Bugün son gün!

YAPILANDIRMA KANUNU İÇİN BAŞVURACAKLAR İLE AYDEM VE GEDİZ ELEKTRİK BORÇ FAİZLERİNİ SİLDİRECEKLERE UYARI...

7326 sayılı, Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ilk taksiti ödeme süresi ile Aydem ve Gediz Elektrik’e ait 2019 yılı ve öncesi borçlarını bugün peşin ödeyenlerden ‘bakiye faiz borçları’ alınmayacak.

İlk uyarı; 7326 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması hakkındaki maddeler sırasıyla şöyle: *Vergi ve ceza borçlarının yapılandırılması. *SGK prim borçlarının yapılandırılması. *Matrah ve vergi artırımı. *İnceleme ve tarhiyat aşamasında bulunan kamu alacaklarına başvuru. *İşletme kayıtlarının düzeltilmesi. *Pişmanlıkla beyan. *Davalı borçların sonuçlandırılması. *Yeniden değerleme. *Motorlu taşıtlar vergisi. *Öğrenim ve katkı kredileri. *Trafik idari para cezaları. *İdari para cezaları gibi konularda borcu olanlar bu fırsatı kaçırmamalı. 30 Eylül 2021 başvuru tarihi. Peşin veya ilk taksit ödemesinin, 31 Ekim 2021’in hafta sonuna gelmesi nedeniyle 1 Kasım 2021 tarihi mesai bitimine kadar yapılması gerekiyor. Bu yasadaki son uyarıda, “Borcunuz yoksa veya borcunuzu ödediyseniz bu mesajı dikkate almayın” deniyor.

Avantaj sağlayacak

İkinci uyarı; Ege Bölgesi’nin görevli elektrik tedarik şirketleri olan Aydem Perakende (Aydın, Denizli ve Muğla illerinde 2 milyonu aşkın müşteriye hizmet veriyor) ile Gediz Perakende’ye (İzmir ve Manisa illerinde 3 milyon müşterisi bulunuyor) ait, 2019 yılı ve öncesi fatura dönemlerindeki asıl alacak, icra gideri ve avukatlık ücretlerini 30 Eylül 2021 tarihine kadar peşin ödeyen müşterilerin, bakiye faiz borçlarının silineceğini kapsıyor. Ödeme avantajı sağlayacak ve mevcut borç oranını düşürecek bu kampanyadan yararlanmak isteyen müşteriler, ‘Müşteri İlişkileri Merkezleri’nden ödeme yapabilecek veya 0850 800 0 186 numaralı çağrı merkezini arayarak ödeme alternatifleriyle ilgili detaylı bilgi alabilecek.

Aydem Perakende ve Gediz Perakende’nin sunduğu faizsiz ödeme kampanyası, 31 Aralık 2019’dan önceki fatura dönemlerine ait, yasal takibe konu olan tüm borçlara ilişkin icra dosyasındaki bakiye faizlerinin tamamının silinmesini kapsıyor. Kampanya, icra dosyasındaki asıl alacak tutarı, masraf, harç ve kanuni vekâlet ücretinin de peşin olarak ödenmesi halinde geçerli oluyor. Kampanya kapsamında borçlar, hizmet noktalarındaki veznelere nakit veya kredi kartıyla ödenebileceği gibi, şirket banka hesaplarına havale/EFT de yapılabiliyor. Ek olarak, ödemesi yapılan dosyalara konan hacizlerin kaldırılması için masrafların, aboneler tarafından icra dairesine yatırılması gerekiyor. Bu arada, “TEDAŞ döneminden kalma alacaklar, kampanya kapsamı dışında tutulacak” diye uyarıda da bulunuluyor.