Rap’in yeni çocukları

Türkçe Rap yeni bir dalganın etkisi altında. Büyükşehirlerin yoksul mahallelerinde, zor şartlarda hayata başlayan, rap ile tanıştıktan sonra kendilerini ifade etmenin bir yolunu bulan yeni kuşak, ortamlara çok hızlı bir giriş yaptı. Dev prodüksiyonlu videolar, tanınmış sanatçıların yeni şarkıları kimi zaman üç-beş bin izlenme/dinlenmede kalırken yeni çocukların mahallelerinde çektikleri bolca araba, yıkık inşaat, arsa, post-apokaliptik varoş sokağı, oto yıkamacı/garaj, düşük bütçeli gökdelen terası içeren videolar iki-üç gün içinde milyonlarca izlenmeye ulaşıyor.

Reckol, Çakal, Uzi, Batuflex, LVBELC5, Kuty, Ozo, Hypzex, Critical ve daha nicesi her gün yeni şarkılar ve videolarını internete koyuyor ve inanılmaz bir şöhrete doğru adım adım ilerliyorlar.

Bu şöhret ve beraberinde gelen parayla nasıl başa çıkabileceklerini merak ediyorum. Bu durumda olan her sanatçı için zor bir dönem. Bu noktada akıllı ve gerçekçi ekiplerle çalışmaları, profesyonelliğe adım atmaları gerekir. Ama profesyonellik dediğimiz şey de sisteme girmeyi, sistemin şartlarına uymayı içerir. Bu çocuklar için orijinalliklerini yitirmek anlamına gelir. Zor bir denge.

Yeni nesil rap’in liriklerini biraz dinlerseniz hepsinin mahallelerindeki zor hayat şartlarından, adaletsizlikten, sistemin onları ve onlar gibileri mahkûm ettiği çıkışsızlıktan söz ettiklerini duyabilirsiniz. Her biri, her gün hayatta kalmak için türlü savaşlar vermek zorunda. Bu da liriklerin ana konusu. Ana akım bir medyada bol bol sansürlenecek her türlü sözcük, ifade ve sokak diliyle konuşan bu çocukların görüntüsünü ve tarzını eleştirmeyi bir kenara bırakıp söylediklerini anlamak çok önemli. Yeni nesil rap, Türkiye hakkında yıllarca okusanız öğrenemeyeceğiniz bilgiler veriyor.

Rap’in yeni çocukları

Düetler, düetlerimiz

Pop müzik dünyasında düetsiz bir gün geçmiyor. Eskiden iki kişi bir araya geldiğinde düet denirdi, kalıp bu şekilde kaldı. Bugünün şartlarında iki kişi yetmiyor. Bazen üç dört hatta yedi kişiye kadar “düet” görmüşlüğümüz var.

Düet güçlü bir popülerlik aracı. Hem izleyici tabanını genişletiyorsunuz hem de şarkıyı daha enteresan hale getirebiliyorsunuz doğru seçimlerle.

İşin ilginci bugün düetçilikte (tabiri maruz gürürseniz) farklı boyutlara gelindi. Mesela bir şarkı çıkıp ünleniyor, milyonlarca kez dinleniyor, ardından aynı şarkının düet versiyonu çıkıyor.

Bu hafta yayınlanan Kerim Araz, Irmak Arıcı düeti “Toparlanmam Lazım” gibi mesela. Bu şarkı zaten trendlerdeydi Kerim Araz tarafından söylenen solo versiyonuyla. Şimdi aynı şarkı trend olmuşken bir de düet versiyonu geldi ve o da trend oldu. Aynı şarkıdan iki tane birden var. Müthiş bir marketing hamlesi.

Kurtuluş Kuş ve Burak Bulut ayrı ayrı trend olmuşlardı kendi şarkılarıyla, sonra birlikte düet yaparak yeni bir hit yarattılar. Ardından geçen hafta aralarına Mustafa Ceceli’yi alarak üçlediler ve “Leyla Mecnun” ile bir numara oldular. Yakında aralarına yeni bir isim daha alarak ekibi genişletirlerse şaşırmam.

Bu arada geçen hafta yayınlanan Teoman-Sufle düetinden söz etmem lazım. “Nasıl Güzel” adlı parça videosuz olduğu halde hayli yüksek bir dinlenme izlenme oranı yakaladı. Rock düetlerine daha fazla ihtiyaç var. Bir süre önce yayınlanan Gripin, Aydilge düeti, Haluk Levent’in son dönemdeki düetleri başarılı oldu. Türkçe Rock’ın yeniden yükselişe geçmesinin anahtarı düetler olabilir.

 Rap’in yeni çocukları

Bu şarkılara dikkat

Don’t Wait Up - Shakira: Shakira uzun aradan sonra bir dans parçasıyla geri döndü. Ne Latin ezgileri var bu parçada ne de bildiğiniz Shakira tarzı. Elektronik dans beat’lerine teslim olunmuş. Tamamı İngilizce şarkı Shakira’nın pek yakında piyasada olacak 12. stüdyo albümünde yer alıyor.

Permission to Dance - BTS: BTS ne yapsa anında bütün platformların zirvesinde. “Permission to Dance” de şaşırtmadı. Bugün klasik anlamda Batı popu K-Pop’ta yaşıyor ve yaşatılıyor.

Baskın - Gazapizm, Ceza, DJ Sivo: DJ Sivo’nun collab’larla (düet bir bakıma) dolu albümü “Griot”un çıkış şarkılarından biriydi bu parça. İki ustayı bir araya getirdi. Albümde daha fazlası var.

Demeanor - Pop Smoke, Dua Lipa: Pop Smoke 2020 Şubat ayında Los Angeles’ta evini basan silahlı saldırganlar tarafından vurularak öldürülmüştü. Ölümünün ardından hazırlanan ve bugün piyasaya çıkan albüm “Faith” pek çok düet barındırıyor. Pop Smoke, 20 yaşındaydı ve ilk albümü “Shoot For The Stars, Aim For The Moon” ile büyük bir başarı kazanmıştı.

Good Girl - CHVRCHES: Özlediğimiz electro - indie sound’lar. Yeni albüm “Screen Violence” 27 Ağustos’ta piyasada olacak.