Terör İstanbul’da!

Yine bir canlı bomba ve yine acı bilanço; 10 ölü, 2’si ağır 15 yaralı.

Ülkemiz dünyanın gündemine bir kez daha bomba ile, kan ile, terör ile birlikte düştü. Gelecekle ilgili kuşku ve kaygılar, insani acılar katmerlendi. Her olaydan sonra manşetlere çıkan “hain saldırı, alçakça eylem” gibi deyimler artık etkisini kaybediyor... Yapılan hatalar böyle bir geleceği haber vermişti, gibi tespitlerin de etrafa bunca acının saçıldığı bir dönemde galiba pek değeri kalmıyor...

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bombalı eylemden sonra yaptığı açıklamada iki cümle özellikte dikkat çekiyor;

“Bugünkü olay tamamıyla Suriye’deki boşluktan kaynaklanmaktadır... Terörün en büyük kaynağı Suriye’deki iç savaştır.”

Her iki tespite aynen katılıyoruz. Ancak sormadan edemiyoruz...

Suriye’deki sözünü ettiğiniz o boşluk hangi güçler ve devletler tarafından oluşturulmuştur? Oluşturulurken iktidarınızın tavrı ne olmuştur?

O iç savaş ortamının oluşmasında ve bugüne kadar gelmesinde Batı’yla beraber iktidarınızın da payı, sorumluluğu var mıdır? Zamanı geriye almak mümkün olsaydı Suriye’deki rejim muhaliflerine yine destek verir... Bugün, “Terörün en büyük kaynağı” dediğiniz Suriye’deki iç savaşta taraf olur muydunuz?

Sorulacak soru çok...

Üstelik bunlar hataların ilk adımları atıldığında da soruldu.

Ne çare ki bugün patlama sesleri arasında o sorular da kayboluyor.

Halk anketi...

Kadir Has Üniversitesi tarafından her yıl aralık ayında gerçekleştirilen, “Türkiye Sosyal - Siyasal Eğilimler Araştırması”26 kent merkezinde ikamet eden, 18 yaş ve üzeri 1.000 kişi ile yüz yüze görüşmeyle yapıldı.

Araştırma sonuçlarına göre halkın 2015 yılında Türkiye’nin en büyük sorunu olarak terörü gördüğü anlaşıldı. 2014 yılında terör için “Türkiye’nin en büyük sorunu” diyenlerin oranı yüzde 13.9 iken, 2015 yılında bu oran yüzde 39.3 oldu.

Araştırma sonuçlarına göre vatandaş ekonominin gidişatını iyi görmüyor. 2014 yılında “Son bir yılda ekonomik gelişmeler sizi nasıl etkiledi?”sorusuna cevap verenlerin yüzde 45.3’ü “Kötü” cevabını verirken, bu yıl bu oran yüzde 53.2’ye çıktı.

Cumhurbaşkanı’nın tarafsızlığı konusunda ise vatandaşın yüzde 75.4’ü cumhurbaşkanlığı makamının tarafsız olması gerektiği görüşünü ortaya koydu.

Ankette yer alan “Ülkenin yönetim tarzının nasıl olması gerektiğini düşünüyorsunuz?” sorusuna halkın yüzde 68,9’unun“Parlamenter demokrasi”cevabını verdiği gözlendi. Başkanlık sistemine olan destek ise, geçen yıla göre 10 puanlık artışa rağmen yüzde 22.1’de kaldı. Halkın başkanlık sistemini istememesinin nedeni ise yüzde 32.2 ile “Kutuplaşmayı artırır”düşüncesi... Bu düşünceyi yüzde 27.1 ile “Tek adamlığa yol açar”görüşü izledi.

BOMBA

Amerikan düşünce kuruluşu CFR’nin uzmanlarından Micah Zenko’nun kaleme aldığı makaleye göre ABD 2015 yılı içinde terörle mücadele gerekçesiyle altı Müslüman ülkeye toplam 23.144 bomba attı.

Atılan bombaların ülkelere dağılımı şöyle:

Irak/Suriye: 22.110, Afganistan: 947, Yemen: 58,

Somali: 18, Pakistan: 11...

Peki sonuç?

Haziran 2014’ten bu yana geçen 17 aylık süreçte yaklaşık 25.000 IŞİD’linin öldürüldüğü açıklandı. CIA’a

göre 2014 yılında IŞİD’li sayısı 30.000’di.

IŞİD’li sayısı bugün de yine 30.000. Rakam değişmiyor!

Taliban’ın Afganistan’da kontrol ettiği alanların da düne göre daha geniş olduğu bildiriliyor. Sonuç... Atılan bombalar yok etmiyor, çoğaltıyor!

“Terör nereden çıktı?” diye soruluyor!

“Açılım süreciyle” sınırdan girdi,

“çözüm süreciyle” örgütlendi,

“barış süreciyle” silahlandı!

***

Diyanet cinsellik konusunda ahkâm kesmeye devam edecekse

kurumun başına bu konuda

Haydar Dümen gibi uzman biri getirilsin!

Akif Kökçe

HATA

CHP Grup Başkanvekili Engin Altayönceki akşam CNN Türk’te Tarafsız Bölge’nin konuğuydu. Bir soru üzerine CHP’nin geçmişteki hatalarını saymaya başladı. Hakan sordu:

- Din konusunda o algıyı besleyecek hatalar yapmadınız mı?

Altay’ın cevabı:

- Yapmaz olur muyuz, yaptık tabii. Örneğin ramazanda sokakta sigara içmenin solculuk sayıldığı dönemler yaşadı Türkiye...

Ramazanda sokakta sigara içmeyi solculuk sayan topu topu kaç kişiydi? Bunların ne kadarı CHP’liydi? Bu sigara işi halk nezdinde o kadar önemliyse CHP 1970’lerde nasıl yüzde 30’ların üzerine çıkabilmiş, hatta 1977’de yüzde 42 oy almayı başarabilmişti de şimdiki “Yeni CHP”neden yüzde 25’lere takılıp kalmıştı? Bunlar konuşulmadı!