Banliyölerdeki bataklık

1950’lerde ABD’de bir banliyö... Burada yaşayan beyaz ailelerin dışarıdan mükemmel gözüken hayatı siyahi bir ailenin taşınmasıyla alt üst olur. Mahallede ırkçılığa bağlı tepkiler gitgide yükselirken annelerini kaybeden Lodge ailesinde dışarıdan gözükenden çok daha derin çürümüşlük hakimdir.

Banliyölerdeki  bataklık

Coen Biraderler’in senaryosunu yazdığı, kayda değer bir yönetmenlik tecrübesine sahip Amerikan sistemini eleştiren muhalif aktörlerden George Clooney’nin yönetmenliğini üstlendiği “Suburbicon”, kağıt üzerinde işleyecek bir proje. Aralarında Matt Damon ve Julianne Moore’un olduğu oyuncu kadrosu da dünya prömiyerini bu yılki Venedik Film Festivali’nin ana yarışmasında yapan filme dair iyi işaretler. En azından ortalama bir Coen Biraderler filminin seviyesinin izleyicileri beklemesi umulabilir. Ancak Clooney dönem atmosferi, oyunculuk performansları ve

yapım şartları açısından belli bir düzeyi tutturan filmin tonunu bir türlü ayarlayamıyor. Film, sert ve şoke edici olmakla absürdleşebilen bir siyasi taşlama arasında bocalarken çok fazla şey söylemek istedikçe didaktikliğe saplanıyor, yolunu bulamıyor. Kariyerini banliyöler üzerinden Amerikan sistemini eleştiren Todd Solondz gibi yönetmenlerin varlığı da göz ardı edilemezken “Suburbicon”, sık işlenen bu konuya kayda değer bir katkı sağlayamıyor.

İtfaiyeciler için...

Banliyölerdeki  bataklık

“Tron: Legacy” ve “Oblivion”la dikkat çeken yönetmen Joseph Kosinski, yeni filmi “Korkusuzlar / Only the Brave”le gerçek bir hikayeden yola çıkıyor ve yangınları kontrol altına almakla yükümlü bir itfaiye birimine odaklanıyor. Oyuncu kadrosunda Josh Brolin, Miles Teller, Jeff Bridges, Taylor Kitsch ve Jennifer Connelly’nin de aralarında olduğu önemli isimlerin yer aldığı film ilk bakışta alışıldık Amerikan kahramanlık filmlerini andırıyor. Ancak gündelik ilişkileri gösterirken yakaladığı detaylar, itfaiyeciler arasındaki ilişkileri adım adım kurması, sıradan insanların yangın gibi bir güçle olan savaşını ortaya koyarken yakaladığı hakimiyet, filmi klasik kahramanlık öykülerinin bir adım önüne taşıyor ve ilgiye layık kılıyor.

Haftanın diğerleri

Banliyölerdeki  bataklık

Haftanın dört yerli filminden biri yönetmenliğini Caner Özyurtlu, başrolünü Ezgi Mola’nın üstlendiği “Maide’nin Altın Günü”, titiz ev kadını Maide’nin çalınan gerdanlığının peşine düşmesini konu alan bir komedi. Özcan Deniz’in yönetip rol aldığı yeni filmi “Öteki Taraf”ta başrollerde Deniz’e Meryem Uzerli ve Aslı Enver eşlik ediyor. Sevgilisi ortadan kaybolan bir adam üzerine bir gerilim filmi. Mete Gümürhan’ın dünya prömiyerini Berlin Film Festivali’nde yapan belgeseli “Genç Pehlivanlar”, Amasya Güreş Merkezi Yatılı Okulu’ndaki güreşçilerin aralarındaki ilişkileri gözler önüne seriyor. Fatih Hacıosmanoğlu’nun yönetmenliğini ve başrolünü üstlendiği “On Adım” ise yönetmen Tina’nın film çekme deneyimi üzerine.

Ana akım filmlerin öne çıkan yönetmenlerinden Martin Campbell’ın yönettiği, başrollerini ise Jackie Chan ve Pierce Brosnan’ın paylaştığı “İntikam / The Foreigner”, öldürülen kızının intikamını alan bir adamın hikayesi. Film, Chan ve Brosnan’ın alışıldık hallerinin dışında görüldükleri rollerindeki performanslarıyla övgü topladı.

Philippe Lacheau’nun yönetip başrolünde yer aldığı Fransa yapımı komedi “Delil.com / Alibi.com”, internet sitesi kuran bir adamın yaşadıklarına odaklanıyor.