Yenilmezliğin ikinci sınavı

Gişede büyük başarı elde eden süper kahramanlar karması “Yenilmezler”in devam filmi, ilkinin gerisinde kalsa da kaçış sinemasından bekleneni vermeyi başarıyor

Marvel Comics’ten sinemaya uyarlanan “Yenilmezler/ Avengers”, süper kahraman filmlerinin A takımı gibi. Dünyaya karşı tehditlere karşı güç birleştiren kahramanlar arasında Dr. Jekyll ve Mr. Hyde benzeri yeşil dev Hulk, Asgard adlı gezegenden gelen tanrı Thor, silah tüccarı ile barış savaşçısı ikilemini bünyesinde barındıran Iron Man, mükemmel suikastçılar Romanoff ve Barton ve eski moda kahraman asker Kaptan Amerika bulunuyor.

Yeni karakterler

Bu takımın beyazperdedeki ilk macerası 2012 tarihli “Yenilmezler / Avengers”,
dünya gişelerinde fırtına gibi esmiş, süper kahraman epiği olarak herkesin bu kaçış sineması deneyimine ihtiyaç duyduğunu ortaya koymuştu. Şimdi vizyona giren devam filmi “Yenilmezler: Ultron Çağı/ Avengers: Age of Ultron”da
aynı ekip Ultron denilen bir düşmanla karşı karşıya.

Bir yapay zeka olarak tanımlanabilecek Ultron’u yaratan da teknoloji meraklısı Tony Stark’ın dünyayı korumak için bir program geliştirmek istemesi. Stark bir tür iyi niyet taşlarıyla cehenneme giden yolu döşüyor. Seriye eklenen yeni karakterler ise Ultron’la işbirliği yapan ikizler: Çok hızlı hareket edebilen Quicksilver ve manipülasyon yeteneğine sahip Scarlet Witch.

Koreografiler kaliteli

“Yenilmezler: Ultron Çağı”, ilkinin gerisinde kalan ancak yine izleyiciye istediği kaçış sineması örneğini sunan bir film. Yönetmenliği önceki filmde olduğu gibi Joss Whedon üstleniyor. Filmin aksiyon sahnelerinin koreografileri ve 3D çalışmasının kalitesinden şüphe etmek, çizgi roman uyarlamalarının Hollywood tarafından getirildiği seviyeyi anlamamak olur. Dolayısıyla bu alanlarda filmin sorunu elbette yok. Whedon’ın kaleme aldığı senaryodaki açıklar, karakterlerin davranışlarındaki bol miktardaki tutarsızlıklar veya açık olmayan bölümler, bütün koşturmaca ve özel efekt arasında kaybolup gidiyor. Elbette senaryoda bildiğimiz Amerikan değerleri, aile, dünyanın geri kalanına duyulan bir güvensizlik metne sızıyor. Mizah da özellikle Stark ve Kaptan Amerika çatışmasından can buluyor.

Süper kahraman serilerini karşılaştırırsak, “Yenilmezler: Ultron Çağı”, “X-Men” serisinin tersine hem zihinlere hem eğlenceye hitap eden bir seri olmasa da işin eğlence bölümünde üstüne düşeni hâlâ fazlasıyla yerine getiriyor.

“Yenilmezler: Ultron Çağı / Avengers: Age of Ultron”

Yön.:Joss Whedon Oyn.:Robert Downey Jr. (Tony Stark/ Iron Man), Chris Hemsworth (Thor), Mark Ruffalo (Bruce Banner / Hulk), Chris Evans (Steve Rogers / Kaptan Amerika), Scarlett Johansson (Natasha Romanoff / Black Widow), Jeremy Renner (Clint Barton / Hawkeye) Sen.:Joss Whedon Gör.:Ben Davis Müz.:Danny Elfman, Brian Tyler

Müthiş bir belgesel

“Toprağın Tuzu / The Salt of the Earth”,21’inci yüzyılın en önemli fotoğrafçıları arasında gösterilen Sebastiao Salgado üzerine bir belgesel. Salgado objektifini bu yüzyılın acılarına, adaletsizliklerine, sefaletine ve insanlığın hırsına çevirdiği için aynı zamanda tarih ve insanlık üzerine... Yönetmen koltuğunda ünlü Alman sinemacı
Wim Wenders ve Sebastiao Salgado’nun oğlu Juliano Ribeiro Salgado oturuyor. Salgado’nun fotoğraflarında ve hayatında hem ilham hem karanlık hem ümit var. Wenders’in son dönemde belgesellerde kurmacaya göre çok daha yetkin olduğunu kanıtlayan film, Cannes’da Belli Bir Bakış’ın Jüri Özel Ödülü’nü alıp bu yıl Oscar adayı da olmuştu. “Toprağın Tuzu” kesinlikle gözden kaçmaması gereken bir yapım.

Haftanın diğerleri

- Rusya yapımı animasyon “Karlar Kraliçesi 2 / The Snow Queen 2”, Karlar Kraliçesi ve onu yenen troller arasındaki mücadele üzerine.

- Lulu Wang ilk filmi “Aşkı Bulunca / Posthumous”ta öldüğü haberi yayılıp eserleri değere binince yaşadığı gerçeğini saklayan bir ressamı konu alıyor. Başrollerde Jack Huston ve Brit Marling var.
- Emre Budak’ın yönettiği “Yolunda A.Ş.: Çinçin Bağları Hikayesi”, Çinçin mahallesinin kentsel dönüşüme uğramasına karşı mücadele veren mahalleliyi anlatıyor. Korku türündeki “Ezan” bir kız çocuğuna çarpıp öldüren bir adamın yapılan büyüyle cezasını çekmesiyle ilgili. Komedi filmi “Tehlikeyle Flört”ise bir müzik grubunun maceralarını konu alıyor.

- Nesimi Yetik’in yönettiği ve Adana Altın Koza’dan En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu (Tansu Biçer), En İyi Sanat Yönetimi ödülleriyle dönen “Toz Ruhu”na özel bir yer açmakta fayda var. Gündelikçi Metin’in türkücü olma hayallerini konu alan film, gündelikçi bölümünde ne kadar iyi işliyorsa, türkücü olma hayallerinde o kadar inandırıcılığını yitiriyor. Yine de dikkat çekici bir film.