Spielberg’den gazetecilere sevgiyle

Film, “Başkanın Bütün Adamları /All The President’s Men”in (1976) dünyasını özleyen izleyicinin hasretini gideren bir gazetecilik güzellemesi

En İyi Film Oscar’lı 2015 yapımı “Spotlight”ın ardından Amerikan sineması en büyük yetenekleriyle gazeteciliğe yeni bir güzelleme sunuyor: Steven Spielberg’ün yönettiği, başrollerini Meryl Streep ve Tom Hanks’in paylaştıkları “The Post”. Gerçek bir gazetecilik başarısını merkeze alan filmde, 1970’lerin başlarında, Richard Nixon’ın başkanlığı döneminde ve gazete olarak The Washington Post’tayız.

The New York Times, J. F. Kennedy ve Lyndon B. Johnson’ın da aralarında olduğu birçok başkanın Vietnam Savaşı’nı toplumun çıkarlarına aykırı şekilde sürdürdüğünü gösteren bir devlet raporu ele geçirir. Gazetenin bu haberleri yayımlaması hukuk yoluyla engellenir. Aynı skandal raporu Ben Bradlee genel yayın yönetmenliğindeki The Washington Post da ele geçirir. Ancak yayın kararını verecek kişi The Washington Post’un patronluğu kadın olduğu için erkek egemen yayın dünyasında hiç ciddiye alınmayan Kay Graham’dir.

Kadınlık konusuna özel önem

Film ana eksen olarak Graham ve Bradlee’nin aralarındaki ilişki üzerinden hareket ediyor. Ancak gazetenin heyecanlı koridorlarından, Kay’in düzenlendiği ve siyasilerin boy gösterdiği partilere, kaynak bulma telaşından basıp basmama ikilemine uzanıyor. Bu dallı budaklı yapıda Spielberg’ün kamerası bir an odağını yitirmiyor. 1970’lerin ruhunu, mürekkep kokusuna kadar hissettiriyor.

“The Post”, Watergate Skandalı öncesi geçen olaylarda bu gazetecilik başarısını merkeze alan başyapıt “Başkanın Bütün Adamları / All The President’s Men”in (1976) dünyasını özleyen izleyicinin hasretini gideriyor. Spielberg, yönetmenlikteki ustalığını gazetecilik etiği ve bunun toplumdaki önemini vurgulayan bir hikayenin hizmetine veriyor. Spielberg, 1970’lerde bir kadınlık konusuna ise Graham üzerinde özel bir önem veriyor. Filmin bu konuları romantize eden tonu ele aldığı konulara duyulan hayranlık nedeniyle filme yakışıyor. Hanks ve Streep başta olmak üzere tüm oyuncu kadrosunun etkileyici performansları da eklenince yılın en dikkate değer filmlerinden biri ortaya çıkıyor.

Yaşam savaşında romantizm

“Vaat Edilen Cennet / Paradise Now”la dikkat çeken Filistinli yönetmen Hany Abu-Assad’ın başrollerinde Idris Elba ve Kate Winslet’ı buluşturan yeni filmi “Aramızdaki Sözler / The Mountain Between Us”, hayatta kalma hikayesiyle romantizmi bir araya getiriyor. Bir uçak kazasından kurtulan doktor ve gazetecinin dağlardaki yaşam savaşı, onları duygusal olarak da yakınlaştırıyor. Film, doğadaki görüntülerin etkileyiciliğine rağmen benzer filmlerin alışıldık olaylarını bir araya getirirken bir özgünlük yakalamıyor. İzleyiciyi filme bağlayan faktör ise iki oyuncunun performansları ve kimyaları…

Spielberg’den gazetecilere sevgiyle

Haftanın diğerleri

- 2014 yapımı “Deliha”nın devam filmi “Deliha 2”, yönetmenliğini ve başrolünü Gupse Ozay’ın üstlendiği bir yapım. Film, Deliha’nın yeni maceralarını izleyicilerle buluşturacak.

- Arjantin yapımı politik dram ‘Zirve / La cordillera’, Santiago Mitre’nin yönettiği başrolünü ise Ricardo Darin’in üstlendiği bir film. Cannes’ın Belirli Bir Bakış bölümünde izleyiciyle buluşan film, Arjantin başkanının yaşadığı bir krize odaklanıyor.

Spielberg’den gazetecilere sevgiyle

- Yönetmen Jaume Collet-Serra ile aktör Liam Neeson’ın dördüncü iş birliği “Yolcu / The Commuter”, bir trende kendisini bir suç ağının içinde bulan bir iş adamını merkeze alıyor.

- Onur Saylak’ın ilk uzun metrajlı filmi “Daha” Hakan Günday’ın aynı isimli romanından esinleniyor. Mültecileri Avrupa’ya kaçıran sert bir adam ve oğlu Gaza’ya odaklanan dramın başrollerinde Ahmet Mümtaz Taylan ve Hayat Van Eck var. Film, Adana,’dan Film Festivali’nden En İyi İlk Film, Malatya Film Festivali’nden En İyi Film’in de aralarında olduğu birçok ödülün sahibi.

Spielberg’den gazetecilere sevgiyle- “Ruhlar Bölgesi / Insidious”ın dördüncü filmi “Ruhlar Bölgesi: Son Anahtar / Insidious: The Last Key”, medyum Elise Rainier’ı ve geçmişini merkeze alıyor. Film, eski usul korkuların gerekliliklerini yerine getirse de seride akılda kalmayacak bir halka.

“The Post”
Yön.: Steven Spielberg Oyn.: Meryl Streep (Kay Graham), Tom Hanks (Ben Bradlee), Sarah Paulson (Tony Bradlee), Bob Odenkirk (Ben Bagdikian), Tracy Letts (Fritz Beebe) Sen.: Liz Hannah, Josh Singer Gör.: Janusz Kaminski
Müz.: John Williams

Spielberg’den gazetecilere sevgiyle