Ağrı Dağı’nın eteklerinde

Başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere Cumhur İttifakı’nın önde gelen isimleri terör örgütü ile ilişkili kimi isimlerin muhalefet listelerinde yer aldığını dile getirmeye başladıktan sonra gözlerin çevrildiği “Kürt oyları hangi ittifakta ağırlıklı olarak yer bulacak?” sorusu Ağrı’da da gündemdeydi. HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli’nin konuya ilişkin açıklamalarıyla hız kazanan tartışma Ağrı’da da yankı bulmuş görünüyor.

Hayli soğuk bir gün olmasına rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kenti ziyaret edeceği haberi Ağrı’daki havanın siyaseten ısınmasına yol açmış. Miting başlamadan önce Posta Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Emre İskeçeli ile kentin nabzını tutmaya çalışırken HDP seçmenleriyle Cumhur İttifakı seçmenleri arasındaki sürüp giden tartışmanın da tanığı olduk. Kimileri kayyum da olsa şehre hizmet getiren bir belediye başkanının yıllardır özlemini çektiklerini dile getirirken kimileri de bilinen ideolojik tutumlarından taviz vermiyordu.

Cumhur İttifakı’nın mitingi ilçe belediye başkan adaylarının tanıtımıyla başladıktan sonra kürsüye Ağrı Belediye Başkan adayı Savcı Sayan çıktı. Türkçe başladığı konuşmasını aralarda Kürtçe devam ettiren Sayan’ın temel vurgusu “Biz Kürtlüğü HDP’den öğrenecek değiliz. Temelli’den öğrenecek değiliz” tezi üzerine kuruluydu. “Yaparsa Savcı yapar” sloganları eşliğinde yaptığı konuşmasında Savcı Sayan, Ağrı’yı artık Ağrılıların yönetmesi gerektiğini dile getirip, “Bu şehrin evladı olarak her türlü sorunun altına elini koyma kararlılığı gösteriyorum. Ben bu şehirde doğdum, büyüdüm, var oldum. Şimdi Ağrı’ya olan borçlarımı ödemeye, kendisine yakışır bir hale getirmek için adayım” şeklinde konuştu. Sayan’ın, sık sık kürsüyü işaret ederek, “Gençlerimizi bölmek, kavga çıkarmak isteyenlere inat işte Cumhur-başkanı’nın kürsüsünde Kürtçe konuşuyorum. Bizi bölmek isteyenlere bundan daha iyi bir cevap olabilir mi?” sözleri mitinge katılanlar tarafından alkışlarla, sloganlarla kesiliyordu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kürsüye geldiğinde ise miting meydanındaki hareketlilik daha da arttı. Erdoğan’ın konuşmasında da eleştirilerindeki vurgu HDP’ye yönelikti. HDP’nin Kürtlerin sorunlarıyla ilgilenmediğini dile getiren Erdoğan, “Diyarbakır belediyesi önünde Kürt kardeşlerim evlerinden kaçırılan kızları için çadır kurup ağlamadılar mı? HDP, Kürt kardeşimin bu sorunuyla ilgilenmedi” dedi.

Ağrılı seçmenden devlete sıkı sıkı sahip çıkmalarını isteyen Erdoğan, “Kürtçülük yaptığını söyleyenler bu ülkeye düşmandır. Devletimizi asla bölemeyecekler. Bugün ister Irak’ta ister Suriye’de olsun bir Kürt kardeşimiz varsa başı sıkıştığında ilk akıllarına gelen yer Türkiye’dir. Bu devlet hepimizin ortak devletidir. Kürt kardeşlerimizin iradesini Batı’da götürüp CHP’ye, İP’ye, SP’ye peşkeş çekenlere Ağrı’dan sesleniyorum. Bu ülkeyi bölemeyeceksiniz” diye konuştu.

Miting dağılırken meydanın tansiyonu Ağrı’da umut olarak atıyordu...