İlkinin gerisinde

Joel Schumacher’in 1990 yapımı, kusurlarına rağmen sevilen filmi “Çizgi Ötesi / Flatliners”ın yeniden çevrimi ilkinin de gerisinde kalıyor.

“Ejderha Dövmeli Kız”ın Danimarka yapımı uyarlamasının yönetmeni Niels Arden Oplev’in imzasını taşıyan “Çizgi Ötesi” orijinal filmin karakterlerini olmasa da ana fikrini koruyor: Tıp öğrencisi Courtney, geçmişteki bir hatasının da etkisiyle kalbini durdurup ölüm sonrası deneyimini yaşamak ve bu andaki beyin aktivitelerini kaydetmek istiyor. Ona yardımcı olan tıp öğrencisi arkadaşları da sırayla bu deneyimi yaşarken, geçmişlerindeki hatalar onları rahat bırakmıyor.

Nesillerinin dikkat çeken isimlerinden oluşan kadronun varlığına rağmen “Çizgi Ötesi”, ilkini eğlenceli kılan kendini ciddiye almama halinden de nasibini almıyor. Bu da filmi sıradan bir gerilimin ötesine taşıyamıyor. Hollywood’un gereksiz yeniden çevrimler serisine kısa sürede unutulacak bir halka daha ekleniyor.

“Çizgi Ötesi / FlatlIners”

Yön.: Niels Arden Oplev
Oyn.: Ellen Page (Courtney), Diego Luna (Ray), Nina Dobrev (Marlo), James Norton (Jamie), Kiersey Clemons (Sophia) Sen.: Ben Ripley Gör.: Eric Kress
Müz.: Nathan Barr

İlkinin gerisinde

Eli yüzü düzgün bir komedi

Senaryosunu Gülse Birsel’in kaleme aldığı yönetmenliğini Ozan Açıktan’ın üstlendiği “Aile Arasında”, eli yüzü düzgün bir ana akım komedi. Başrollerini Engin Günaydın ve Demet Evgar’ın paylaştığı film boşanma sürecindeki Fikret’in şarkıcı Songül’ün yan dairesine taşınmasıyla başlıyor.

İlkinin gerisinde

Songül’ün kızının, kız istemesinde baba rolünü üstlenen Fikret, zorlandığı bu rolle Songül ve ailesinin hayatına gitgide daha fazla dahil olur. Başarılı oyunculuk performanslarına, özenli bir senaryo ve yönetmenliğin eşlik ettiği film bir süredir karşımıza çıkmayan kalburüstü bir ana akım komedi.

Haftanın diğerleri

- Fikret Reyhan’ın yönettiği ilk uzun metrajlı film “Sarı Sıcak”, bu yılki İstanbul Film Festivali’nin ulusal yarışmasından En İyi Film Ödülü’yle dönmüştü. Oyuncu kadrosunda Aytaç Uşun ve Mehmet Özgür’ün yer aldığı film, Adana’da geleneksel yöntemlerle tarım yapan bir ailenin yaşadığı zorluklara odaklanıyor. Diğer dikkat çeken bir ilk film, dünya prömiyerini Venedik Film Festivali’nin Eleştirmenler Haftası’nda yapan ve Emre Yeksan’ın yönettiği “Körfez”. Başrolünde Ulaş Tuna Astepe’nin yer aldığı film, hayatının duraksadığı bir dönemde İzmir’e ailesinin yanına dönen Selim’in yaşanan çevre felaketinin ardından hayatını yeniden kurması hakkında.

- “Beyaz Tanrı / White God”la dikkat çeken Macar yönetmen Kornel Mundruczo’nun yönettiği “Jüpiter’in Uydusu / Jupiter holdja”, yerçekimini yenen bir göçmenin hikayesini anlatıyor. Film, bu yılki Cannes Film Festivali’nde ana yarışmada yer aldı.

- Brian Smrz’ın yönettiği aksiyon “24 Hours to Live / Yarını Yok”, Ethan Hawke’ın profesyonel bir suikastçıyı canlandırdığı bir aksiyon. Film, aksiyon klişelerinden bir an bile uzaklaşmıyor ve başrol oyuncusu Hawke olmasına rağmen vasatın altında kalıyor.

- Muharrem Özabat’ın imzasını taşıyan “Aşka Geldik” komedi türünde ve iki arkadaşın hikayesini konu alıyor. Raşit Görgülü’nün yönettiği “Geçmişteki Sır” ise Türkiye’den Bosna Hersek’e uzanan bir keşif öyküsü.

- Çocuklara hitap eden animasyon “Tamircikler: Gizli Görev / The Fixies: Top Secret” da bu haftanın vizyon seçenekleri arasında.

İlkinin gerisinde