Festivalde orman sevgisi aşılandı

Tiyatro oyunlarında miniklere ormanların insan yaşamındaki önemi ve orman yangınlarının açtığı zararlar anlatıldı. Uzay küresinde heyecanlı bir yolculuğa çıkan çocuklar hem eğlendi hem de öğrendi

Kemalpaşa Belediyesi, uzun süredir evden çıkamayan çocukların yüzlerini güldürdü. Rekreasyon alanında gün boyunca süren etkinliklerde; çocuk oyun parkurları, çocuk kulübü, tahta bacak, palyaçolar, balon oyunları, yüz boyama, planetaryum (uzay küresi), teleskopla Satürn ve Ay deneyimi, tiyatro gösterileri yer aldı. Kemalpaşalı miniklerin yoğun ilgisiyle süren etkinlikler, renkli görüntülere sahne oldu. Belediye tarafından çocuklara ücretsiz olarak pamuk şeker ve patlamış mısır ikram edildi.

Kadın emeği de sergilendi

Yüz boyama faaliyetlerinin de yer aldığı ‘Çocuk Kulübü’ etkinliklerinin ardından, çocuklar belediye tarafından kurulan planetaryumda (uzay küresi) heyecanlı bir yolculuğa çıktı. Planetaryuma yoğun ilgi gösteren minikler daha sonra teleskop ile Satürn ve Ay deneyimi yaşadı. Kadın Emeği Pazarı üreticileri de festival alanında stantlarını açarak el emeği ürünlerini sergiledi. Oyun parkurları ve diğer etkinliklerle eğlenceli şekilde zaman geçiren minikler, ‘Ağustos Böceği ve Karınca Baltacı’ya Karşı’ tiyatro oyununun başlamasıyla, sahne önünde yerlerini alarak sergilenen oyunu ilgiyle izledi. Güncel konuların işlendiği oyunda, geçen aylarda ülkenin dört bir yanında meydana gelen orman yangınları işlenerek ormanlar ve çevre hakkında duyarlı olunması gerektiğine vurgu yapıldı. Çocuklar, sergilenen oyunla hem eğlendi hem de öğrendi.

Festivalde orman sevgisi aşılandı‘Her türlü önlemi aldık’

Kemalpaşa’da çocuklar için bir ilki gerçekleştirmenin sevincini yaşadıklarını belirten Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, “Salgın nedeniyle yaklaşık iki yıl evde kalan çocuklar, okullarından uzak kaldıkları kadar eğlenceden de mahrumdu. Yüz yüze eğitimin de başlamasıyla, hafta sonu streslerini atabilecekleri ve eğlenirken de düşünebilecekleri ‘Çocuk Festivali’ adını verdiğimiz bir etkinlik düzenledik. Çocuklarımız anne ve babalarıyla birlikte rekreasyon alanında zabıtalarımız tarafından da her türlü önlemler alınarak, doyasıya eğlendi. Gelenekselleştirmeyi planladığımız bu etkinlikte emeği geçen herkese ve katılan tüm Kemalpaşalılara teşekkür ediyorum” dedi.