Soyer, siyasetteki tecrübesini ispatlad

6 Ağustos 2020

CHP’de kurultay bitti, şimdi sıra Merkez Yönetim Kurulu’na kimlerin gireceğine geldi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun belirleyeceği A takım için İzmir’den iki kişinin ismi ön plana çıktı. Selin Sayek Böke ve Rıfat Nalbantoğlu.

Böke; ekonomi alanında önemli bir isim. Daha önce MYK’da yer aldı. Bu açıdan da tecrübeli. Ancak İzmir Milletvekili olmasına karşın Böke’yi kenti temsil edecek bir isim olarak sayamayız. Kılıçdaroğlu, milletvekili seçildiği il olan İzmir’de “ağabey” konumunda olan Nalbantoğlu’nu MYK’da değerlendirme ihtimali oldukça yüksek görüyorum.

Önceki gün Parti Meclisi (PM) sonucuyla ilgili onlarca kişiyle konuştum. Herkes İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in başarısından söz ediyor. Soyer, siyasetteki ustalığını da aslında kurultay da ispatlamış oldu. Daha önce de ifade ettim. İl kongresinin rövanşını fazlasıyla aldı.

Soyer’in kurultay salonunda yaptığı konuşma da herkes tarafından beğenilmiş. ‘Büyükşehir Belediye Başkanının eli artık daha da güçlendi’ desek herhalde buna kimse karşı çıkmaz!

3. kez Yüksek Disiplin Kurulu’na seçilerek bir rekorun altına imza atan İzmir Milletvekili Mahir Polat’la konuştum. Kurultayla ilgili çarpıcı değerlendirmeleri oldu, şunları söyledi:

“Bundan sonra yeni güç odakları olacaktır ve insanlar orada olacaktır. Bu da doğaldır. Denge değişikliği kaçınılmaz.  Süreç bize gösterdi ki; Büyükşehir Belediye Başkanımız çok yıpratılmaya çalışıldı. Ama buna rağmen süreci başarıyla atlattı. Sahneden istediğini alarak çekildi. Partideki ayrışma artık daha cılız bir hal olacak. Mevcut PM ve genel merkez yapısı hem genel hem yerel seçime partiyi taşıyacak. Partililer de denge tutarken bunu gözeteceklerdir. Bizim örgütümüz farklıdır. Örgütün nihai vicdanı kurultaydır. Benimle ilgili farklı şeyler söylendi. İlçe kongresini kaybettik. İl kongresinde taraf olmadım. Ancak kurultay delegelerinin nelere kadir olduğunu herkes gördü. Tunç Bey de yıpratılmaya çalışıldı. Haksızlığa uğradı. Örneğin; genel başkanımızın, “İl kongresini blok listeyle yapın” önerisi vardı. Buna uyulmaması başlı başına bir hamleydi. Ancak kurultayda Tunç Bey istediğini aldı”

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan’ın kurultay sonucuyla ilgili tespitleri gerçekten önemli. Bakan’la sohbetimizle özetle şunları kaydetti:

“Sağda solda tercih edilen arkadaşlarımızı sorumsuzca eleştirenler var. Onları da parti kültürüne uygun davranmaya davet ediyorum. Parti içerisinde herkesin yönetime gelmesini istediği, birlikte çalışmak istediği arkadaşları, desteklediği adaylar olabilir. Bu işin doğası bu. Ancak kimse alamadığı oyun hesabını başkasına sormasın. Listeyi delenler nasıl deldi de ben bu kadar az oyu niye aldım diye sorsun. Örgüt neylerse güzel eyler herkes eksiği kendi özünde arayacak”

Yazının devamı...

CHP İzmir’de yeni dönem!

28 Temmuz 2020

CHP’de aylardır beklenen kurultay sonuçlandı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun güven tazelediği kurultayda en çok merak edilen konu Parti Meclisi (PM) listesi oldu. CHP lideri, anahtar listesine İzmir’den Tuncay Özkan, Ednan Arslan, Rıfat Nalbantoğlu, Devrim Barış Çelik, Selin Sayek Bake ve Rahmi Türeli (eski İzmir milletvekili) yazdı. Seçimin sonucunda Özkan ve Türeli haricindeki isimler PM’nin yeni üyeleri oldu. Burada hiç şüphesiz en dikkat çeken sonuç Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan’ın çizik yemesi oldu.
“Çizik operasyonu” bekleniyordu ama sonucu öngörülemiyordu. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun öncülüğünde partililer, Özkan’ın seçilmemesi için yoğun bir çaba harcadı ve çabalarının sonucunu aldı. Şimdi İzmir’de “Özkan’sız” dönem başlıyor. Kartlar, baştan sona yeniden dağıtılacak. Partinin önderliğini hiç şüphesiz, ağabey konumundaki Rıfat Nalbantoğlu üstlenmeye çalışacaktır.
Kısacası, hiçbir şey eskisi gibi olmayacak CHP İzmir için... Burada İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer için ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Yol arkadaşı Nalbantoğlu’nun seçilmesi adına Ankara’da kamp kurdu. Çok sayıda il başkanı ve delegeyle bir araya gelerek Nalbantoğlu için destek istedi. Bu yapılan çalışmaların meyvesini fazlasıyla aldılar aslında. Nalbantoğlu, rekor bir oyla PM üyesi seçilmeyi başardı. Seçim öncesi Soyer’e, “Rıfat Nalbantoğlu ısrarınızın sebebi ne?” diye soruldu. O da, “Vefa!” yanıtını verdi.
Siyasetin ekip ve vefa işi olduğunu bir kez daha hatırlamış olduk.
CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel’in PM için olmazsa olmazı, İzmir Milletvekili Ednan Arslan’dı. Yücel’in yanı sıra Abdül Batur ve Ali Engin de Arslan için bastırdı ve sonuç istedikleri gibi oldu. Yücel’in PM’de görmek istediği Tuncay Özkan ise seçilemedi. Özellikle yerel seçimlerde aday belirleme sürecinde yakınlaştığı ve birlikte siyaset yaptığı Özkan’ın yeteri kadar oy alamamasını, Yücel’in hanesine eksi yazanlar olduğunu söylemeden geçmeyelim.
PM üyeliğine seçilen İzmir Milletvekili Ednan Arslan da başarı hikâyesiyle dikkat çeken isimlerden. Erzincan’ın Tercan ilçesi Bulmuş köyünde doğan 41 yaşındaki Arslan, partinin gençlik kollarından itibaren farklı kademelerde görev aldı. Milletvekilliğinden sonra PM’ye seçilmesi gerçekten önemli. Özellikle de siyaset yapan gençler için örnek bir isim. Yerel seçimlerdeki aday belirleme sürecindeki etkinliğinin de göz ardı edilmemesi gerekiyor.

Böke, ekonomiye mi?

CHP liderine karşı muhalif çıkışlarıyla dikkat çeken Selin Sayek Böke, yeniden PM’de... Örgüt işlerine karışmayan Böke’nin yeniden ekonomi yönetiminin başına geçmesi beklentisi var.

Yazının devamı...

CHP İzmir’den PM’ye kimler girecek?

21 Temmuz 2020

CHP’de hafta sonu seçim mesaisi var! Cumartesi günü genel başkan, pazar günü ise Parti Meclisi (PM) seçimi yapılacak. PM’nin önemini bilmeyenler için şöyle ifade edeyim. Partinin milletvekili ve belediye başkan adayları, 60 kişilik bu kurulda belirleniyor. Örneğin, yerel seçimlerde MYK’da Bayraklı için, eski Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak’ın ismi belirlendi. Ancak Durak, PM’de veto yedi! Bu açıdan bakıldığında, PM üyeliği gerçekten önemli, ayrıca partiye emek vermiş isimler için önemli bir sıfat!
Gelelim son kulislere... CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, ilçe ve belediye başkanları, tabir yerindeyse Ankara’da kamp kuracak. Partililer kulis yapacak, genel merkezde son bilgileri koklayacak!
Yönetim tarzı olarak ser verip sır vermeyen İl Başkanı Yücel’in, PM’ye girmesi için bastırdığı isim CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan! Gençlik kollarından itibaren partisi için çalışan Arslan’ın şansını yüksek görüyorum. Daha önce de burada ifade ettim. Başkan Soyer’in olmazsa olmazı, eski İl Başkanı Rıfat Nalbantoğlu. Ben, Arslan ve Nalbantoğlu isminde bir sıkıntı görmüyorum. Büyük bir sürpriz olmazsa ikisi de CHP liderinin anahtar listesinde yer alacaktır.
Yücel’in Arslan isminin dışında kimlerin ismini telaffuz edeceği ise tam bir muamma!
Kurultay delegelerinden Umut Tekin, Mehmet Ali Çalkaya, Perihan Yardımcı, Devrim Barış Çelik, Şakir Başak ve Zeynep Altıok’un ismi, adaylık için geçiyor. Tekin ve Başak, aylardır önemli bir çalışmanın içinde.
Son kurultayda Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesinde olmamasına karşın listeyi delerek giren, ardından CHP lideri tarafından MYK’ya alınan Tuncay Özkan’ın bu kurultayda bir problem yaşayacağını düşünmüyorum. Özkan, geçen süreçte Kılıçdaroğlu’yla iyi bir ilişki kurdu. Listede olmaması büyük sürpriz olacaktır!
Genel seçimlerden sonra Kılıçdaroğlu’na karşı ilk bayrağı açan CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke’yle ilgili farklı iddialar var kulislerde... Böke’nin anahtar listede olması beni şaşırtır! Yine Kılıçdaroğlu’nun olağanüstü kurultayı toplaması için çağrıda bulunan isimlerden, CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi’nin durumunun ne olacağı merak konusu. Meclis’teki performansıyla dikkat çeken Çelebi, anahtar listede olmaması durumunda adaylık için başvurabilir. Partililer nezdinde kredisi yüksek olan Çelebi, listeyi delebilir!

Yazının devamı...

Kiraz’ın su sorunu!

14 Temmuz 2020

İzmir’in şirin ilçesi Kiraz’da yıllardır yaşanan su sorunu çözülmüş değil. Her yaz aynı manzara! Kiraz Belediyesi’nin araçları, vatandaşların evlerinin önüne gidip belli periyotlarla su dağıtıyor. Evlerimizde 3-5 saat su kesilse nasıl isyan ettiğimizi düşünün!
Kiraz’ın belli noktalarındaki vatandaşların musluğunda haftalarca su akmıyor!
Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar da haklı olarak isyan ediyor:
“İlçemizdeki su sorunu, yıllardır süregelen bir problem. Yeraltı kaynak sularının iyice azalmasıyla, sondajların da yetersiz olmasıyla maalesef bu sorun çözüme kavuşturulamıyor. Vatandaşlarımız çaresiz kalıyor. Benim, ilçemdeki hemen hemen herkeste telefonum var. İlçe sakinlerimiz, bu sorunla ilgili olarak beni aramaya başladı. Bizim artık araçlarımız çalışmaya başladı. Tabi içme suyu olarak değil ama kullanım suyu olarak tankerlere basıyoruz. Bu bizim görev alanımız değil ama biz vatandaşlarımız için bunu yapmalıyız. Suyun olmaması çok can sıkıcı bir nokta. Bu çağda İzmir gibi bir yerde taşıma suyla değirmeni ne kadar döndürebileceğiz, bunu da bilmiyoruz. Bu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yapması gereken bir iş, Büyükşehir’in sorumluluk alanı. Durumu yıllardır biliyorlar. Maalesef, henüz bir çözüm yok. Bir kısmı planlamada, bir kısmı şurada burada derken 5-6 yıldır vatandaşlarımız aynı problemi yaşıyor. Ciddi anlamda problem yaşıyoruz. Kovid-19’la mücadele edilmesi, hijyenin en üst seviyede sağlanması lazımken suyumuz yok, bu çok kötü bir durum. Bu serzenişim, Büyükşehir’in sorumluluk alanı olduğu için ya da farklı parti olduğu için değil, bizim sorumluluk alanımız olmuş olsa samimi söylüyorum, biz hemen vatandaşımızın sorununa çare bulmak isterdik. Evde bir gün su akmadığı zaman çekilen çileyi hepimiz biliyoruz, herkesin malumudur bu durum. İnsanlarımızın içinde suyu hayvanları için kullananlar da var. Bu çok ciddi bir problem.”
‘Özel ilgi göstermeli’
Bölgeyi çok iyi bildiği için AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ’la da konuştum. İlçenin susuzluk çekmesi, Dağ’ın da gündeminde. Şu görüşleri benimle paylaştı:
“Birkaç yıl önce Cumhurbaşkanımız, DSİ’ye talimat verdi. Sondaj ekibi orada çalıştı ve su çıktı. Ancak İZSU’nun üzerine düşeni yapması gerekiyor. Bir ilçeye ayrımcılık yapması olacak şey değil. Suyun siyaseti olmaz! Yaz ayları gelince vatandaşın evinden su akmıyor. Kiraz’a çokça giden biriyim. Sorunu iyi biliyorum. Haftalardır musluğundan su akmayan vatandaşlarımızın olduğunu biliyorum. Büyükşehir’in bu soruna özel ilgili göstermesini rica ediyoruz. Bu mağduriyeti gidermek, Tunç Soyer’in görevidir. Orada çalışma yapılması elzemdir. Bu, ‘açık bulduk, eleştirelim’ konusu değildir! Yıllardır neden çözmüyorlar, anlamış değilim. Oraya hiç gitmiyorlar mı? Vatandaşların, AK Parti’ye oy veriyor diye bu muameleyi görmesi doğru değil”

Yazının devamı...

Artık icraat zamanı!

9 Temmuz 2020

Yerel seçimlerin üzerinden 15 ay geçti. Özellikle yeni belediye başkanları bu süreci belediyeyi, ilçeyi tanıyarak geçirdi; yapılanları/yapılmayanları gördü. Geçen süreçte araya koronavirüs girdi. Belediyeler enerjilerini buraya harcadı. Ancak bu dakikadan sonra bizler belediyelerden icraat bekliyoruz. Bunu hiçbir şey yapılmıyor anlamında söylemiyorum. Özellikle İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden ve dolayısıyla Tunç Soyer’den beklenti çok büyük. Soyer, İzmir’i çok daha iyi tanıdı. Atacağı adımları biliyor, önceden hesaplıyor.

Trafikle ilgili yapılacak hamleler önemli. Bu konuda projeler hazır. İzmirliler, bunları somut olarak önümüzdeki süreçte görmek istiyor. Buca metrosu, Çiğli tramvayı, Alsancak, Yeşildere trafiğinin rahatlaması vs... Bu projelerin her birinin yakın takipçisiyiz.

Kocaoğlu’nun PM yanıtı

CHP’de kurultay öncesi kulislere Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun, eski İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu alabileceği yansıdı. Kocaoğlu, bu konuda bir talebinin olmadığını net olarak ifade etti. “Listeye yazılırsanız tavrınız ne olur?” sorusuna, kendisine has üslubuyla yanıt verdi, “Kasaptaki ete soğan doğranmaz” dedi. Birçoklarına göre Kocaoğlu, PM üyeliği için açık kapı bıraktı. Kocaoğlu’nun bu yanıtı için, “İlginç” yorumunu yapmakla yetinenler oldu. Bakalım CHP lideri, Kocaoğlu’nu listeye alacak mı?

Farklı vali profili

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger’i ziyaret edenlere sordum: “Nasıl bir Vali?” Herkes olumlu şeyler söyledi. Babacan ve titiz tavrı, herkesin dikkatini çekiyor. Vali Köşger, geçen hafta ilçe turuna çıktı. Gittiği yerlerden biri de Foça’ydı. Yıllardır atıl halde olan Fransız Tatil Köyü’nü inceledi. Bu güzel yerin bu şekilde durması, eminim Vali Bey’i de hayrete düşürmüştür. Kendisi, bu konuyla ilgili olarak, “Bunca yıl o milli servet, atıl vaziyette kalmış. Onu hem ekonomiye hem de turizme kazandırmak için bir çalışma yapacağız. Bu çalışmanın da ön değerlendirmesini yapmak istedim. Ziyaret ettim, yerinde gördüm. Çalışmalarımız olacak” değerlendirmesinde bulundu.

İzmir’de farklı bir vali profili olduğunu sevinerek söylemek isterim. Umarım Vali Köşger, sorun yumağı haline gelen konulara çözüm getirir. Yerel yönetimlerle uyumlu bir çalışma içinde olunursa da kazanan İzmir olacaktır.

Bu sözlere kulak verin!

Yazının devamı...

CHP İzmir’de PM hareketliliği

7 Temmuz 2020

CHP’de aylardır beklenen kurultay, 25-26 Temmuz’da Ankara’da yapılacak. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, uzun bir aradan sonra ilk kez bir kurultaya bu kadar güçlü giriyor! Örgütün desteğini tam olarak arkasına alarak...
Kurultayda genel başkan seçiminin yanı sıra, en üst karar alma organı olan Parti Meclisi (PM) seçimi de yapılacak. Buraya girecek isimler önemli.
Çarşaf listeyle yapılan seçimde CHP lideri, anahtar listesini belirleyerek delegeye, “Ben bu isimlerle çalışmak istiyorum” mesajı verir, delegenin de önemli bir bölümü buna göre oyunu kullanır. Son kurultayda İzmir’den Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan ve eski İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, listeyi delerek PM’ye girmeyi başaran isimler olmuştu.
PM’ye İzmir’den kimlerin gireceği merak konusu. Yanılmıyorsam, 2014’teki kurultayda Türkiye’nin üçüncü büyük kentinden PM’ye 7 isim girmeyi başarmıştı. Bu bir rekordu! “Peki, yeniden böyle bir şey olur mu?” derseniz, bana göre çok zor.
CHP İzmir’deki kulisleri sizlere hemen aktarayım. Bunun için çok kişiyle görüştüm. Yerel siyaseti yakından takip edenler çok iyi biliyor. İl kongresinde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan büyük bir ayrışma yaşadı. Kongre günü Yücel, listesini Soyer’e göstermek istemedi. Listesini Özkan’la birlikte yapmayı tercih etti.
Zaten gergin olan ipler, burada tamamen koptu!

Liste nasıl olacak?

PM öncesi bu üç ismin birlikte hareket etmesi için, aralarında milletvekillerinin de olduğu akil isimler devrede. Özellikle Soyer ile Yücel’in bir kez daha ayrışmasını istemiyorlar. Ancak ortada bir güven sorununun olduğu da aşikâr!

Yazının devamı...