Yaşasın hukuk!

“Balyoz” iddianamesi henüz mahkemece kabul edilmeden yandaş basında çarşaf çarşaf yayımlandı. Adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs ve soruşturmanın gizliliğini ihlal gibi suçlar bütün kamuoyunun ve adalet camiasının gözleri önünde işlendi. Demokrasi ve hukuk diye mangalda kül bırakmayanlar bu manzaradan hiç rahatsız olmadı... Dahası... İddianame üzerine yapılan yorumlarda da bilgiler alabildiğine saptırıldı. Mağdurların bu konudaki isyanını E. Org. Çetin Doğan’ın kızı Pınar Doğan ve damadı Dani Rodrik’in hazırladığı “http://cdogangercekler. wordpress.com” adlı sitede okuyabilirsiniz.
İddianame henüz mahkemece kabul edilmeden neden gazetelerde saptırılarak ve abartılarak yayımlanır?
En başta mahkemeyi baskı altına almak için...
Prof. Dani Rodrik diyor ki:
“Bunu niye yapıyorlar? Elde şüpheliler aleyhine somut kanıtlar olmadığı için. Olsaydı bu dezenformasyon kampanyası gerekmeyecekti...”
Dün bu satırlar yazılırken mahkeme iddianameyi kabul ettiğini açıkladı...
Duruşmaların önümüzdeki kışa doğru başlaması bekleniyor.
Ancak medya üzerinde yargılama çoktan yapıldı, kamuoyu çoktan oluşturuldu.
Bu arada tezgâhlanan hukuksuzluklar topluma şu bilinci de yerleştiriyor:
“İktidarı arkasına alanların bu ülkede her türlü hukuksuzluğu yapma hakkı vardır.”
Hukuk bilinci yok olmuş bir toplumun ayakta durmasının olanaksızlığı da kimsenin umurunda değil tabii...

Konya Vergi Dairesi’nde yemek ücretleri günlük 4.5 lira, aylık abonman alınırsa yemek 2.75 liraya geliyor. Ancak fişlerin üzerinde tarih bulunuyor, o gün yemek yenmezse fiş yanıyor. Adalet mi bu?

Kızılderililere mal satıp Amerika’yla ihracatı 20 milyar dolara çıkartacakmışız.
Eskimolara da buzdolabı sattık mı köşeyi döndük demektir!
Fahrettin Fidan

Layığı bu muydu!
Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda dün ilginç bir tören yapıldı. Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Hasan Aksay, işgal altındaki Afganistan’da ABD’nin Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nı yapan Org. Norton A. Schwartz’a “TSK Liyakat Madalyası” verdi. Malum, bu madalya, “kendisine verilen görevlerin başarılmasında büyük beceriklilik veya çeşitli görevlerde başarı gösterenlere, Türk Silahlı Kuvvetleri ile mensubu olduğu silahlı kuvvetler arasında dostça ilişkilerin geliştirilmesini, milletlerin birbirine yakınlaştırılmasını sağlayanlar”a veriliyor.
Org. Schwartz’ın TSK ile Amerikan ordusu arasında nasıl bir dostça ilişki geliştirdiğini bilmiyoruz. Bildiğimiz bu generalin şu sıralar Afganistan’da... Ondan önce Irak’ta görev yaptığı... Hava bombardımanları sonucu öldürülen on binlerce masum sivilin sorumluluğunu taşıdığı yolunda... Acaba Amerikalı general madalyayı masum kitleleri imha başarısıyla mı hak etti?

Geçici yalan!
Tayyip Erdoğan başta olmak üzere AKP yöneticilerinin ve AKP yörüngesindekilerin anayasa değişikliğine “hayır” diyeceğini açıklayanlara yönelttikleri en büyük suçlama malum:
“Demek ki siz geçici 15. maddenin değişmesini, darbecilerin yargılanmasını istemiyorsunuz!”
İyi de referandumdan “evet” çıkar da geçici 15. madde yürürlükten kalkarsa darbeciler yargılanabilecek mi? CHP Milletvekili Şahin Mengü’nün soruya yanıtı:
“Kim darbeciler yargılanır derse ya hukuk cahilidir ya da yalan söylüyordur. Çünkü... Sanık aleyhine olan hükümlerin geriye doğru yürütülemeyeceği ceza hukukunun temel ilkelerindendir. Geçici 15. madde, milletvekillerine tanınan kürsü dokunulmazlığı gibi bir kurumdur. Bugün dokunulmazlıklar kalksa hiçbir milletvekilini daha önce kürsüde yaptığı konuşmalardan dolayı yargılayamazsınız. Aynı sebepten geçici 15 yürürlükten kalksa bile darbeciler yargılanamaz. Kimilerinin iddia ettiği gibi bu olayda zaman aşımı diye bir şey de söz konusu olamaz. Çünkü geçici 15’in getirdiği dokunulmazlık ömür boyu süren dokunulmazlıktır. Ben bunları pazar akşamı CNN Türk’te söyledim. Karşımda AKP Uşak Milletvekili Mustafa Çetin bulunuyordu. O da benimle aynı görüşte olduğunu açıkladı, ki aksi zaten mümkün değildi...”

Diyanet’in imam kadrosu bu yıl 117 bine çıkıyormuş.
Buna artık “kadro” değil “ordu” denir...
Haldun Ertem

Diş makinesi...
Mine Kılıç arkadaşımız Hatay’a gidip döndü... İzlenimleri:
“Gidişte ve dönüşte Aksaray’da (Orhan) Ağaçlı tesislerinde durdu otobüs.
Tuvalet paralıydı ve temiz bir tane bulana kadar epey uğraştım.
Aksaray’dan sonra sabaha karşı durduğumuz “İsmail’in Yeri”nde tuvalet ücretsizdi ama beni en çok şaşırtan tuvaletteki “diş fırçası makinesi” oldu.
Makineye 1 lira atıyorsun, tek kullanımlık bir fırça geliyor. Fırçayı biraz çekince alt kısımdaki macun üste çıkıyor ve dişlerini fırçalıyorsun.
Sabahın 6’sında karşına çıkabilecek en güzel şey budur herhalde...”