Sahte villa sitelerine kanıp dolandırılmayın

Kovid-19 salgınını fırsat bilen bazı açıkgözlerin, online rezervasyon siteleriyle indirimli ve daha ucuz ilanlarla sahte villa ve yazlık ev pazarladıkları ifade ediliyor. Aman dikkat!

Okurlarımız, Kovid-19 kısıtlamalarının esnetildiği turizm sezonuna girdiğimiz şu günlerde siber dolandırıcıların yazlık konut kiralamak isteyenleri hedeflediklerini dile getirip, yetkilileri uyarıyor.
Bitdefender Antivirüs’ün Türkiye Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, dolandırıcıların, bilinen online rezervasyon sitelerini birebir kopyalayıp, indirimli ve ucuz ilanlarla vatandaşları kandırdıklarına dikkat çekti. Akkoyunlu, sahte e-postalara, telefon görüşmelerine, web sitelerine, sosyal medyadaki paylaşımlara ve arama motorlarındaki site reklamlarına karşı tatilcilerin dikkatli olmalarını söyledi.

Sahte villa sitelerine kanıp dolandırılmayınPeşin ödeme yapmayın

Akkoyunlu, “Sahte web sitelerinde, tipik olarak yer adı, yaz, villa veya kiralık gibi anahtar kelimelerin karışımını içeren ve resmi site gibi görünen adlar bulunuyor. Meşru villaların detayları genellikle başka sitelerden çalınıyor. İlk başlarda dolandırıcıların web siteleri amatör görünüyordu. Artık resmi web sitelerini de kapsamlı bir şekilde kopyalıyor ve benzer farklı bir web sitesi adı ile kullanıyorlar. Dolandırıcılar, talebin arzı aşması durumunda da fiyatların yükselebileceği Ege ve Akdeniz’deki popüler tatil beldelerini hedefliyor. Şüphe uyandırmamak için de fiyatlar makul aralıklarda tutuluyor ve inanılmaz fiyatlar gösterilmiyor. Bir villa başka bir sitede 20 bin liraya mal olurken dolandırıcıların kopyaladıkları aynı villa 10-12 bin liraya sunuluyor. Size önerimiz kesinlikle peşin ödeme yapmayın. Kredi veya banka kartınızı kullanın. Her zaman sanal kart ile işlem yapın. Ne yapıp edip araştırın” diye konuştu.

 

Bilinen siteleri kullanın

İşte Akkoyunlu’nun tatilcilere uyarıları:
- Konaklamayı planladığınız bölgedeki diğer benzer villaların fiyatlarını mutlaka kontrol edin. Kiralamak istediğiniz villa diğer villalardan çok daha düşükse veya hemen rezervasyon yaptırmanız gerekiyorsa, nedenini muhakkak sorgulayın. İçgüdülerinize güvenin. Gerçek olamayacak kadar iyi görünen teklifler genellikle gerçek değildir.
- Mümkünse, doğrudan TÜRSAB üyesi olan saygın bir seyahat şirketi ya da acentesi aracılığıyla rezervasyon yaptırın. Her zaman bilinen web sitelerini ve uygulamaları kullanın.
- Mülkün sahibini ve ayrıntılarını öğrendikten sonra, biraz araştırma yapmak için Google’da arama yapın. Google haritalarda adresi doğrulayabilir ve sokak görünümü özelliğini kullanabilirsiniz. İlanlardaki fotoğrafların sokak görünümündeki görsellerle eşleşip eşleşmediğini de kontrol edin.
- Villa veya yazlık konut için rezervasyon yaptığınızda imzalamanız için size bir rezervasyon sözleşmesi gönderilmelidir. Bu, tatilin hüküm ve koşullarını ana hatlarıyla belirtir ve tesis adresi gibi ayrıntıları içermelidir.
- Siz kiraladıktan sonra mülkün müsaitlik takviminin güncellenmesi de gerekir. Eğer güncellenmiyorsa büyük bir ihtimalle aynı tarihlerde defalarca kez farklı kişilere de kiralanacaktır.
- Mülkün fotoğrafları için tersine görsel arama yapın. Görsele sağ tıklayın ve ‘Google içinde resim ara’ seçeneğini seçin. Aynı fotoğrafın birkaç farklı mülk için kullanıldığını görürseniz, muhtemelen bir dolandırıcılıktır. Hemen yasal yollara baş vurun.