Kente ihanet

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen yıl “Şehir ve STK Zirvesi”nde kentlerde imar konularındaki yanlışları “ihanet” olarak niteledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen yıl “Şehir ve STK Zirvesi”nde kentlerde imar konularındaki yanlışları “ihanet” olarak niteledi.

Önceki katıldığı bir programda da, “Şu dikey yapılaşmaya illerimizde ve ilçelerimizde müsaade etmeyelim. Bu konuda bizim mimari anlayışımızda yatay mimari esastır. Buna odaklanmalıyız. Buna odaklandığımızda şehirlerimizin çok daha güzel olduğunu göreceksiniz. Şehirlerimizin bu çirkin binalarla kirletilmesine daha fazla tahammül edemeyiz” dedi.

***

İzmir’de son birkaç yılda imar konusunda alınan kararlar incelendiğinde, işin ne kadar vahim noktalara geldiği açıkça anlaşılıyor.

Yaklaşık 500 bin hektar orman alanı var.

Ama bu alanlar her geçen gün başka bir bahane ile yok ediliyor.

Orman alanlarında rüzgar enerji santrali kurulması amacıyla verilen kesin izin alanı 524 hektar.

İzmir’de maden arama, işletme amaçlı madencilik faaliyetlerine yönelik olarak Orman Kanunu’nun 16. maddesi hükmü gereğince bin 839 hektar alanda verilmiş devam eden izin bulunuyor.

Orman Kanunu’nun 16, 17 ve 18. Maddesi gereği İzmir’de verilen toplam izin alanı 30 bin 849 hektar.

***

İzmir ve Manisa için 1/100 binlik imar planları yapıldı.

Bu planlarla İzmir’de büyük bölümü orman ve yeşil alan olan bin 400 hektar alan imara açıldı.

Üstelik de imara açılan alanların önemli bölümü Birinci Derece SİT kapsamındaydı. İzmir 1 ve 3 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma kurulları, İzmir genelinde pek çok değişik yerde SİT derecelerini değiştirme kararı aldı. Bu kararla da binlerce hektar orman alanında yapılaşmanın önü açıldı. Bütün bunlar yetmezmiş gibi, geçen aylarda Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın başka bir kararı daha çıktı. Özel orman alanlarında 4 metrekare daha yapılaşma izni verildi.

Orman alanlarında yüzde 6’lık yapılaşma izni zaten vardı.

Bu karar sonunda ilave 4 metrekare izinle yapılaşma izni biraz daha artırıldı.

***

Orman Mühendisleri Odası İzmir Şubesi’nin raporuna göre; son 10 yılda İzmir ve Menderes Orman işletmeleri toplam 121 bin hektar alanı orman dışı kullanıma açtı.

İzmir’in kent içindeki en büyük yeşil alanı olan Kültürpark’ın sadece 45 hektar olduğu düşünülürse, rakamın büyüklüğü daha iyi anlaşılıyor. İzmir’de 2 bin 688 adet Kültürpark büyüklüğünde orman alanı yok edilmiş. Yok edilen orman alanı, UEFA standartlarında 15 bin stadyum büyüklüğüne ulaşıyor.

Orman alanlarında nelere izin verildiğini incelediğinizde de, karşınıza korkunç bir tablo çıkıyor.

Orman alanlarında yapımına izin verilen diğer tesisler de şöyle: 57 milyon metrekare maden arama sahası, 48 milyon metrekare rüzgar enerji santrali (RES), 143 bin metrekare kum kireç çakıl ocağı, 15 bin metrekare havai fişek tesisi, 600 bin metrekare kömür ocağı, 950 bin metrekare taş ocağı. Söz konusu alanlar; Aliağa, Bayraklı, Bornova, Buca, Çiğli, Foça, Karşıyaka, Kemalpaşa, Konak, Menemen, Menderes, Balçova, Gaziemir, Güzelbahçe, Karabağlar, Karaburun, Narlıdere, Seferihisar, Torbalı ve Urla’da bulunuyor.

Neredeyse her ilçede büyük bir kayıp var.

***

Kentin doğal değerlerinin her geçen gün yok olduğu görülüyor.

Yeşil alanlar, SİT bölgeleri, kamu arazileri her gün biraz daha azalıyor.

Alınan kararlarla kentler, her geçen daha da büyük oranda taş yığını haline geliyor.