KURUKAHVECİ

10 Mayıs 2022

Kurukahveci Mehmet Efendi konserleri devam ediyor. Örneğin dün akşam (9 Mayıs) İstanbul Oda Orkestrası Süreyya Operasında Beethoven ve Dvorak’ın eserlerini çaldı. Şef Rengin Gökmen, piyanoda Gülnur Ensari izleyenlere güzel dakikalar yaşattılar.

Ne ilgisi var Kurukahveci Mehmet Efendi ile Beethoven’in derseniz...

Efendim Kurukahveci Mehmet Efendi’nin kahve ticaretine başlamasının 150. yılı nedeniyle bir dizi etkinlik düzenlenmiş. Türkiye’nin en eski aile şirketlerinden olan Kurukahveci Mehmet Efendi’nin yöneticileri bu anlamlı yıldönümünü sanatsal etkinliklerle kutluyorlar. Böylece sanat ve kültür üreticilerine de destekte bulunmuş oluyorlar...

Kahve eskiden Yemen’den gelirmiş.. Şimdilerde Brezilya’dan geliyor. Harmanlanması, kavrulması, öğütülmesi ülkemizde özel yöntemlerle yapılıyor. Cezvede kaynatılıyor. Özel bir tadı, köpüğü, kokusu oluşuyor. Tarihte bu kimlikle yerini alıyor.

Halen iç pazar yanında 55 ülkeye Türk kahvesi ihraç eden şirketi ve yönetim koltuğundaki Kurukahveci torunlarını kutluyor, nice yıllara diyoruz...

GEVEZE FOTOĞRAF

Böyle fotoğraflara muhabirler arasında “Geveze fotoğraf” adı verilirmiş. Bu deyimi ben de bilmiyordum Nazım Alpman arkadaşım söyledi. Geveze fotoğraf size her bakışta ayrı şey söylüyor...  Başkan’ın bir yanında Ertuğrul Özkök... Karşısında Nagehan Alçı... Onun yanında Akif Beki... Cumhurbaşkanı aday adayının ilk kampanya gezisinde kurduğu gazeteci kadrosu bu mu olmalıydı? Fotoğraf her bakana bu soruyu sorduruyor. Peşinden gelen “Vız gelir tırıs gider” gibi “sizi takan kim” anlamına gelecek savunmalar tuz biber oluyor... Bir roman okudum hayatım değişti, demişti Orhan Pamuk... Bir resim çektirdim siyasi hayatım kaydı diyecek belki de ilerde birileri... Kader...

TUVALET AYIBI

Yazının devamı...

KOÇ’UN SIRLARI

28 Nisan 2022

İş adamı Vehbi Koç anlatıyor:

“Bazı kişiler benim Antalya’da sahibi olduğum Talya Oteli’ne gitmeyip de daha mütevazı olan Erdek’teki Pınar Oteli’ne gidişime hayret etmektedir. Ben de onlara:

“Talya oteli pahalı, onun için Erdek’e gidiyorum” şeklinde cevap verince işi cimriliğime getirip doğru söylediğime inanıyorlar. Halbuki benim Erdek’e gidişimin başka sebepleri var.

Üniversitelerimizden genç asistanlar, doçentler, subaylar, pilotlar ve Almanya’dan gelen işçiler genellikle Erdek’teki otellerde ve kamplarda tatillerini geçiriyorlar. Bu vesile ile onlarla sohbet edip görüşlerini öğreniyorum. Gençler bana daima yeni şeyler söylüyorlar, onlardan çok şeyler öğreniyorum.”

Vehbi Bey 90 yılı aşkın süre yaşadı. Ömrünün sonlarında da başındaki gibi gençti. Gençliğini kuşkusuz düzenli yaşamak kadar yukarıda anlattığı kimi ilkelerine de borçluydu. Tıbbın kabul ettiği ilke şudur: İnsan beyni tekdüzelik içine girdiğinde tembelleşiyor, çabuk yaşlanıyor. Yeni bilgiler edinmek beyni hareketlendiriyor, insanı gençleştiriyor.

Dostlardaki çeşitlilik iş yerlerinde de geçerli.

Modern dünyada bir iş yerinde çalışanların farklı ırk, etnisite, yaş, cins, deneyim sahibi olmalarına önem veriliyor. Bu şekilde hem kişisel hem kurumsal gelişmenin daha hızlı ilerlediği gözlenmiş.

Sonuç... Siz de dostlarınızı çeşitlendirin. Yarattığınız monoton çevreye takılıp kalmayın.

Yazının devamı...