Denis ile uzay yolu

Fransız sinemasının en önemli yaratıcılarından Claire Denis, “High Life”da hem politik düzen hem de insan doğası üzerine derinlikli analizler sunarken bilim kurgu türüne eşi benzeri olmayan bir yapıt da armağan ediyor .

Dünya sinemasının önde gelen yaratıcılarından Claire Denis, başrolüne popüler oyuncu Robert Pattinson’ı yerleştirdiği yeni filmi “High Life”da bilimkurgu türünden besleniyor. Ancak yine insan varoluşunun karanlık ve aydınlık yönleri üzerine etkileyici bir hikâye sunuyor. Film, bir adam ve bebeğin yalnız olduğu bir uzay gemisinde açılıyor. Geri dönüşlerle suçluların uzaya gönderildiği bir düzeni öğreniyor ve şiddetin ortaya çıkışına tanıklık ediyoruz. Pattinson’ın başarılı bir performansla dikkat çektiği film, Denis’in eşsiz sinema dilinin daha önce denemediği bir türde mükemmel işlediği bir yapım. Geçen yıl San Sebastian Film Festivali’nde yarışan filmde, Denis hem politik düzen hem de insan doğası üzerine derinlikli analizler sunarken bilim kurgu türüne eşi benzeri olmayan özgün bir yapıt da armağan ediyor.

Denis ile uzay yolu

HAFTANIN DİĞERLERİ

Olivier Assayas’ın geçen yıl Venedik Film Festivali’nde yarışan yeni filmi “Non-Fiction / Çifte Hayatlar”ın başrollerini Guillaume Canet, Juliette Binoche ve Vincent Macaigne paylaşıyor. Film, orta yaş krizi yaşayan dört kişi üzerinden ağırlıklı olarak diyaloğa sırtını yaslayan bir yapım. Assayas’ın filmi şehirli insanın ortak dertlerine dokunabilse de yönetmenin en önemli ve büyük çalışmalarından biri değil.

David A. Armstrong’un yönettiği ABD yapımı aksiyon “Suikastçı / The Assassin’s Code”, bir davayı çözmeye çalışan bir polis ve onu takip eden bir suikastçıyı merkeze alıyor.

Özgür Bakar’ın yönetmenliğini üstlendiği “Alem-i Cin 2”, haftanın yerli korkusu. Ryan Simons’ın imzasını taşıyan ABD yapımı korku “Şeytan Göz / Demon Eye” ise genç bir kadına musallat olan doğaüstü kötü varlıklar üzerinden ilerliyor.

Orhan Oğuz’un yönettiği “Eksi Bir” ise başrollerinde Nilüfer Açıkalın ve Ercan Kesal’ın bulunduğu evsiz bir adamı bir sığınağa götüren birkaç polis hakkında bir dram. Semir Aslanyürek’in imzasını taşıyan “Kaos”, geçen yıl Adana Film Festivali’nde yarışmıştı. Film, tarihi bir dram.

Bei-Er Bao’nun yönettiği Çin yapımı komedi “Şişman Harekât Timi / Fat Buddies”, mafyaya savaş açan iki polis hakkında bir aksiyon.

“Şampiyonlar / Campeones”, Javier Fesser’in imzasını taşıyor. Film, engelli bir takımı çalıştıran ünlü bir basketbol koçu üzerine ve bu yıl Goya Ödülleri’nde En İyi Film Ödülü kazandı.

Denis ile uzay yolu