Başarılı bir senaryo zekice bir gerilim

Aktör Joel Edgerton’ın ilk yönetmenlik denemesi “Geçmişten Gelen” psikolojik gerilim türünün bir örneği. Edgerton zeki senaryosuyla eleştirmenlerin takdirini kazandı

Avustralyalı aktör Joel Edgerton, kameranın önünden arkasına geçen isimler arasına katıldı.
Yakın dönemde Ridley Scott’ın “Exodus: Gods and Kings”inde II. Ramses rolünde izlediğimiz Edgerton’ın ilk yönetmenlik denemesi “Geçmişten Gelen/ The Gift”, psikolojik gerilim türünde.
Edgerton sadece yönetmen değil, aynı zamanda filmin senaristi, yapımcısı ve başrollerden birinde.

Evli çift Simon ve Robyn’in hayatı yolunda giderken, Simon’ın liseden arkadaşı Gordo ile karşılaşması işleri altüst ediyor. Simon’ın başta tanımadığı Gordo’yla karşılaşmasının ardından tuhaf hediyeler gelmeye başlıyor. Simon’ın Gordo ile geçmişinden gelen bir sır yavaş yavaş çiftin hayatını etkilemeye başlıyor.

Sağlam bir ilk adım

İlk yönetmenlik denemesi için Alfred Hitchcock ve Michael Haneke’nin “Saklı / Cache”si gibi kaynaklara bakan Edgerton, eleştirmenleri etkiledi. Filmle ilgili çıkan yazılar filmin hem gerilimi ayakta tuttuğuna hem de zeki bir senaryoya dayandığına işaret ediyor. Filmin klişelerle hareket ediyor gibi gözüküp izleyicisini şaşırtması da eleştirmenlerin takdir ettiği yönler arasında. Dolayısıyla Edgerton, çoğu aktörün hayal kırıklığı yarattığı yönetmenliğe geçiş yolunda ilk adımını sağlam atmış izlenimi veriyor.

“Geçmişten Gelen / The GIft”

Yön.:Joel Edgerton Oyn.:Jason Bateman (Simon), Rebecca Hall (Robyn), Joel Edgerton (Gordo), Allison Tolman (Lucy) Sen.:Joel Edgerton Gör.:Eduard Grau Müz.:Danny Bensi, Saunder Jurriaans

Nostaljik serinin dönüşü

“Tatil Zamanı / Vacation”, National Lampoon’da yayımlanan “Vacation” serisinin beşinci sinema uyarlaması. Yönetmen koltuğunda ilk filmlerine imza atan John Francis Daley ve Jonathan Goldstein bulunuyor. Başrollerini Ed Helms, Christina Applegate, Leslie Mann ve Chris Hemsworth’ün aralarında olduğu iddialı bir kadro paylaşıyor.

Komedi türündeki yapım, bir aile babasının eşiyle arasını düzeltmek ve oğullarıyla bağ kurmak amacıyla düzenlediği tatile odaklanıyor. Bu filmin 1983 tarihli ilk filmin sıcaklığını içermediği ilk eleştirilerde göze çarpan noktalar arasında. Hollywood’un geçmişten gelen malzemeyi günümüz izleyicisiyle buluşturma denemelerinden olan “Tatil Zamanı”, ilk bakışta bekleneni vermemiş gibi görünüyor.

DVD

HAFTANIN YENİSİ

“BURGONYA DÜKÜ / THE DUKE OF BURGUNDY

Peter Strickland’in iki kadın arasındaki sadomazoşist ilişkiyi zarafetle ele alan filmi yılın en iyileri arasında.

Haftanın diğerleri

-Haftanın yerlilerinden biri Murat Toktamışoğlu’nun yönettiği korku “Üç Harfliler 2: Hablis”. Kısmet Ekin Tekinbaş ve Cansu Fırıncı’nın rol aldığı film, bir aileye musallat olan doğaüstü kötü varlıkları konu alıyor. Hasan Tolga Pulat’ın imzasını taşıyan “Merdiven Baba”ise sıradan bir adamın kahramana dönüşmesi üzerine bir komedi. Hacı Ali Konuk, Esra Dermancıoğlu ve Emin Gümüşkaya rol alıyor. Cuma Uğurlu’nun yönettiği “61. Bölge İntikam”, amatör oyuncuların rol aldığı bir mafya hikayesi.

-Korku türünün meraklıları Kanada yapımı “Dünyanın Sonu / Afflicted”a şans verebilir. Gösterildiği Toronto Film Festivali’nde dikkat çeken film, biri garip bir hastalığa yakalanan iki yakın arkadaşa odaklanıyor. Derek Lee ve Clif Prowse’ın yönettiği film, popüler format olan bulunmuş görüntüye dayanıyor.

-“Barbie Prenses ve Rock Star/ Barbie Rock’n Royals”çocuklara hitap eden bir animasyon.