Ülke turizmine ve tarım alanlarına zarar veriyor

Ödemiş Bozdağlar’dan doğup ilk çağların liman kenti olan Efes’in bulunduğu, İzmir’in Selçuk ilçesinin batısından Ege Denizi’ne dökülen bu nehrin kirlilikten kurtarılması gerektiği belirtildi

Bugün, Ege Bölgesi’nde kat ettiği 175 kilometrelik yol üzerindeki Ödemiş, Tire, Torbalı, Bayındır, Kiraz, Beydağ ve Selçuk ilçelerinin bereketli ovalarını sulayan Küçük Menderes Nehri’nin yarattığı kirliliğin hem tarım, hem de ülke turizmine verdiği olumsuzlukları aktaracağım. Nehrin, yıllardır tarım alanlarını sulayan çiftçilerimiz ve Ege Denizi’nin 7 kilometrelik koyu olan Pamucak’taki turizmciler ile 7 ilçenin yöneticileri tarafından ıslahının istenmesine rağmen, bunun göz ardı edildiği ifade ediliyor. Nehrin, özellikle denize döküldüğü Pamucak koyunun hâkim rüzgârları lodos ve imbat estiğinde yarattığı kirlilik, özellikle bölgedeki turizmcileri yaralıyor.

Medeniyetlerin kenti...

Geçen hafta esen şiddetli lodos fırtınası sonrası arayan turizmciler, Pamucak sahil şeridinin nehrin içindeki alüvyonlarla kaplandığını ve denize atılan tüm çöplerin de sahile vurduğunu söyledi. Bu görüntünün, özellikle turizm mevsimi boyunca çok sık yaşandığını ifade eden sektör temsilcileri, istek ve önerilerini bakın nasıl dile getirdi:
“İzmir’in bereketli toprakları, doğal güzellikleri ve üzerinde asırlar boyunca yaşayan medeniyetlerin izini taşıyan Selçuk ilçesi, ulusal ve uluslararası turizm açısından da dünyanın en gözde bir köşesi. Doğal zenginliklerinin yanında 8.500 yıllık tarihi değerleri de bünyesinde barındıran ilçemizin, yaşadığı en büyük sorunu, Küçük Menderes Nehri’nin çevresindeki tarım alanları ile 7 kilometrelik sahil şeridimiz olan Pamucak’ta yarattığı kirlilik. Bozdağlar’dan doğup 7 ilçedeki çay ve derelerden beslenerek akan bu nehir, sürüklediği alüvyonlar ile arıtılmadan salınan evsel atıklar ve özellikle sanayi atıklarıyla kıyılarımızı aşırı derecede kirletiyor. Bu kirlilikten, işletme sahipleri olarak çok dertliyiz. Türkiye Mimar ve Mühendisler Odalar Birliği’ne (TMMOB) bağlı İzmir Çevre Mühendisleri Odası yetkilileri başta olmak üzere, Selçuk ilçesi yerel yöneticileri ve ilçenin tarım sektörü olarak hepimiz, bu nehrin acilen ıslah edilmesini istedik. Ancak Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, nedense bu isteğimizi hep göz ardı etti. Biz turizmciler ve çiftçiler olarak Küçük Menderes Nehri’nin acilen ele alınarak tarım ve turizm sektörüne verdiği zararlardan kurtarılmasını istiyoruz.”

Ülke turizmine ve tarım alanlarına zarar veriyor

Şirince’ye muhakkak gidin

2015 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine giren Efes Antik Kenti’ni, sınırları içinde barındıran Selçuk’un, Ege Denizi’ne dökülen zehirli atıklardan kurtarılması dileğiyle, gezilecek yerlerini sizlere aktarayım: Efes Meryem Ana Kilisesi, Selçuk Kalesi, Hadrian Tapınağı, İsa Bey Camii, Artemis Tapınağı, Efes Müzesi, Yedi Uyuyanlar Mağarası, Şirince köyü, THK’ye ait Selçuk Efes Havaalanı ile üzerinde 6 adet 5 yıldızlı otel, bir motel ve kamping, ilçe belediyesine ait bir halk plajı ve sosyal tesislerin bulunduğu, 7 kilometre uzunluğu ve 60 metre genişliğiyle, ince kumu ve nesli tükenen kum zambaklarıyla Pamucak Plajı.