Haftanın müzik panoraması

Sertab Erener, Aya Nakamura, Lil Zey, Nova Norda, Kings Of Convenience, Bedo, Xir, Ufuk Beydemir, Ozbi, Oralet’ten yeni şarkı ve albümler...

Sertab Erener, 1992 tarihli “Sakin Ol”u trap altyapılarıyla yeniden düzenlemiş. Şarkıda rap yapılıyor diyeceğim ama bir şeye rap demek için pek çok özelliğin bir arada olması gerekiyor. Hızlı konuşulan bölümler var demekle yetineyim. Bu şarkı, sözleri itibarıyla ve zamanlaması itibarıyla “anlayana!” modunda olmuş. Erener yeni albümünü yıl içinde çıkaracak. Zaman zaman bu albümden parçalar yayınlayarak müzik gündeminde kalmayı hedefliyor anladığımız kadarıyla.

Haftanın müzik panoraması

Mali asıllı Fransız sanatçı Aya Nakamura, günümüzde Afropopun popülerleşmesini sağlayan en önde gelen isim. Ne yapsa Fransa’da liste başı oluyor. Bu hafta yayınlanan “Bobo” isimli yeni romantik şarkısının da başarılı olacağına şüphe yok. Nakamura, dünya çapında da önde gelen isimler arasına girmeyi ve dinleyici kitlesini Fransızca konuşulan coğrafyanın dışına taşımayı başardı. “Bu yaz Türkiye’ye kim gelsin” yazı kategorisi vardı eskiden. Türkiye’ye her yaz onlarca büyük ismin geldiği yıllarda bu yaz şunlar gelsin yazılarıyla organizatörlere mesaj yollanırdı. Bir anlamda kamuoyu yoklaması yapardık. Bu yıl böyle bir yazı yazsaydım Aya Nakamura bu listede muhakkak olurdu.

Haftanın müzik panoraması

Nova Norda’nın yeni şarkısı “Bataklık”, “Deli miyiz neyiz bize ne oldu” diye başlıyor, “Kalbim bir bataklığın içinde” diye devam ediyor. Bu dönemde kimseye neden karanlık şarkılar yazıyorsun denmez. Aksine bunu harika bir şekilde yapan Nova Norda gibi sanatçılar tebrik edilir.

Haftanın müzik panoraması

Hip hop/arabesk çizgisinde şarkılarıyla tanıdığımız Bedo’dan bu hafta R&B’ye meyleden “Kaç Defa” adlı yeni bir şarkı geldi. Bedo’nun sesi, alaturka melodileri ve kullandığı beatler birbiriyle çok uyumlu. Şarkılarını başarılı bulanlardanım. Daha fazla ilgiyi hak ediyor. Doğru isimlerle çok iyi işler çıkaracağını düşünüyorum.

Haftanın müzik panoraması

Oralet, müziğiyle yeni tanıştığım bir rock ekibi. Yeni şarkıları “Nedeni Var”, 70’lerin klasik rock soundunu günümüze taşıyor. Açıkçası bu kolay bir sound değil ama Oralet üstesinden gelmiş. Her şeyin birbirine benzediği müzik sahnemizde farklı bir ses İzmirli Oralet. Ben diğer şarkılarını da beğendim. Umarım siz de beğenirsiniz.

Xir’in büyük başarı yakalayan “Sallan” isimli şarkısına bu hafta Bee Gee’den bir dans remiksi geldi. Geçenlerde başka iki rapçi Norm Ender ve öncesinde de Sagopa Kajmer dans parçaları yaptı. Rap şarkıların dans remiksleri ve dans/rap yeni parçalar giderek artacaktır. Nedeni açık; çünkü çok iyi bir bileşim bu. Bee Gee’nin remiksini ayrı bir yere koyuyorum ve önemsiyorum. Daha fazla iyi DJ’in rape yaklaşması gerekir.

Bahsetmek istediğim bir diğer remiks Ufuk Beydemir’in “Hiç” adlı son şarkısına yapılan Can VS remiksi. Daha farklı bir anlayışta ama aynı şekilde başarılı bir remiks. Rock şarkıların eskiden coverlanmak suretiyle yeniden yaratılması keyif verirdi. Remiks de güzel bir yöntem.

Haftanın müzik panoraması

Kings Of Convenience’ın bu haftaki şarkısının adı “Fever”. Yıllar sonra yeni albümü beklerken ilk iki şarkının da çok iyi çıkması mutluluk verici. Açıkçası ekibin aynı ruhu ve enerjiyi koruyarak değişmeden aynı yolda yürümeye devam etmeyi seçmesi (şarkılar bunu gösteriyor), çok ama çok büyük bir beceri, belki de sadece şans. Her iki ihtimalde de kulaklarımız bayram ediyor.

Haftanın müzik panoraması

Birkaç hafta önce Lil Zey, Luciano ile birlikte yaptıkları “Elmas” adlı parçayla gündeme gelmişti. Bu hafta ilk uzunçalar albümünü yayınlıyor kadın rapçi. Rap, R&B, trap gibi türleri takip edenler kadar etmeyenlerin de keyif alacağı biri Lil Zey ve albüm de bu anlayışta şarkılardan oluşuyor. “1 gram eksik”, “Zor”, “Zor II” önceden yayınlanan ve hayli dikkat çekmiş başarılı şarkılar. Lil Zey’in Türkiye’de başka herhangi bir sanatçıya benzemeyen bir tarzı ve vokali var. Bunu kullanmayı da giderek daha fazla öğreniyor. “Kara Tiyatro” 2021’in en iyi albümleri arasında yer alacaktır. 2021’de adını daha çok duyacağız.

Haftanın müzik panoraması

Şarkılarında genellikle rakıdan bahsetmeyi ihmal etmeyen Ozbi, bu hafta “Parasetamol” adında bir şarkı yaptı. Gerçi burada da “Masamız kokuyo anason” diyor arada ama anlaşılan ağrısını dindirmek için bu hafta ağrı kesiciye ihtiyacı var. Neticede hepimizin var. Ozbi’nin diğer rapçilerden farklı bir flowu, tonlaması ve elbette bir ses rengi var. Caza, indie ve hatta rocka doğru uzanan müziğiyle her zaman ilgi çekici olmayı başarıyor.

Haftanın rock baladı Kum’dan geldi. Şarkının adı “Aldırma”. Yeni nesil rock şarkılarında bir artış gözlemliyorum. Bu da beni heyecanlandırıyor.