3600 GÖSTERİSİ

7 Eylül 2021

Memurlara 3600 ek gösterge verilmesi 2018 seçiminde vaat edilmişti. Bu vaat henüz yerine getirilmedi. Muhalefet partileri ise 3600 ek gösterge konusunu sürekli gündemde tutuyor.

Bu konuları iyi bilen bir uzman, emekli Mülkiye müfettişi Mahmut Esen bize şaşırtıcı bilgiler veriyor.

Muhalefetin konuyu iyi bilmediğini kaydeden Esen, 3600 ek göstergenin memuru hayal kırıklığına uğratacağı görüşünde. Diyor ki:

“Örneğin Milli Eğitim Bakanlığı’nda halen görev yapmakta olan 956 bin öğretmenin yüzde 50’si 1 Ekim 2008 tarihinden sonra göreve atanmıştır. 2008 tarihinden önce göreve başlamış öğretmen/polis memurlarının aylıklarında beklendiği gibi bir artış değil SGK primleri arttığı için aksine 56 TL düşme olacaktır. 2008 tarihinden sonra göreve başlamış olan öğretmen/polis memurlarında ise (diğerlerine oranla daha az SGK primi ödeyecekleri için) aylıklarında sadece 78 TL artış olacaktır.

Emeklilerde ise durum biraz değişik. 2008’den önce görev başlayanlarda 768 lira gibi bir aylık artışı olacak, Ekim 2008 tarihinden sonra göreve başlayanların aylıklarında ise yalnızca 81 TL civarında artış olacaktır.

Esen, bu arada kurumlarda büyük karmaşa oluşacağını, çünkü 3600 ek gösterge uygulamasıyla polis, hemşire, din görevlisi gibi meslek sahiplerinin daire başkanı, müdür gibi üstlerinden daha fazla ek göstergeye sahip olacağını bildiriyor.

Kısaca, “Dağ fare doğuracak” diye konuşuyor Mahmut Esen.  

KUTLAMA

Yazının devamı...

Kalpleri burada!

4 Eylül 2021

Konumuz, kalbini İstanbul’da bırakan Fransız elçileri...

Andrezel Vikontu Jean Baptiste Louis Picon, 1724 yılında elçi olarak İstanbul’a gelmiş, 1726’daki ölümü çalışma arkadaşlarını üzüntüye boğmuştu.

Ölüm nedeninin anlaşılması için Vikont’un bedeninden kalbi çıkarılmış, eşine gönderilmek üzere mumyalanmış ve kurşun bir muhafazaya konulmuştu. Ancak eşi “İstemem” diye haber gönderince kalp de bedenin bulunduğu Fransız Sarayı yanındaki Saint Louis Kilisesi’ne nakledildi.

Derken, Saint Benoit Kilisesi kalbe sahip çıktı. Cizvit papazları kalbin kendilerine verilmesini istediler. Saint Louis’nin Kapusen papazları ise vermemekte direttiler. Sonuçta Saint Benoit papazları ağır bastı. Uzun tartışmalardan sonra kalp Karaköy’e gitti, Saint Benoit Kilisesi’ne gömüldü.

Konuyu “Elçiye Zeval Olmaz” başlıklı kitabında ‘Fransız kaynaklara dayanarak’ anlatan Güzin Özen Yılmaz, bir başka kalp olayını ekliyor. Fransa’nın 1711- 16 yıllarında Osmanlı elçiliğini yapan Pierre Puchot, vasiyetnamesinde, nerede ölürse ölsün kalbinin Saint Louis Kilisesi’ne gömülmesini istemişti. 1725’te Fransa’da ölen Puchon’un kalbi kurşun bir muhafaza içinde İstanbul’a gönderildi ve Saint Louis Kilisesi’ne gömüldü. 

Böylece Saint Louis Kilisesi de bir büyükelçi kalbine sahip oldu!

NOT: Saint Benoit’daki kalbin akıbetini öğrenmek için geçenlerde okulumuzun hemen altında bulunan kiliseye uğradık. 600 yıllık ibadet mekânı kapatılmış. Artık yılda sadece bir kez ayin için açılıyormuş. Elçinin kalbi içeride bir yerde gömülüydü.

FEYSBUK

Yazının devamı...