Ölüm kavşağının acilen ele alınmasını istiyoruz

İzmir-Aydın Karayolu Kuşadası ve Çamlık Kavşağı’ndan itibaren mahallelerine ulaştıkları yol yüzünden korku içinde yaşadıklarını söyleyen bölge sakinleri, yöneticilerin ilgisini bekliyor

Burası İzmir’in tarih, turizm ve tarım kenti Selçuk ilçesine bağlı; bağları ile meşhur ve Osmancık üzümünün yetiştirildiği, inciri, zeytini ve elde edilen zeytinyağıyla ülkemizin gözbebeği olan, Çamlık ve Gökçealan mahalleleri (köyleri). Gökçealan doğal zenginliği ve güzelliğinin yanında rüzgâr enerjisi santralinin de (RES) bulunduğu, ülkenin yenilenebilir enerjisine büyük katkı sağlayan bir yerleşim yeri. Bu üç mahallenin bir özelliği daha var ki, Aydın karayolu ile Kuşadası ve Kirazlı’dan, Gökçealan (Burgaz) ve Çamlık mahallelerinden geçerek Ortaklar, İncirliova ve Germencik ile Aydın’a dolmuş ve belediye otobüslerinin de hizmet verdiği yerleşim alanları. Bölgenin daha o kadar çok özelliği var ki, onları yazarsam ülke ve kent yöneticilerine esas aktarmak istediğim bu konuyu dile getiremem. Bölgenin ne gibi sorunları mı var?

Kamulaştırma yapılmalı

Bölge halkı, öncelikle bu doğal özellikleri ve zenginliği bozmak için Jeotermal Enerji Projesi’ni bu bölgede uygulatmak isteyenleri buraya sokmamaya kararlı, onu belirteyim. Halk, “Ölürüz de projeyi burada uygulatmayız” diyor. Gelelim, bu bölgenin tarımdaki zenginliğinin yanında doğal güzelliklerine rağmen gerek ülke gerekse kent yöneticilerinin göz ardı ettiği ve ilgisizlik yüzünden sorunlar yumağı haline getirilen konulara... Öncelikle acil olarak ele alınması gereken iki soruna değineceğim. Bir başka gün de diğer ihmal edilen sorunları sorumluların dikkatine sunacağım.

İlk konu; İzmir-Aydın Karayolu’ndan Kuşadası ve Çamlık istikametine giriş ve çıkış yapılan kavşak, tam bir ölüm kavşağı. Ne bir trafik ışığı var ne de bir önlem alınmış. En önemlisi de giriş ve çıkış yapılan bu kavşak ve devamı çok dar. İki aracın karşılıklı geçmesi büyük bir risk. Hele hele bir kamyonun, bir otobüsün ve TIR’ın giriş-çıkış yapması, diğer araçlar için çok tehlikeli. Zaman zaman bir trafik ekibi ve iki trafik polisi görev yapsa da ölüm tehlikesi her an var. Ne mi yapılmalı? Öncelikle Çamlık girişi, kamulaştırma yapılarak bir döner kavşak ile Devlet Demir Yolları’nın (DDY) raylarının bulunduğu yere kadar yol acilen genişletilmeli. Çamlık Kavşağı’ndan Gökçealan Mahallesi ile Kirazlı Mahallesi Kavşağı’na kadar uzanan yolun düzenlenerek kenar ve orta çizgilerinin yağışlar başlamadan önce acilen çizilmesi ile sağlı ve sollu, kedi gözü olarak tabir edilen işaretlemelerin dikilmesi, olası kazaların önüne geçecektir.

Benden uyarması...

Ölüm kavşağının acilen ele alınmasını istiyoruz

SORUNUNA SAHİP ÇIK

Yaşadığınız yerdeki (köy, mahalle, ilçe ve şehirde) sokağınızda, gezdiğiniz cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları, çarşıda, pazarda ve kamu hizmetlerinde karşılaştığınız sorunları, sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, 0555 253 52 52 numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, WhatsApp İhbar Hattı olan0535 931 01 01 ile kemal.onderoglu@hotmail.com elektronik posta adreslerime fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz...