Siyasetçilerin miting performansları

Siyasetçilerin miting performanslarına dair gözlemler yazmaya ilk Cem Uzan’ın mitingleri zamanı başlanmıştı yanlış hatırlamıyorsam. Gerçi 1999 seçimlerinde Anap, Mahsun Kırmızıgül ile anlaşmıştı. İl il o da Mesut Yılmaz’la dolaşıyordu. “Konser ve miting bir arada” formülü o zaman devreye girmişti. Ama mitingleri ciddi ciddi konserlerle iç içe götürmek Cem Uzan’a denk geldi. Onunkiler festival gibiydi. Alana helikopteriyle iner, mitinginde sahneye çıkacak sanatçıları da gerekirse aynı yöntemle getirtirdi. İbrahim Tatlıses, Gülben Ergen dâhil ne sanatçılar...

Festival demem şundan. Önce Cem Uzan konuşur. Sonra sanatçılar konser verir. Yani neredeyse bütün güne yayılan bir etkinlik olur. Çünkü önce sanatçılar çıkarsa Uzan’ı dinlemeye kimse kalmaz. Millet bekler de bekler. Bazen homurdanmalar olur. Sonunda sanatçı sahneye çıkar. Bazen de önce bir iki sanatçı ortamı ısıtır, arada bedava döner ekmek ya da köfte ekmek dağıtılır kalabalık iyice kıvama gelince beyaz gömleğiyle assolist olarak çıkardı. 150 kadar miting yaptı yanlış hatırlamıyorsam o zaman.

Mesela 7 Ekim Sakarya mitinginde önce Nihat Doğan çıkmış. Ardından Ebru Yaşar. Uzan’dan sonraysa Nadide Sultan konser vermiş. Bugün festivaller bu kadar zengin kadrolu değil. Bir diğer mitinginde Ferdi Tayfur, Hande Yener, Gökhan Tepe, Ebru Gündeş artarda sahneye çıkmış. Şimdi gülüyorsunuz ama sıfırla başlayıp % 7.25 oranında oy aldı Cem Uzan genel seçimlerde. Döner ekmek artı konser bugün unutulmuş bir formül ama kalabalık toplamakta zorluk çekenler için yeniden düşünülebilir.

Cem Uzan gibi kendini dinletmek için çeşitli metotlar geliştirenler yanında, buna hiç ihtiyacı olmayanlar da vardır elbette. Bazı isimler tek başlarına kalabalık toplamaya yeter. Zamanında Ecevit, Demirel, Erbakan bu anlamda eğer tabirimi uygun bulursanız, süper star isimlerdi. Ben onların esaslı günlerinde çocuk olduğumdan buna tanık olmadım ama okuduklarım izlediklerim bana bunu gösteriyor.

Bu anlamda, yani miting performansı açısından en son süper star Tayyip Erdoğan’dı. Anlattıklarından ve siyasi fikirlerinden bağımsız olarak yapıyorum ben bu değerlendirmeyi. Kalabalıkları nasıl harekete geçireceğini bilen, neyi neden sonra söylerse hangi kitleden nasıl bir tepki alacağını bilen biri. Mitingdeki iletişimi baştan sona istediği gibi yönetebilen, yönlendiren biri.

Son bir aylık seçim sürecine baktığımızda ise yeni bir süper star adayı var ve bu işi çok sevdiği belli. Adeta sahne için doğmuş, konuşmak, kalabalıkları etkilemek adına doğal bir yeteneğe sahip. İyi hatiplerin, yani benim bu yazıdaki tabirimle süper starların özelliği yaptıkları şeyi çok kolaymış gibi göstermeleridir. Ne var canım bunu ben de düşünebilirim, bunu ben de bu şekilde ifade edebilirim dedirtirler. O da bunu hissettiriyor. Çok doğal konuşuyor. Konser terminolojisiyle ifade edersem; şarkıları yeni, müziği yeni ve merak uyandırıcı. Hikâyeleri günümüze uygun. Hep aynı şarkıları duymaktan sıkılan seyirciyi etkiliyor. Enerjisi yüksek.

Son günlerde Muharrem İnce’yi izlemek bunları düşündürdü. Seçim nasıl sonuçlanacak kestirmek zor. Ama şu kesin, siyaset sahnesi yepyeni bir karakter kazandı. Şimdiden renklendi, neşelendi.