Cezaevi yerine millet bahçesi

Buca Cezaevi, 62 yıl hizmet verdi. 30 Ekim’de meydana gelen 6,9’luk depremin ardından büyük hasar gördü ve boşaltıldı. Geçen süre zarfında yaklaşık 600 bin hükümlü ve tutuklunun kaldığı cezaevi şimdilerde sessizliğe büründü...

Akıllarda aynı soru var: “Yaklaşık 80 bin metrekarelik alana ne yapılacak?”

Bunun cevabını, yaptığım görüşmeler sonucunda buldum! Alanın 30 bin metrekaresine konut, 50 bin metrekaresine de millet bahçesi yapılacak. Bir bölüme de Buca Belediyesi’nin isteğiyle güzel bir pazaryeri inşa edilecek.

Bu arada, 80 dönümlük alanını İller Bankasına devri tamamlanmış.

Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, en başından beri konuya olumlu yaklaşıyor ve ilgililerle görüşmeyi ihmal etmiyor. Bakın Başkan Kılıç, alanla ilgili neler söylüyor:

“Benim tek karşı olduğum nokta, Cemil Şeboy döneminde kamusal alan projelerinin kaldırılarak yerine planlanan AVM’dir. Konut projesi önümüze gelir, konuşulur, tartışılır. Yakında metro çalışmalarımız başlayacak, Menderes Caddesi’nde trafik sekteye uğrayabilir. Bu sebeple ben Bakanlık görüşmelerinde de, Adnan Kahveci Yolu’nun bir an önce trafiğe açılmasını sağlayacak bir proje olmasını istedim. Buraya AVM yapılırsa günlük 40-50 bin araç girecek, bu araç sayısını Buca’nın trafiği kaldırmaz. Adnan Kahveci Caddesi açılsa da kaldırmaz. Bakanlıklar arasında mülkiyet anlayışı var. Bakanlık ‘Benim yerim, buradan kazanacağım parayla adliye binası yapacağım, lojman yapacağım’ diyebilir. İkinci olarak ise ‘Biz 80 bin metrekare alanın tamamını yeşil alan yapamayız, biz önümüzdeki süreçte buradan gelir elde edeceğimizi düşünüyorduk’ diyebilir. Yani kendine bir bütçe sağlanmasını isteyebilir. Biz o zaman burada, etrafındaki emsallere bakarız. Genellikle konut alanları var. Menderes Caddesi’ne bakan taraflarda zemini ticaret, üst konut yani bu şu demek, emsallerde ne varsa o. Tabii ki bu 80 bin metrekarenin tamamının konut olmasına imkân yok, olabilecek en az yoğunluğu getirecek, içinde belediye hizmet alanı, yeşil alan olan bir plan yapılacak. Burada belirtmek istediğim önemli husus ise, bizim birinci yani öncelikli talebimiz, alanın tamamının, içinde belediye hizmet alanı olan, sosyal donatılar olan bir yeşil alan olması.”

Bir şeyi daha vurgulamak istiyorum. Buraya iktidar tarafından kesinlikle AVM yapılma gibi bir düşünce yok.

80 dönümlük alanın önemli bir bölümünün yeşil alan olarak belirlenmesi kentimize nefes aldıracaktır. Buradaki gelişmeleri yakından takip etmeye devam edeceğim.

Yeni bir gelişme olursa, buradan sizinle paylaşacağım.