Aşı için bizi birinci sıraya alır mısınız?

Risk sıralamasında yedinci sırada bulunan öğretmenler, yüzyüze eğitim nedeniyle meslektaşlarının tek tek yaşamını yitirdiğini, korku içinde olduklarını ifade ettiler

Koronavirüs salgını nedeniyle Aralık 2019’dan günümüze kadar geçen 16 ayda alınan bütün önlemlere (!) rağmen 31 Mart 2021 itibariyle günlük vaka sayısı 40 bine yaklaştı. Yaşamını yitirenlerin toplam sayısı ise 32 bini buldu. Vakaların artışı nedeniyle korku içinde olduklarını belirten öğretmenler, risk sıralamasında yedinci sırada olduklarını söyledi, “Bu hafta başlayan 60 yaş altı vatandaşların aşılama işlemiyle birlikte bizler de aşılanmalıyız. Çünkü böyle giderse 6 aydan önce aşılama sırası bizlere gelmeyecek. Yüz yüze eğitimin başlatılmasıyla birlikte biz öğretmenler her gün binlerce öğrenci ile iç içeyiz. Ne öğrenciler ne de biz öğretmenler aşı olmadık; ne zaman olacağımız da belli değil. Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinin Sağlık Bakanlığı ile birlikte biz öğretmenlerin bir an önce aşılarımızın yapılması için girişimde bulunmasını bir kez daha rica ediyoruz. Halbuki Milli Eğitim Bakanlığı okullar açılmadan önce öğretmenlerin aşılarının yapılacağını açıklamıştı. İlk aşımızın da bu ay içinde yapılmasını istiyoruz. İzmir, Aydın, Denizli, Manisa ve Muğla Valileri ile bu kentlerin sağlık müdürlerinin, öğretmenlerin aşılanmaları konusunda açıklama yapmalarını bekliyoruz. Korku içinde okulumuza gidiyor ve ders bitimi korku içinde evlerimize dönüyoruz” dedi.

Randevu alınacak

Sağlık Bakanlığı yetkilileri aşılama için öğretmenlerin şunları yapmalarını açıklamıştı: “Öğretmenler aşı sırasının gelip gelmediğini, aralarında boşluk olacak şekilde ‘AŞI’, ‘T.C. kimlik numarası’ ve ‘T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi’ yazıldıktan sonra 2023’e kısa mesaj (SMS) göndererek sorgulayabilecek. Aşı sırası gelenler, ‘mhrs.gov.tr’ ve ‘enabiz.gov.tr’ siteleri, Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) ve e-Nabız mobil uygulamaları ile ‘Alo 182’ hattı üzerinden randevu oluşturabilecek.”

DİĞER YENİ YAZILAR