Bu da Keçibank...

Çiftlikbank modeli halen yurt dışında kaçak olarak yaşayan Mehmet Aydın adlı tosunun buluşu mudur?
Hayır... Model çok daha önce “Keçibank” olarak 2011 yılında uygulanmaya başlanmış...
Modele göre, yaklaşık 1000 TL ödeyerek bir keçi satın alıyorsunuz...
Keçi çiftlikte besleniyor, sütü satılıyor ve size yılda yaklaşık yüzde 50 gelir sağlıyordu.
Ankara merkezli ARŞİN adlı firma Bolvadin’e bağlı Kemerkaya’da çiftlik kurmuş, gazete ve TV haberleriyle çiftliği tanıtmış, yatırımcılar gidip çiftliği bizzat görmüş, katılımlar başlamış... Kurulan tezgâha Tarım Bakanlığı dahil resmi makamlardan hiçbir itiraz gelmemiş...
Firma kısa sürede 50’den fazla katılımcıdan 12 milyon lira dolayında para topluyor. İlk zamanlar gelen taze katılımlar faiz olarak geri ödeniyor... Sonra musluğun suyu kesiliyor. ARŞİN’in sahipleri 2014 yılında sırra kadem basıyor... Paralar batıyor.
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, önündeki dosyalara rağmen, aradan dört yıl geçtiği halde firma hakkında iddianame düzenlemiş değil. (Dosya no: 2015/69338)
Dolandırıcılar ellerini kollarını sallayarak ortalıkta dolaşıyor.
Mağdurlardan Mülkiyeli arkadaşımız Orhan İyiler, Ticaret Bakanlığı’na bu olayları anlatan bir yazı göndererek halkın uyarılmasını istedi.
Bakalım devlet uyanacak, bir soruşturma başlatılacak mı?

İnceliksiz işler!

Muharrem İnce seçim meydanlarında büyük başarı kazandı.. Kitlelerin adeta sevgilisi oldu... Demeye kalmadı... Topladığı puanları seçim sonrasında cömertçe harcamaya başladı...
Gazetecilere yönelik alçak, şerefsiz gibi hitapları çok yadırgandı.
Dahası... Genel Başkan Kılıçdaroğlu ile eşlerini de yanlarına alarak yemekte buluşuyor. Ertesi gün gazetecilere yemekte konuşulanları açıklıyor. Genel Başkan’dan olağanüstü kongre toplayarak görevden ayrılmasını ve onursal başkan olmasını istemiş. Aksi takdirde örgütün bu işi çözümleyeceğini eklemiş.
Yerel seçime gidilirken böyle bir tartışmayı kamuoyu önüne taşımak şart mıydı? Başkanlık mücadelesinin daha zarif biçimi yok mudur?

FORMÜL

Rahmetlinin (Turgut Özal) unutulmaz sözlerinden biri: “Ben seçimden önce zam yapacak kadar enayi miyim?” idi. Bugünkü iktidar da enayi olmadığını gösterdi, seçim dolayısıyla beklettiği zamları seçim biter bitmez sıralamaya başladı. Önceki gün içkiye okkalı zamlar yaptı.
İktidar akıllı da vatandaş enayi mi? Onun da formülleri var.
Nitekim bir vatandaş attığı tweet’te bulduğu formülü şöyle anlatıyor.
“Kuşadası’ndan Samos’a (Yunanistan) gidiş - dönüş feribot ücreti 40 euro. Dönüşte free shop’tan iki tane 100’lük rakı aldın mı bilet bedavaya geliyor.”

JAPON

Japon seyirciler Dünya Kupası maçının bitiminden sonra stadyumda oturduğu yerleri temizlemiş...
Japonya Milli Takımı futbolcuları da soyunma odasını tertemiz yapıp öyle ayrılmış stattan...
Bizim gençler mi?
Bu haberleri parklarda çiğdem çitleyerek okumuş olmalılar...
Çiğdemlerin kabukları mı? Ne oldu dersiniz?

BAĞIŞ

Fransa’yı tek başına çeyrek finale taşıyan Mbappe, Dünya Kupası’nda kazandığı tüm parayı (maç başına 17 bin euro) engelliler için bağışlıyormuş.

Bizim futbolculardan da böyle jestler gelir mi?

Bazen geliyor. Örneğin bir ünlü futbolcumuz geçmişte Avrupa Şampiyonası’nda bir şehit annesine bağış yapmıştı. Ancak aldığı primi değil attığı golleri bağışladı. Dertli kadın bağışlanan golleri ne yaptı, hâlâ meçhul!