Oyun bitti

Gişe fenomeni gençlik serisi “Açlık Oyunları”, dördüncü halka olan “Alaycı Kuş Bölüm 2” ile güçlü bir final yapıyor

Suzanne Collins’in genç okurlara hitap eden romanlarından uyarlanarak Jennifer Lawrence’dan bir yıldız, canlandırdığı karakter Katniss Everdeen’den bir gençlik idolü yaratan seri “Açlık Oyunları”, dördüncü film “Açlık Oyunları: Alaycı Kuş Bölüm 2 / The Hunger Games: Mockingjay - Part 2”ile sonlanıyor. İlk filmin ana akım gençlik macerası kalıpları içindeki başarısını takip edemeyen iki devam filminin ardından final güçlü ve akılda kalıcı.

Önceki iki filmde olduğu gibi Francis Lawrence tarafından yönetilen “Açlık Oyunları: Alaycı Kuş Bölüm 2”de, Açlık Oyunları’nın mucidi imtiyazlıların bulunduğu başkent ve onun diktatörü Başkan Snow’u devirmeyi amaçlayan isyan, tüm hızıyla sürüyor. Katniss de isyancıların yanında. Ancak kendisine biçilen isyanın yüzü rolüne hapsolmaya niyeti olmayan Katniss, kendisini ateş hattına atıyor ve Snow’u öldürmek için hareket geçiyor. Yanında başkentte beyni yıkandığı için Katniss’i öldürebilecek sevgilisi Peeta ve karışık duygular beslediği çocukluk arkadaşı Gale de var.

Yaşam savaşı sürükleyici

Üçüncü roman ikiye bölündüğü için gerilim ve aksiyon yüklü yerler son filme saklanmış. Katniss ve ekibinin tünellerde, tuzaklar arasında geçen nefes nefese yaşam savaşı sürükleyici. Katniss’in Peeta’ya duygularıyla ilgilenen önceki yapımın aksine bu filmin politika ve yozlaşma, devrim dinamikleriyle ilgilenmesi yapımı hitap ettiği genç kitlenin dışındakiler için de daha ilginç kılıyor. Film, isyanlar konusunda kötümser ve kadın kahramanına sonunda bahşettiği rol bağlamında tartışmalı olsa da seriye hatırlanabilecek bir nokta koyuyor.

Yönetmenlik hevesi sürüyor

AngelIna Jolie üçüncü yönetmenliği “Hayatın Kıyısında/ By the Sea”de kariyerinin bu alanında parlak olamadığını gösteriyor. Jolie jeneriğinde artık Pitt soyadını kullandığı filmde, kocası Brad Pitt’le uzun sürenin ardından birlikte başrolleri de paylaşıyor. Hikaye, 1970’lerde Fransa’da deniz kenarında bir otele yerleşen Amerikalı çiftin soğuk evlilikleri üzerine bir dram. Film, uzun seyir süresi, özellikle Jolie’nin tuhaf ve sabır sınırlarını zorlayan performansı ve karakter derinliğinden mahrumiyetiyle Jolie’nin yönetmenlik sevdasının gidişatıyla ilgili iyi işaretler vermiyor.

Oyun bitti

“Açlık Oyunları: Alaycı Kuş - Bölüm 2/ The Hunger Games: MockIngjay - Part 2”

Yön.:Francis Lawrence

Oyn.:Jennifer Lawrence (Katniss Everdeen), Josh Hutcherson (Peeta Mellark), Liam Hemsworth (Gale Hawthorne), Woody Harrelson (Haymitch Abernathy), Donald Sutherland (Başkan Snow), Philip Seymour Hoffman (Plutarch Heavensbee), Julianne Moore (Alma Coin) Sen.:Peter Craig,
Danny Strong (Suzanne Collins’in romanından) Gör.:Jo Willems
Müz.:James Newton Howard

Oyun bitti

Moretti’den mizahı ihmal etmeyen dram

İtalyan sinemasının ünlü isimlerinden Nanni Moretti, bu yıl Cannes’da yarışan yeni filmi “Annem / Mia Madre”de Margherita (Margherita Bay) adlı yönetmeni merkeze alıyor. Sol sinemanın bir örneğini çekerken, bir yandan setin zorluklarıyla bir yandan da annesinin hastalığıyla boğuşan bir karakteri takip ediyoruz. Film, Moretti’nin daha iddialı yapımlarındaki mizah ve dram dengesini tutturamıyor, özellikle John Turturro’nun doğaçlamaya alan açtığı karakterin komedideki doz aşımı filmin dengesini zedeliyor. Moretti’nin tarzını sevenler ise filmden memnun ayrılabilirler. Filmin aile ve anneyle ilgili hikayesi, film seti bölümlerine göre çok daha iyi işliyor.

Haftanın diğerleri

OSCAR’LI FİLMİN hollywood UYARLAMASI

82. Akademi Ödülleri’nde Yabancı Dilde Film dalında Oscar kazanan Arjantin filmi “Gözlerindeki Sır / El secreto de sus ojos”, Hollywood tarafından yeniden uyarlanıyor... Billy Jay’in yönettiği, başrollerinde Chiwetel Ejiofor, Nicole Kidman ve Julia Roberts’ı izlediğimiz “Gizemli Gerçek / Secret in Their Eyes”bir grup FBI dedektifinden birinin kızının öldürülmesinden sonra gelişen olayları konu ediniyor. Film, Arjantin’in geçmişiyle anlam kazanan orijinali kadar iyi eleştiriler almadı.

YERLİ KORKU

Utku Uçar’ın yönettiği “Hüddam”, haftanın cinleri ele alan yerli korkusu.

ÇOCUKLAR İÇİN

Haftanın animasyonu “Pırdino: Sürpriz Yumurta”yı Günay Köker yönetti. Film bir dinozorun ailesini bulma çabası üzerine.

DVD

HAFTANIN YENİSİ

“İNSANLIKTAN UZAKTA / LOIN DES HOMMES”

David Oelhoffen’ın yönettiği Albert Camus uyarlaması film, festival çevrelerinde beğeni topladı.