Dikkatli olun daha bulaşıcı!

Salonlarda kalabalık topluluklar ile temas etmek zorunda kalanların maske takmamaları halinde kesinlikle enfekte oldukları açıklandı

 

Bir yılı aşkın süredir tüm dünyayı kavuran Kovid-19’un ülkemizde, her geçen gün vaka sayısının artması korkutucu boyutlara gelmesine neden oldu. Geçen hafta İstanbul’da her 100 bin kişide 401, Ankara’da 184 olan bu sayının İzmir’de 156 kişinin koronavirüse yakalandığı açıklandı. İzmir Adliyesi ve Barosu Başkanlığı İşyeri Hekimi Dr. Saim Narin, son günlerde ülke genelinde yeni tip mutantın çok bulaşıcı olması nedeniyle koronavirüs vakalarında artış olduğunu belirterek, çok daha dikkatli olunması gerektiğini söyledi. Özellikle kalabalık kurum ve işyerlerinde yayılımın tüm pandemi sürecinin en hızlı döneminin tekrar yaşandığını hatırlattı ve dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı:

Kapalı alanlar tehlikeli

“Kapalı alanda kalmak zorundaysanız mutlak maskeli olun ve mümkünse 15 dakikadan uzun süre kalmayın. El hijyeni ve dezenfektan kullanımına çok önem verin. Çay ve kahve içmek, yemek yemek gibi faaliyetleri açık ortamda yapın, mümkünse yalnız yapın. Ortak eşya kullanmada hijyene dikkat edin. Çocukları okullara gidenlerin, okuldan ve çocuklarından olası semptomu olanlar yönünden, zaman zaman sorgulama yapın, şüpheli durum içindeyseniz, sağlık birimleri ile görüşerek, diğer kişileri riske atmayın. Nişan, düğün, cenaze, kutlama, doğum günü etkinliklerine özellikle kapalı ortamlarda ise asla katılmayın, aile için yakın temaslarda bulunmayın. Açık alanlarda devletin belirlediği kurallara uymayan, yüzde 50 doluluğu aşan işletmelere girmeyin, açık alan olsa dahi uzak kalın.’ Aşı oldum ya da ben zaten geçirdim’ rehavetine ve testim negatif rahatlığına kapılmayın, 5 günlük takip sürecini kendinize ve şüpheli yakınlarınıza uygulayın, şikayetler artarsa, hemen en yakın sağlık birimine müracaat edin. Sağlık birimlerini gerçek şikayetler ile meşgul edin, çünkü hastanelerde hem motivasyon kaybı hem de bıkkınlık had safhada. Özellikle maskeye ve mesafeye çok dikkat edelim. İnternet ortamında kolaylıkla bulabileceğiniz daha nitelikli maskeleri kapalı alanlara girmek zorundaysanız tercih edin. Normal maskenizi diğer zamanlarda ve açık alanlarda kullanın. Mesafe, maske ve temizlik (hijyen) kuralını kesinlikle uygulayalım.”

Dikkatli olun daha bulaşıcı

Negatif beş günde pozitife dönüyor

Dr. Saim Narin, kapalı ve kalabalık ortamlarda yapılan hataları da aktardı: “Kurum içinde pozitif olan bir çalışan mesai saatleri boyunca zaman zaman maskesini çıkardığı takdirde diğer personelleri enfekte ediyor. Son dönemde enfekte olan personelin özellikle çocukları okullara giden ya da aile içi kutlamalara katılan kişilerden oluştuğu da belirlendi. Ortak yemek yiyen ve maskesiz karşılıklı sohbet eden personellerin de enfekte olduğu gözlemlendi. Ayrıca kurum içinde yapılan testlerden bir süre sonra, özellikle temastan 5 gün öncesi test yapılanlar, negatif çıkanların pozitife döndüğü de tespit edildi. Pozitif çıkan ve ilaç kullanımına geç başlayan hastalarda ise semptomların ilerleme eğiliminde olduğu ve akciğer yayılımına yatkınlık izlediği kesinleşti.”

SORUNUNA SAHİP ÇIK!

Yaşadığınız yerdeki (köy, mahalle, ilçe ve şehirde) sokağınızda, gezdiğiniz cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları, çarşıda, pazarda ve kamu hizmetlerinde karşılaştığınız sorunları, sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, 0555 253 52 52 numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, WhatsApp İhbar Hattı olan
0535 931 01 01 ile kemal.onderoglu@hotmail.com elektronik posta adreslerime fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz...