Egemen Bağış’la kadınlar ve siyaset üzerine...

Bağış: “Biz, kadın aday bulmakta zorlanıyoruz; sadece biz değil, diğer partiler de zorlanıyor”

Kadın Girişimciler Derneği KAGİDER’in düzenlediği toplantıda Devlet Bakanı ve AB Başmüzakerecisi Egemen Bağış’la, 2009 AB İlerleme Raporu’nun yanı sıra Türkiye’de siyasette bir türlü yer alamayan kadınları da konuştuk.
Mesela Yunanistan’ın yeni Başbakanı Yorgo Papandreu’nun 15 kişilik kabinesinde 9 kadın bakan var. Türkiye, o günleri hiç mi göremeyecek? Bağış, “Biz kadın aday bulmakta zorlanıyoruz; sadece biz değil, diğer partiler de zorlanıyor” deyince KAGİDER üyelerinden şiddetli itirazlar geldi.
Nasıl yani? Hepimiz biliyoruz ki birikimli pek çok kadın siyasete girmek istiyor; ama erkeklerin hâkimiyetindeki siyasi yapıyı kırmayı başaramıyor.
Bağış’a bunu hatırlattığımızda verdiği yanıt ilginçti:

Oy getirebiliyor mu?
“Türkiye’de böyle bir sorunumuz olduğu kesin; orada hemfikiriz. Ama bu sorunu aşma konusunda görüş ayrılığımız var. Siz, erkeklerin kapıları açmaları gerektiğini söylüyorsunuz. Ama biz davet etmeyiz kimseyi; kotayı-motayı da düşünmeyiz. Siyasete girmek isteyen kadın, beni oy getireceğine ikna etmeli. Diğer partiler için de durum farklı değildir.”
Bağış’la bu konuda anlaşamadık. Karşınızdakinin ikna olmaya niyeti yoksa siz dilinizle kuş tutsanız, onu ikna edemezsiniz.
Bağış’ın bir diğer iddiası da şu: “Türk kadınının siyasette önündeki en büyük engel, birbirleri. O konudaki dayanışma eksikliğini ben gözlemliyorum.”
Buna kesinlikle katılmıyorum. Kadınlar arasında dayanışma eksikliği olabilir, ama siyasete girebilmelerinin önünde çok daha kalın duvarlar, büyük engeller var.
Sayın Bakan, “Kadınlar, 5. kata çıkmak için, asansöre 3.- 4. kattan binmek istiyorlar; oysa zeminden binmeden olmaz” diyor. Asansör kadınlara yasaksa ne olacak? Sayın Bakan’ın bu soruya yanıtı: “O zaman da merdivenden çıksınlar!”

AKP’ye davet etti
KAGİDER Yönetim Kurulu Üyesi Gülden Türktan, geçmişte 2 partiden teklif geldiğini, ancak gidip görüştüğünde üslubunu yumuşak bulmuş olmalılar ki, kendisini Kadın Kolları’na yönlendirdiklerini anlattı.
Devlet Bakanı Bağış, Türktan’ı ve ilgilenen diğer kadınları AKP’de siyaset yapmaya davet ederken, örgütün işleyişi hakkında da bilgi verdi:
“Size Kadın Kolları’nı önerenler hangi partiden bilmiyorum. Kadın Kolları çok önemli, ama siyasete ilgi duyan kadınların ilk gitmesi gereken yer değil. Bizim Genel Merkez’de 12 Başkan Yardımcımız var. Her biri aynı zamanda bir birim başkanıdır; dış ilişkiler, sosyal işler, siyaset ve hukuk, tanıtım ve medya, Ar-Ge gibi...
Her ilde, İl Başkanı’nın altında da aynı sıfatları taşıyan birim başkanlıkları var. Sadece illerde değil, her ilçede, her beldede bu 12 birimin tümü var. Mahallelerde de mahalle temsilcilikleri var. Sizin istediğiniz alanda çalışma varsa, kimseye sen nereden çıktın denmez! Bizim partimizde bütün bu birimler, bütün kadınlara açıktır.”
Bağış’ı dinleyince, muhalefet partilerinin bugünkü yapılarıyla AKP karşısında neden hiç şanslarının bulunmadığını bir kez daha idrak etmiş oldum. Bir sonraki seçimde AKP zayıflar diye hiç umutlanmayın!