açılan müze ve civarda bulunan küçük bir köy de konunun içine dahil edilmişti. Hatta bu köye gelenlerin ikametleri, yeme ve içmeleri organize edilmiş, evlerin beyaz duvarları üstüne TROYA tarihindeki savaşçıların, komutanların ve kralların resimleri gönüllü ressamlar tarafından çizilmişti. Hatta Avrupa Parlamentosu da bu konuya sahip çıkmıştı. Bu iş nasıl mı olmuştu? Biraz gayret ve birlikte çalışma ile oluşturulan proje, önce dönemin Çanakkale Valisi’ne ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sunulmuş, onaylanarak 2018 yılı “TROYA YILI” ilan edilmişti.

Öneri dikkate alınmadı

Aynı dönemde Balçova Termal Tesisleri ile Kaya Termal Otel’den Mithatpaşa Caddesi’ne kadar atıl olarak bırakılan alanın ‘AGAMEMNON SAĞLIK MERKEZİ’ ilan edilip, o bölgenin tarihi değerlerinin sergilendiği gezilecek bir yer yapılması önerilmişti. Ne yazık ki dönemin yöneticileri tarafından dikkate alınmadı.

2022, ‘AGAMEMNON KAPLICASI’ YILI OLSUN

Önce Valimize anlatalım

Bakın şimdi gazeteci ve yazar Gürol Tolunay, ne diyor:

“Yüksek sesle düşünmeye ve yazmaya başlayalım. ‘2018 TROYA YILI’ gibi, neden ‘2022 AGAMEMNON YILI’ olmasın?’ Gelin bunun için birlikte bir çalışma yapalım. Balçova ve Narlıdere kaymakamları, iki ilçenin belediye başkanları, Dokuz Eylül Üniversitesi ve İzmir Ekonomi Üniversitesi rektörleri, Balçova Termal, Kaya ve Özdilek Otel yöneticileri, İnciraltı ve Balçova’daki ilgili dernek başkanları ile Agora, Migros, Özdilek ve Carrefoursa AVM yöneticilerini de yanımıza alarak önce İzmir Valimiz ile İzmir Büyükşehir Başkanımızı ziyaret edelim. Yöneticilerimize 2022’nin ‘AGAMEMNON YILI’ olmasının neden gerektiğini anlatalım. Projemizi Kültür ve Turizm Bakanlığı’na da sunalım. Bakanlığın onay ve desteği ile termal alanın ‘Sağlık Köyü’ olarak tüm dünyaya duyurulmasını sağlayalım. Bu dokunun 2500 yıllık geçmişinden günümüze kadar gelen değerleri ile Avrupa’nın kuzey ülkelerinden bu tesislere gelen on binlerce hasta insanın burada sağlığına kavuştuğunu tüm dünyaya anlatalım.”

Tolunay, “Burada M.Ö. 1182 yılını anlatan bir küçük köy kuralım. İçinde küçük bir müze, yeme içme yerleri, kır kahvesi, dokuya uygun hediyelik eşya satan dükkanlar ile kerpiçten yapılacak olan bir kır moteli olsun. Beyaz kireç badana ile boyanmış, duvarlarında eski AGAMEMNON kaplıcalarını anlatan resimlerle süslensin” diyor. 

“AGAMEMNON SAĞLIK MERKEZİ” veya “AGAMEMNON SAĞLIK KÖYÜ” adı verilen projede yapılması istenilenlerin devamını bir sonraki köşemizde yazımda dile getireceğim.