Başkanların 2 yılı!

Yerel seçimlerin üzerinden 2 yıl geçti. Bu geçen süreçte Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve 30 ilçe belediye başkanı, icraat yapmak için uğraştı durdu. Kimi eksik yaptı, kimi fazla... Pandemi süreci, hiç şüphesiz belediyecilik anlayışının da değişmesini sağladı. Vatandaş artık kendisine “dokunan” ve sorununu hızlı bir şekilde çözen bir belediyecilik istiyor. Bu isteği iyi bir şekilde anlayan başkanların görev sürelerinin uzun olacağını düşünüyorum.

Soyer’in performansını değerlendirmek için ayrı bir yazı yazmam gerekiyor. Konak’tan başlayalım. Kentin en tecrübeli belediye başkanı Abdül Batur, ilk kez bu görevi yerine getiriyor gibi heyecanlı... Başlar başlamaz ‘kentsel dönüşüm’ dedi ve ikinci yılının sonunda birçok plan revizyonunun altına imza attı, yerinde dönüşümün önünü açtı. Batur, bir dahaki döneme selam çakıyor.

İl başkanlığından bu yana tanıdığım Ali Engin’e belediye başkanlığı çok yakıştı. Narlıdere’de çok çalışıyor. İlçeyi slow food ve günübirlik turizmin merkezi yapmak için önemli bir yol kat etti. CHP içerisinde de ağabey konumunda... Bir sonraki yerel seçimde büyük bir ilçeye transfer olursa kimse şaşırmasın!

Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran’ın tarzını çok beğeniyorum. Sürekli sahada. Her an karşınıza çıkabilecek türden başkanlık yapıyor. Sorunları ötelemiyor, üzerine gidiyor. Göreve geldiğinde plajları halka açması hâlâ akıllarda. Parti içi tartışmalardan uzak durması, onun için daha iyi olacak gibi görünüyor.

‘Yatırımcı’ belediye başkanı sıfatını 2 yıldan bu yana sürdüren Mustafa İduğ, Bornova’da planlı, programlı bir şekilde ilerliyor. İddialı olması, onu hep çalışmaya ve boşluk bırakmamaya zorluyor. Kamulaştırma, sosyal yardım ve eğitim alanında attığı adımlar birçok ilçeye örnek oldu.

Yıllar boyu emek verdiği partisinde belediye başkanlığı koltuğuna kadar yükselen Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, hem icraatı hem de siyaseti iyi biliyor. Siyasetin mutfağından geldiği için vatandaşa nasıl dokunulacağını güzel çözmüş. Özellikle pandeminin ilk döneminde yaptıklarıyla adından söz ettirdi. Küçük dokunuşlarla büyük mutluluklar yaratmanın peşinde... Partisindeki siyasi gelişmelerin hep içerisinde ve yönlendirici noktada. 

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, kendi yönetim tarzına uygun bir ekip kurmak için 2 yıldır uğraşıyor. Bunun için çok mesai harcadı, harcıyor. Ancak artık bu durumun içerisinden çıkıp dışa açılması lazım. Kendisinin de ifadesiyle, Bayraklı’da yapılacak çok iş var. Büyükşehir Belediyesi ile iyi ilişkileri sayesinde, ilçe şimdiye kadar almadığı kadar yatırım aldı. Sandal’ın performansını asıl bundan sonra göreceğiz. 

Pandemi döneminde yaptıklarıyla adından en çok söz ettiren başkanlar arasında hiç şüphesiz Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, ülke genelinde ilk 5’te yer alır. O süreci çok iyi yönetti. Borçlu bir belediye aldığı için sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Kılıç’tan tam anlamıyla beklediğim atılımı henüz göremedim. Onun için önümüzdeki 2 yıl önemli!

Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, bürokratlıktan gelen, tecrübeli bir isim. Belediyede bir sistem oturttu ve onu tıkır tıkır işletiyor. Belediye başkanı olarak farklı bir yoğurt yiyişi var. Bu tarz, vatandaşlar ve partililer tarafından kabul görmüş gibi görünüyor.

Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, çok borçlu bir belediye devraldı. Bu durum, onun neredeyse 2 yıldır elini kolunu bağlıyor. Tugay için de önümüzdeki 2 yıllık süreç kritik... Beyefendi kişiliği ve kavgadan uzak tavrıyla dikkat çekiyor.

Kuzeyin parlayan yıldızı Bergama’nın Belediye Başkanı Hakan Koştu, hizmete odaklanmış durumda. Geçmiş dönemden gelen borcu bahane etmeden çalışıyor. AK Parti cephesinden de takdir gören bir isim...

Bayındır Belediye Başkanı Uğur Demirezen de ilçeye farklı yatırımların gelmesi için çok uğraşıyor. Bu uğraşının karşılığını aldı. Tarıma Dayalı Organize Sanayi Bölgesi’nin ilçe sınırlarında kurulmasına karar verildi. Bayındır için bu yatırım tarihi bir fırsat!

‘Atom karınca’ gibi bir belediye başkanı arıyorsanız Kemalpaşa’ya bakabilirsiniz... Rıdvan Karakayalı, siyaseti de belediye başkanlığını da biliyor. Halkın arasında. Proje üretiyor ve hayata geçiriyor.

Kendisiyle yüz yüze hiç görüşmedim, hizmetlerini de çok bilmiyorum. Ama siyaset ve başkanlık bir duruş istiyor. Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, bu duruşu sergiliyor ve bu durum dikkatimi çekiyor.

Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz, ilçesinde başarılı işler yapıyor. Borçlu bir belediye devralmasına karşın çalışmaya çalışıyor.

Başkanlar için önümüzdeki 2 yıllık süreç çok önemli. Son seneyi saymıyorum, çünkü seçim havasına erkenden giriliyor. Zaman su gibi akıp geçiyor, bunu akıldan çıkarmamak gerekiyor!