İşlemeyen bir melodram

Kağıt üzerinde başarılı bir kadroya sahip olan “Hayat Işığım” senaryo, yönetmenlik ve oyunculukta bekleneni veremiyor

İşlemeyen bir melodram

Romantik filmlerdeki rüştünü “Aşk ve Küller”de kanıtlamış yönetmen Derek Cianfrance, çok satan bir kitap metni, Michael Fassbender ve Alicia Vikander gibi iki oyuncu, “Hayat Işığım / The Light Between Oceans”ı kağıt üzerinde umut vâdeden bir film gibi gösteriyor. Oysa Venedik Film Festivali’nde ana yarışmada yer alan film, başından sonuna işlemeyen bir melodram.

I. Dünya Savaşı sonrası ülkesi Avustralya’ya dönen Tom, ıssız bir adada bir fener kulesinde işe başlar. Ana karadaki Isabel’le yakınlaşıp evlenince o ıssız hayata Isabel de dahil olur. Çiftin çocuklarının olmaması ve Isabel’in çocuk saplantısı onları hukuk dışı bir karara iter. Bu kararın ahlaki yükümlülüklerinden ne zamana kadar kaçabileceklerdir?

Film eski moda bir hikayeyi, duygusal etkiler yaratmak için müzik ve kamerayı sallamak gibi yöntemlerle anlatıyor. Oyunculuk yönetimi anlamında da bir doz kaçması söz konusu. Cianfrance yeterince iyi işlenmediği için bir türlü duygusal olarak bağlanamadığımız karakterlerin dramına ortak etmeye çalıştıkça izleyici ile filmin arasındaki mesafe açılıyor. Ayrıca onur sembolü bir erkek ve sürekli suça davet eden kadın karakterden oluşan kadın düşmanı metni bu melodramın seyrini daha da zorlaştırıyor. “Aşk ve Küller”le dikkat çeken, sonraki filmi “The Place Beyond the Pines”la hayal kırıklığı yaratan Cianfrance, “Hayat Işığım”la geleceği hakkındaki ümitleri iyice söndürüyor.

“Hayat Işığım / The LIght Between Oceans”

Yön.: Derek Cianfrance

Oyn.: Michael Fassbender (Tom Sherbourne), Alicia Vikander (Isabel Graysmark), Rachel Weisz (Hannah Roennfeldt) Sen.: Derek Cianfrance (M.L. Stedman’ın romanından uyarlama)

Gör.: Adam Arkapaw

Müz.: Alexandre Desplat

İşlemeyen bir melodramBu sefer Dori kayıp

Gelmiş geçmiş en sevilen animasyonlardan “Kayıp Balık Nemo” (2003), bir devam filmine kavuştu: “Kayıp Balık Dori / Finding Dory”. Yine Pixar Stüdyoları tarafından yapılan film, “Kayıp Balık Nemo”yu da yöneten Andrew Stanton’ın imzasını taşıyor. Filmde hafıza problemleri olan balık Dori, haklarında çok az şey hatırladığı ailesini bulmak için bir yolculuğa çıkıyor. Kısa süre sonra akvaryuma götürülmek üzere kaçırılınca Nemo ve Marlin, arkadaşlarının yardımına koşuyorlar. Film hem iyi eleştiriler aldı hem de gişe rekorları kırdı.

İşlemeyen bir melodramHaftanın diğerleri

- Mel Gibson’ın başrolünde yer aldığı aksiyon filmi “Kan Bağı / Blood Father”, 16 yaşındaki kızını uyuşturucu satıcılarından korumaya çalışan eski suçlu bir babaya odaklanıyor. Jean-François Richet’nin yönettiği Fransız yapımı film ilk gösterimini Cannes Film Festivali’nde yarışma dışı bölümde yaptı. Film eleştirmenlerden iyi yorumlar aldı.

- Haftanın yerli filmlerinden biri Semra Dündar’ın yönettiği, kadın güvenlik yetkilisini merkeze alan komedi “Tutmayın Beni”. Diğer yerli komedi “Korku Komedi: Bana Normal Aktiviteler” ise Özgür Bakar’ın imzasını taşıyor. Arın Arjen Öztürk’ün yönettiği dram “Masal” ve Alper Mestçi’nin yönettiği korku filmi “Siccin 3: Cürmü Aşk” da haftanın gösterime giren yerli yapımları arasında.

DVD

HAFTANIN YENİSİ

“BELGICA”

Bir müzik kulübü işleten iki erkek kardeşin hikayesini konu alan, Felix van Groeningen imzalı film yılın iyilerinden. Özel olarak yapılan müzikler de etkileyici.