Çocukları seviniz

Konya’da Kubilay’ı anma töreninde konuşan 16 yaşındaki Mehmet Emin Altunses, polislerce okulundan alınıp tutuklandı. Sebebi, yaptığı konuşmada “Erdoğan Cumhurbaşkanı değil Kaçak Saray’ın hırsızıdır” demesi.
Sözlerde hakaret olabilir ama tutuklama da yasalara aykırı. Anlaşılan yargı da ağır baskı altında. En güzel sözü Mehmet Emin’in annesi söyledi:
“Siz önce çocukların neden sokağa döküldüğünü araştırın”
Mehmet Emin’in yaptığı konuşmayı oradaki birkaç kişi duymuştu. Çocuk deyip geçebilirdiniz. Tutuklanmasıyla mesajı milyonlara ulaştı. Olmayan demokrasimiz dünya basınına yeniden konu oldu. İktidar 16 yaşında çocukla güç denemesine girişmemeliydi.Nitekim kaybetti.

Falsafa günleri...

Cumhurbaşkanı Erdoğan gündemi elinde tutma manevralarını sürdürüyor. Önceki gün de gündemi TÜBİTAK’taki şu sözleriyle toparladı:
“Türkçenin mevcut kelime hazinesiyle felsefe yapamazsınız. Ya Osmanlıca ya da İngilizce kullanmanız lazım.”
Dün internet siteleri Erdoğan’ın 2012 yılında Anayasa’nın Dili Sempozyumu’ndaki sözlerini kendi sesinden yayınladı. Şöyle diyor iki yıl önce Erdoğan:
“Zaman zaman söyleniyor, Türkçe ile felsefe yapılmaz deniyor, Türkçe ile bilim yapılmaz bilim dili kurulmaz deniyor, bunların tamamı ırkçılık kokan açıklamalardır...”
TÜBİTAK’ta “Bilim Ödülleri”ni alan kişilerin eserleri de elbet Türkçe idi.
(Falsafa: Felsefenin Arapçası)

İnönü’yü anarken...

İsmet İnönü, 41. ölüm yıldönümünde anıldı...
Kurtuluş Savaşı kahramanı İsmet İnönü 16 yıl başbakanlık, 12 yıl cumhurbaşkanlığı yaptı.
Sivil hayatta en büyük başarıları, Lozan antlaşması, Türkiye’yi İkinci Dünya Savaşı’nın dışında tutması ve ülkeyi tek parti rejiminden çok partili hayata taşımasıdır.
İnönü 50 yaşından sonra yüzmeyi öğrenmiş, ileri yaşlarında viyolonsel ve kimya dersleri almış... Öğrenmenin yaşı olmadığını halka göstermek istemiştir.
AKP’nin sata sata bitiremediği sanayi tesisleri İnönü’nün başbakanlığı döneminde kurulmuştur.
“Namuslular da en az namussuzlar kadar cesur olmalıdır” sözü ünlüdür.
“Bir kuruşluk” yolsuzluğu görülmemiştir...
Türkiye böyle devlet adamları da görmüştür.

HDP

Kürt siyasi çevrelerine yakın bir yazar; Muhsin Kızılkaya Habertürk’te HDP’nin seçime parti olarak girmesinin sonuçlarını irdeliyor:
“Diyelim ki seçime HDP olarak girdiler ve yüzde 10 barajını aşıp Meclis’e 40-50 milletvekiliyle geldiler, ondan sonra ne olur?”
Kızılkaya’nın bu soruyu sorduğu HDP çevresinden birçok kişinin cevabı şu olmuş:
“AK Parti ile HDP el ele verir, yeni bir anayasa yaparlar ve her şey rayına girer.”
HDP barajın altında kalırsa ne olur? sorusunun HDP’lilerce yanıtı ise şöyle:
“Bir dönem bekleriz...”
Netice... HDP’nin seçimde alacağı her iki sonuç da AKP’nin işine yarayacak... HDP seçimde yüzde 10’u aşarsa AKP sıkı bir müttefik bulacak.

TWEET

“16 yaşındaki çocuktan korkanların, terör örgütünden korkmamaları ve onlarla masaya oturmaları da çok manidar...”
Maya

CHP

CHP’de milletvekilliğine adaylığını koymak üzere dün Altındağ İlçe Başkanı Ozan Vural, Çankaya İlçe Başkanı Mehmet Perçin, Sincan İlçe Başkanı Ömer Yılmaz ve Etimesgut İlçe Başkanı Faruk Özdemir istifa ettiler.
İstanbul’da İl Başkanı Oğaz Kaan Salıcı ile 20 yönetici istifa etmişti.
Bursa İl Başkanı Metin Çelik ile il yönetiminden 7 kişi istifa ederken Osmangazi, Orhangazi, Mustafa Kemal Paşa, İnegöl ve Nilüfer ilçe başkanları da aynı gerekçeyle görevi bıraktı. CHP Tokat ve Ordu il başkanları istifa edenler kervanına katıldı.
İstifa eden CHP’liler yarından itibaren CHP Genel Merkezi’nin kapısını aşındırmaya başlarlar. Genel Merkez yöneticileri işi gücü bırakır, seçime kadar bu kişilerle ilgilenir...
Ne dert!