Faiz problemi...

Diyanet İşleri Başkanlığı, TOKİ tarafından uygulanan sosyal konut projesinde faize izin verdi. Ancak şu açıklamayı ekledi:

“İslam’da faiz kesin olarak haram kılınmıştır. Bir zaruret bulunmadıkça faiz almak da vermek de caiz değildir. İş kurmak veya genişletmek; ev, araba satın almak üzere kişi, kuruluş veya bankalardan alınan faizli krediler de bu kapsamdadır ve caiz değildir.”

Böylece Türkiye’de parasını vadeli mevduata yatıran ya da faizle iş gören yüz binlerce yurttaş haram yemiş oluyor. Kutsal kitabın indiği dönemdeki faiz ile bugün uygulanan banka faizi aynı şey midir? Diyanet’e göre aynıdır. Bu tür fetvalar yüzünden İslam dünyası ticarette geri kalmış, Osmanlı’da azınlıklar zenginleşmiş, Müslümanlar fakirleşmiş ama din çevreleri bu yıkıcı yorumu değiştirmemiştir.

Son yıllara kadar çok sayıda Müslüman parayı bankaya yatırıyor ama günah diye faizini almıyordu. Hâlâ da böyleleri vardır. Bu fetvalar fakiri cezalandırdı, bankaları zenginleştirdi.

Anayasa ve yasalar faize izin veriyor. Ekonominin gerekleri faizi zorunlu kılıyor. Koşullar böyle olunca Diyanet’in günlük hayata müdahalesi ve faiz yorumu saf Müslümanları zarara sokmaktan başka işe yaramıyor. Üstelik inançlı ve sağduyulu insanları ikileme sokuyor, dine saygıyı aşındırıyor. Hâlâ bu yolda devam mı?

TOPRAĞA KAVUŞTU...

Ağaç, toprak, orman, doğa, özetle çevre denince akla ilk gelen isimlerden Hayrettin Karaca’yı kaybettik. TEMA Vakfı’nın kurucusu, “Toprak Dede” lakaplı Karaca tam bir çevreciydi. Erozyonla mücadele başlıca uğraşıydı. Doğa için en büyük kötülüğün gereksiz ve aşırı tüketim olduğunu sadece sözleriyle değil davranışlarıyla da gösterirdi. Örneğin... Çok zengin olmasına karşın hep aynı kırmızı kazağı giyer, eskiyen gömleklerin yakalarını değiştirip yeniden kullanır, ayakkabılarına pençe yaptırırdı. Sebebi sorulduğunda şu yanıtı vermişti.

“O dediklerinizin tamamının yenilerini alacak param fazlasıyla var ama buna hakkım yok. Fazladan aldığımız her bir tüketim malının doğaya bedeli var.”

Ömrünü vakfettiği toprakla buluşan “Toprak Dede”yi saygıyla anıyoruz...

SİVAS

Sivasspor Süper Lig’de rakiplerini ezip geçiyor. Halen 40 puanla lider. Galatasaray ve Beşiktaş 30’ar puanla Sivas’ın 10 puan gerisinde yer alıyor. Beşiktaş’ı önceki gün 2-1 yenen Sivas kadrosuna baktık... İlk 11’de 7 yerli futbolcu vardı. Sivas’ın en büyük özelliği, ligde yerli futbolculara yabancılardan daha çok süre veren tek takım olması... Yerli oyunculara yüzde 52 şans tanıyor. Yabancılara en çok yer veren takım olan G. Saray ise yerlilere yüzde 19.3 şans tanımış.

Süper lig ortalaması, “yerliler yüzde 33, yabancılar yüzde 66” şeklinde...

Antrenör Rıza Çalımbay futboldaki yabancılaşmaya karşı da devrim yapıyor.

MESAJ

Doçent Dr. Erol Duran mesaj atmış:

“Tanımadığım bir doktora öğrencisinden tezinde kullanacağı ölçme aracı için uzman görüşü talebi aldım. 2-2.5 saat kadar çalışıp bildiğim kadarıyla görüşlerimi e-posta ile gönderdim. ‘Tamamdır’ diye tek kelimelik cevap verdi...”

Böyle öğrenciye hoca şu notu yazmalıydı:

“Canım kardeşim, bana bu konuda size hizmet etme fırsatını verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Başka emirleriniz olursa beklerim.”

Anlar mı? Kim bilir?

NİRO

Merak edenler vardır... Hollywood’un dolar zengini ünlü yıldızları neden köşelerine çekilip oturmazlar da 80-90 yaşlarında hâlâ film çevirir, kendilerini onca zahmete sokarlar?

Bunun yanıtını Robert De Niro şöyle veriyor:

- Bu öyle bir meslektir ki siz ondan ayrılamazsınız, o zamanı gelince sizi terk eder... Daha yükseğe tırmanmak değil olduğun yerde tutunmak, tekrar aşağı kaymamaktır esas olan...

KAYIP

Bitlis’in Güroymak ilçesinde, Nakşibendi tarikatı şeyhlerinden Abdulkerim Çevik (50), uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi. Sevenlerinin başı sağ olsun...

Bazı bakanların attığı mesajlar dikkatimizi çekti:

“Çok hüzünlüyüm... Bir alimin ölümü bir alemin ölümüdür. Bitlis Güroymak (Norşin) Medresesi Başmüderrisi Seyda Abdulkerim Çevik Allah’a yürüdü. Allah rahmet eylesin...”

Merak ettik...

‘Medrese’leri Cumhuriyet hükümetleri kapatmamış mıydı? Ne zaman tekrar açıldı? Hangi yasaya göre kuruldu?

BERAAT

Eski korgeneral Metin İyidil’le ilgili beraat kararı veren hâkimlerin FETÖ’cü olduğu en yüksek ağızlardan ifade edildi.

Demek beraat kararı vermeseler açığa çıkmayacaklar, FETÖ’cü yargıç olarak görev yapmaya devam edeceklerdi!

İyi de... Bu yargıçlar, haberlere göre, açığa alınmadılar sadece yerleri değiştirildi, tayin edildikleri illerde göreve devam ediyorlar...

Sakıncalı olan husus Ankara’da kalmaları mıydı?

KALDIRIMLAR

Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin’i yürekten kutluyoruz. “Kaldırımlar hepimizin” başlıklı bir kampanya başlatan Başkan Keskin, işgalci iş yerlerini önce uyardı. Kaldırımların üçte birinden fazlasını kullanmalarını yasakladı. Bu talimata aykırı fazlalıkları sahipleri yıkmayınca kendisi hafta sonunda belediye araçlarıyla yıktırdı. Darısı Beyoğlu, Beşiktaş, Kadıköy, Bakırköy belediyelerinin başına...

Bu arada Harbiye - Elmadağ’da Cumhuriyet Caddesi üzerindeki işgalci kafelerin ana arter üzerinde olmaları nedeniyle Büyükşehir’in sorumluluğunda bulunduğunu öğrendik. Büyükşehir’in “İstanbul’un işgaline izin vermeyeceğiz” yollu bir sözü vardı, anımsatalım!