Allen’dan zayıf bir film

Uzun yıllardır hızlı film çekmesiyle tanınan Woody Allen, kendi New York filmleri külliyatına “New York’ta Yağmurlu Bir Gün”le yeni bir şey eklemiyor.

Woody Allen hakkında 1992 yılında yapılan cinsel taciz suçlamalarının  #metoo hareketinin ardından yeniden gündeme gelmesi nedeniyle bazı ülkelerde vizyona girmeyen, oyuncularının büyük bölümünün maaşlarını cinsel taciz mağdurlarıyla çalışan sosyal yardım kurumlarına bağışladığı “New York’ta Yağmurlu Bir Gün”, bilindik bir Allen filmi.

Allen’dan zayıf bir film

Filmin ana karakteri neslinin yıldızlaşan ismi Timothée Chalamet tarafından canlandırılan ve Allen’ın kendi canlandırdığı karakterlerin bir benzeri olan Gatsby. Çok sevdiği kız arkadaşı Ashleigh ile New York’ta romantik bir hafta sonu geçirmeyi hedefleyen Gatsby’nin planları suya düşer. Ashleigh, gittiği bir yönetmen söyleşisinden bir türlü çıkamaz. Gatsby ise eskiden tanıdığı Shannon ile karşılaşır.

“New York’ta Yağmurlu Bir Gün”, edebi göndermeli hızlı diyalogları, ilişkilere kafa yorması, hayatın bilinmezliğine dair hafif ve eğlenceli duruşuyla klasik bir Allen filmi olsa da en iyilerinden biri değil. Uzun yıllardır hızlı film çekmesiyle tanınan Allen’ın New York filmleri külliyatına bu filmiyle yeni bir şey eklemediği açık.

Allen’dan zayıf bir film

Allen’dan zayıf bir film

30 yıllık değişim

“Pekin Bisikleti”yle tanınan Çinli sinemacı Xiaoshuai Wang, yeni filmi “Di jiu tian chang / Elveda Oğlum”da bu yılki Berlin Film Festivali’nin en çok takdir gören filmlerinden birine imza attı. Film, Çin’deki 30 yıllık değişimi bir aile üzerinden konu alıyor. Tek çocuk politikasının bir aile üzerinde oynadığı trajik rolü, uzun yıllara yayılan ve kartlarını yavaş yavaş açan ustaca bir senaryoyla aktaran film, Berlin’den başrol oyuncuları Jingchun Wang ve Mei Yong’a En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini kazandırdı. Başarılı bir epik olarak adlandırılabilecek filmin en dikkat çeken yönü, arka planında Çin’in portresini başarıyla çizmesindeki hüner.

Haftanın diğerleri

- Hira Evren Işık’ın imzasını taşıyan “İblis Esir-i Beden”, astral seyahati merkeze alan bir korku filmi. Haftanın diğer yerli korkusu ise “Mircin” adını taşıyor.

- Fantastik aksiyon “Abigail: Sınırların Ötesinde / Abigail”, Aleksandr Boguslavskiy’nin imzasını taşıyor ve özel güçleri olduğunu fark eden Abigail adlı kız çocuğuna odaklanıyor.

- Burak Kuka’nın yönettiği “Masal Şatosu - Sihirli Davet”, masal alemine giden Neşe’yi konu alan bir aile filmi.

- “Kediler / Cats and Peachtopia”, Çin yapımı çocuklara hitap eden bir animasyon.