Pablo trendi!

Sosyal medyada şöyle bir kategori oluştu. Zengin ve kalantor Türklerin çocuklarının, yeğenlerinin lüks ve çok hızlı arabalarında çektikleri videolar. Kimisi sol şeritten selektörlerle yara yara gidiyor. Kimi kankalarıyla yarış yapıyor. Kimisi sadece park halinde poz veriyor. Bu insanlar arabalarına âşıklar ve bu aşkı dünya âlem bilsin istiyorlar. Ama bu videolarda ortak başka bir şey var. “Pablo”. Pablo nedir diyeceksiniz. Pablo, Pablo Escobar’ın Pablo’su. “Pablo” bir şarkıda geçen çok “catchy” (akılda kalıcı) bir nakarat. Amerikalı rap ekibi Migos’un “Narcos” adlı şarkısında geçen bir nakarat. Nakaratı Türkçeye çevirmek istemiyorum çünkü aşırı şiddet ve madde kullanımı içeriyor. “Narcos” dizisini biliyorsanız şarkının nelerden bahsediyor olabileceğini de biliyorsunuzdur. Sonra özendirmekten başıma iş gelmesin. Bu şarkı bu tip videolarda arkada fonda çalıyor. Ayrıca bu şarkının “Pablo” diye başlayan nakaratının sample’lanarak kullanıldığı club parçalar yapılmış. Pek çok remiks ve dans versiyonu var. “Pablo” diye aratırsanız karşınıza çıkar. Bu şarkıların kliplerinde de başrolde arabalar var. Boş yollarda gecelerin yargıcı gibi gezen arabalar. Ne bir insan, ne bir hikâye var bu kliplerde (bu da bir kategori). Sadece yollar ve arabalar. Fonda da “Pablo”. Dikkatimi çekti aktarayım istedim.

Buraya nereden geldim ben? Hah. Migos’un LP albümü bu hafta yayınlandı. Artık arabacılar için bayram şenlikleri başlar. Bir bakarsınız gençler, arabanızla geceleri gezerken iyi gidecek şarkılar var bu albümde.

Pablo trendi

Hangi şarkı sevilecek?

Euro 2020 başlarken elbette en fazla konuşulan şarkılardan biri Mustafa Sandal imzalı. Derya Uluğ, Irmak Arıcı ve Eypio da kendisine eşlik ediyor. Haberde “milli takımın ikonik geri dönüş hikâyelerinin ön planda olduğu, başarıya inanma, tutku, farklı kültürlerin ortak ruhta buluşması gibi duyguların merkeze alındığı şarkı” diye söz ediliyor. Şarkıyı dinledim. Benzer bütün futbol şarkıları gibi sıradan, “öylesine” bir şarkı. Ne beni gaza getirdi, ne ilgimi çekti, ne de merak ettirdi. Dillere düşer mi herkes bunu ezberler mi bilemiyorum. Eşlik eden isimler yeni nesil popun başarılı isimleri. Eypio hariç. Rapçi/arabesk rapçi Eypio neden orada onu tam anlayamadım. Zaten şarkıda pek bir lafı da yok yanlış görmediysem.

Burada Mustafa Sandal’ın bestesine bir eleştirim yok. Bu tip şarkılar bazen sahipleniliyor bazen de hiç kalplere işlemiyor. Kolay bir şey değil ısmarlama şarkı. Aynı gün Kıraç bir şarkı yayınladı. O da aynı şekilde. Lololololo şeklinde gaza getirici şarkılardan bir tane daha… İlginç olan şu oldu. Sosyal medya Tarkan’ın zamanında milli takım için yaptığı şarkıyı paylaşmaya başladı. “Bir Oluruz Yolunda” 2002’de yapılmış. Hakikaten dinleyince enerjisi yüksek tam Türkiye’ye uygun şarkı diye düşünüyor insan. Sosyal medya çok acayip, neyin ne zaman gündeme geleceği belli olmuyor. Bir sürü yönünden nefret ederken bu dinamizmini seviyorum galiba.

Sonuç olarak 2020 şarkısı yerine 2002 şarkısını öne sürdü halkımız. Bakalım hangisi daha çok stream edilecek. Sonucu bildiririm.

Haftanın yenileri

Calvin Harris yaz sezonunu açtı. Geçen hafta Tom Grennan’ın vokalde olduğu bir dans şarkısıyla sahalara döndüğünün sinyallerini verdi. Sanırım pandemi sonrası dönemde uzun zamandır sessiz kalan Ibiza, Miami, Las Vegas gibi EDM’in merkezleri de bu yaz hafiften hareketlenecek. Rock gitar riff’leriyle hayli enerjik parça bu yazın club listelerinde yerini almaya hazır.

Türkçe Rap’in en popüler isimlerinden biri  şu ara hayli faal. Bedo’yle birlikte geçen yılın son ayarında yayınladıkları “Ölebilirim” şu günlerde hâlâ en popüler şarkılardan biri. Bir şarkının popülerliğinin iki hafta sürmediği bir aya adının dahi unutulduğu bir ortamda büyük başarı. Patron’un yeni şarkısı  “Kısasa Kısas”. Sanırım rap alemindeki en çalışkan isimlerden .

Pentagram diğer adıyla Mezarkabul bir süredir yeni şarkılar yayınlayarak rock ve metal dinleyicisini bu kıtlıkta bayağı mutlu ediyor. Yeni şarkıları “Pride” . Tahmin edeceğiniz gibi İngilizce sözlere sahip. Pentagram hakkında söyleyenebilecek en net şey, hiç tarzını bozmadan, değişmeden standartlarını hiç düşürmeden yola devam ediyorlar.

“İSTEDİĞİM OLACAK”

Türkçe Rap şu ara çok dinamik bir yapıya sahip. Tür popülerleştikçe her gün yeni isimler, yeni ekipler seslerini duyurabilmek için yeni parça yağdırıyorlar internete. Bursalai gangsta rap’çiler Çakal ve Reckol, son dönem TikTok başta YouTube ve diğer stream platformlarında inanılmaz bir başarı yakaladılar. Ne yapsalar anında trendlerde zirvede ve milyonlarca defa izleniyor. İçlerinde Çakal ve Reckol’un da yer aldığı ekibin adı Perros Plancos. Bu ekipten Reckol’un yeni şarkısının adı “İstediğim Olacak”. Yeni bir rap hit’i bekliyorum. Bu arada Türkçe Rap camiası artık çok farklı ve birbirine dülan da olabilen akımlardan oluşuyor. Kimse kimsenin yaptığını beğenmiyor. “Gerçek Türkçe Rap bu değil”ler havada uçuşuyor. Eskiden Old school ve yeni kuşaklar arasındaki farklar tartışılırken artık yeni kuşakların da yenisi geldi. Ortalık bayağı karışık anlayacağınız. Bunu şunun için anlatıyorum Perros Blancos’un da eleştireni bol âlemde.

 K-Pop fırtınası dünyada ve Türkiye’de tüm gücüyle devam ediyor. Güney Kore’den çıkan bir diğer süper ünlü ekip TWICE bu hafta  “Alcohol free” adında bir şarkıyı internete verdi. Anlaşılan artık yaz şarkıları kategorisinde de K-Pop etkisinden söz edeceğiz. Latin/Karayip etkilerinin hâkim olduğu parça insanda tatil hissi yaratıyor. K-Pop’un Türkiye’deki popülerliği eğer stream rakamlarına bakarsak inanılmaz bir hızla hartıyor. Bu gidişle dünyada Kore’den sonra K-Pop’Un en popüler olduğu iki-üç ülke arasında yer alırız yakında.

Pablo trendi