Dijital gelecek!

İranlı General Kasım Süleymani ve yanındakilere yapılan suikastın tüm ayrıntılarını bilmiyoruz. Ancak havadan atılan bir füzeyle öldürüldükleri kesin. Füze nereden ve nasıl geliyor? Suikastın ayrıntıları hakkında fikir sahibi olmak isteyenler 2015 yılında vizyona giren Good Kill (Zor Hedef) adlı filmi izleyebilirler. ABD’de Las Vegas’ta çölün ortasında bir Amerikan üssü. Ekranların önünde atari oynar gibi oturan havacılar. Afganistan’da havalanan insansız hava araçları onların komutasındadır. Yerdeki hedefler uydulardan saptanıp onlara bildiriliyor, onlar da bir düğmeye basarak 3 bin metreden yerdeki hedefi imha ediyor. Hepsi birkaç saniye sürüyor.

Dijital teknoloji müthiş bir aşamada. Ne var ki insanlığı kurtarmaya değil, yok etmeye doğru ilerliyor...

SOYUT FIKRA

Askerlik çağı geldiği halde şubeye gitmeyen genç adamı zaptiyeler yakalayıp şubeye götürmüş. Önüne askerlik formunu koymuşlar. Bakmış bakmış:

- Bu o değil, diyerek yırtıp atmış.

Emri aldığına ilişkin kâğıdı imzala, demişler. Bakmış bakmış:

- Bu o değil, demiş yırtmış...

Neyi gösterseler yırtıp atıyormuş.

Muayene için hastaneye götürmüşler. Sevk kâğıdını imzala demişler. Bakmış bakmış:

- Bu o değil, demiş yırtmış.

Kâğıdı imzalamadığına ilişkin kâğıt imzalamasını istemişler:

- Bu o değil, demiş yırtmış...

Sonunda deli olduğuna hükmedip ‘askerliğe elverişsizdir’ raporu vermişler. Başhekim raporu imzaladıktan sonra bizimkine uzatmış. Bizimki bakmış bakmış:

- Hah işte bu o, demiş...

RUTİN

Değerli diş hekimi dostumuz Prof. Özen Tuncer’le karşılıklı hal hatır soruyoruz.

- Hayat nasıl gidiyor hocam?

- Rutin bir şekilde devam ediyor.

Ve ardından ekliyor:

- Ama bu rutinden şikâyetçi değilim. Eskiden günler birbirine benzeyince sıkılırdık. Şimdi günler birbirine benzesin, bundan kötüsü olmasın diye dua ediyoruz.

KÜLTÜR

ABD Başkanı Trump İran’ı tehdit ediyor:

“Bize saldırı olursa İran’da 52 hedef belirledik, çok sert ve hızlı olarak vuracağız.

Hedefler arasında İran kültürü için çok önemli yerler de var” diyor. Hangi ülkede bulunursa bulunsun...

Kültür varlığı sadece o ülkenin değil bütün insanlığın malıdır. Geçmiş medeniyetlerin bugüne mirasıdır.

Onu korumak ve gelecek nesillere aktarmak insanlık ve uygarlık ödevidir.

Bu kadarcık kültürden mahrum insan çok tehlikeli bir insandır.

MEŞRU

Video kaydı sosyal medyada dolaşıyor. Yalova Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ebubekir Sifil bir toplantıda gayet net sözcüklerle anlatıyor:

“Bir adam var, işi gereği çok geziyor. İstanbul, Adana, Ankara, İzmir, Bursa, geziyor adam, işi bu. Buralarda gittiği yerlerde evlerinde hanımlar var, bunların her biri meşru hanımı, burada onun evi var, çoluk çocuğu var, şusu busu var: Bazen öyle olur ki Ankara’ya üç ay beş ay uğrayamaz, bu nikâhı düşürmez, nikâh devam ediyor. Bu evliliğe her iki taraf da devamı doğrultusunda irade kurmuş meşru bir evliliktir...”

Çok iş olunca çok eş mubahmış! Bu zat şu anda üniversitede doçent olarak ders veriyor! Karınca kararınca laikliği ve medeni kanunu delmek için çalışıyor.

ÖNCELİK

İstanbul Üniversitesi açıklama yaptı:

“Rektörlüğümüz öğrencilerimizin yoğun talebi üzerine bütçe harcama planını yeniden gözden geçirmiş, diğer hizmet alanlarından kısarak yemek hizmetinin aynı şekilde devamını sağlamıştır. Önceliğimiz her zaman öğrencilerimizdir.”

Çok güzel... Güzel de... Keşke öğrencilerin kahvaltısını ve indirimli öğününü ortadan kaldırmadan, onları coplattırmadan, Sibel Ünli intihar etmeden bu kararı alsaydınız. Kendinize “Öğrencisinin karnını doyuramıyor” dedirtmeseydiniz. İyi olurdu.