Manisa’ya 11.543 hektar imar izni

Kentlerin geleceğini belirleyen imar planları konusunda son yıllarda İzmir ve Manisa’da önemli gelişmeler yaşanıyor. Son birkaç yazımda İzmir ve Manisa için kabul edilen ve geçen ay sonunda askıya çıkarılan 1/100.000’lik çevre düzeni planlarının İzmir bölümünü ele aldım. Planların Manisa’yla ilgili kısmında da önemli gelişmeler var.
Manisa’da 2025 yılına kadar 11.543 hektar yeni alanın kentsel gelişme alanı olarak imara açılması öngörülüyor.

Manisa merkezde mevcut 2870 hektarlık imar alanına 2429 hektar daha eklendi; merkezdeki yapılaşmanın toplamı 5299 hektara ulaştı.
Ahmetli, Gölmarmara, Köprübaşı, Kula ve Salihli’de çok çarpıcı bir durum var. Bu ilçelerde mevcut imardan daha fazla yapılaşmanın önü açıldı. Ahmetli’de 205 hektarlık kentsel yerleşik alana 227 hektar daha eklendi. Gölmarmara’da 208 hektarlık yapılaşmaya 269, Köprübaşı’nda mevcut 154 hektarlık imara 193, Kula’da da 576 hektarlık kentsel yerleşik alana 594 hektar daha imar izni verildi. Salihli’de de aynı şekilde 1580 hektarlık yapılaşmış alana 2023 hektar daha katıldı.

Diğer ilçelerde de durum çok farklı değil. Akhisar’da mevcut 1868 hektar imar alanına 1111 hektar, Alaşehir’de 1042 hektar alana 744, Demirci’de 551 hektar alana 369, Turgutlu’da 1021 hektar alana 987 ve Gördes’te de 356 hektar alana 272 hektar daha alan eklendi.
Manisa’nın diğer ilçelerinde de durum şöyle: Kırkağaç’ta 644 hektarlık yerleşik alana 547, Sarıgöl’de 426 hektarlık alana 139, Saruhanlı’da 1124 hektarlık alana 860, Selendi’de 152 hektarlık alana 145 ve Soma’da da 827 hektarlık alana 634 hektar daha yapılaşma getirildi.

Kabul edilen planlara göre, Manisa’nın merkezini oluşturan Yunusemre ve Şehzadeler belediyeleri sınırları içinde, onaylı imar planları, hedef yıl (2025) için belirlenmiş olan 483 bin kişilik nüfusun gereksinim duyacağı kentsel gelişme alanı ihtiyacı için yeterli görülmedi.
İhtiyaç duyulan kentsel gelişme alanları, çevreyolunun güney kesiminde öngörüldü. Ayrıca kentsel gelişme alanları, Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) çevresinde ve Akgedik, Muradiye ve Yağcılar mahallelerinde planlandı. Bir yandan verimli tarım alanları, diğer yandan orman alanları ile kısıtlanan kentin, çevre yolu ile yerleşim arasında kalan ve kısmen yapılaşmaların başladığı ova alanı ile OSB’nin batısında, sağlam zeminli, tarımsal niteliği olmayan sırtlar dışında gelişme alanının bulunmadığı vurgulandı.
Kuzeyde Gediz ve verimli tarım alanlarının sınırladığı kentin, batı yönünde gelişmesi dışında seçeneğinin bulunmadığı vurgulandı. Bu tercihin; OSB’nin aşılması gibi bir olumsuzluğu barındırsa da, sanayi tesislerine ve üniversiteye yakın yerleşme alanı oluşturma avantajını da içinde barındırdığı kaydedildi.
Plan notlarında ayrıca şu bilgilere de yer verildi: “Sınırları yetersiz gelen kentin, bitişiğinde yer alan mahalleleri içine katarak bütünleşmesi kaçınılmaz görünmektedir. Bu kapsamda, sınırları içinde Manisa’nın etkisiyle benzer biçimde hızlı sanayi gelişmeleri gözlenen Muradiye yerleşmesi ve çevrede yer alan mahalleler ile kent kısa süre içinde bütünleşecektir. Üniversite yerleşkesine komşu yer alan Yağcılar Mahallesi’nin de plan dönemi içinde Manisa kentinin gelişme alanları içinde kalması kaçınılmaz görünmektedir.”

Bu planlar 2025 yılına kadar, yani sadece 7 yıl içinde kentte neler olacağını anlatıyor. Manisa’da bu kadar kısa sürede neredeyse bugüne kadar yapılan kadar kentsel gelişme alanına izin verilmesi çok ilginç.Kent yaşamı açısından bu konular gerçekten önemli. Bir sonraki yazımızda Manisa’nın ilçelerinde neler olacağına değinmeye çalışacağız.