CHP’de ‘disiplin’ çalışacak

CHP Genel Başkan Yardımcıları Oğuz Kaan Salıcı, Seyit Torun ve Genel Sekreter Selin Sayek Böke’nin katılımıyla İzmir’de geçtiğimiz hafta cuma-cumartesi günü bir çalıştay yapıldı. Belediye ve ilçe başkanlarının katıldığı toplantılarda, “uyum” mesajı öne çıktı. Özellikle Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı’nın mesajlarını iyi okumak gerekiyor. Basına kapalı gerçekleşen toplantı sonrası çok kişiyle konuştum. Salıcı, özetle toplantıda şu mesajları vermiş: “İktidara yürüyoruz. Bu süreçte de örgütle belediyeler arasında uyum olması gerekiyor. Kavgayla, gürültüyle, ayrışmayla işimiz olmamalı. Herkes kendi işine bakmalı, görevini en iyi şekilde yapmalı. Kongrelere kadar kimse görevden alınmayacak. Ancak parti disiplinine, hiyerarşisine kim uymazsa onla yola devam edemeyiz. İlçe başkanları bu konuda disiplin mekanizmasını çalıştırabilir. Eğer disipline belediye başkanı uymuyorsa o konuyla Seyit Bey ilgilenecektir. İlçe başkanlarımız için kriterler getireceğiz. Kimsenin tembellik yapmasına izin vermeyeceğiz. Tembellik yapanla yol yürümeyeceğiz. Belirlenen kriterlere herkes uyacak. Tembellik görevden alınma nedeni. İzmir’de beş ilçe AKP ve MHP’de. Biz İstanbul’u aldık. Bu 5 ilçeyi çok rahat bir şekilde almalıyız. Ayrıca AKP’den kaçan seçmen bir bölümü bize gelmiyor. Bu konu üzerinde özellikle çalışmalıyız.”

Bu sözleri aslında şöyle özetleyebiliriz: “Kavga etmeyin, birlikte çalışın. Bunun aksini yapanlarla yol yürümeyiz.”

Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Torun da partililere ittifak üzerinde mesaj vermiş. Özellikle Millet İttifakı birleşenlerini küstürecek, kızdıracak söylem ve eylemlerden uzak durulması konusuna vurgu yapmış. Özellikle sosyal medya üzerinden partinin politikalarını, belediye başkanlarının icraatlarını eleştirenlerle ilgili disiplin süreci hiçbir mazeret gözetmeden yürütülmesi noktasında herkes artık hemfikir! Artık diyorum çünkü CHP’de çok uzun süredir bir “disiplin” sorunu olduğu aşikar. Partilerde hiyerarşiye göre hareket etmek aslında vazgeçilmez bir durumdur! Klavye başında “eleştirel” yazılar yazanlar bundan sonra daha dikkat etmeli.

MHP kongreye hazırlanıyor

MHP İzmir il kongresini 11 Eylül Pazar günü Tarihi Havagazı Fabrikası’nda yapacak. Hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor. Kongre pandemi sürecine denk geldiği için sadece delegeler katılım sağlayacak. Bu anlamda da tüm önlemler alınacak. Kongreye MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli katılmayacak. Kongreye atamayla iki yıl önce İl Başkanı olan Veysel Şahin’in tek aday olarak girmesi bekleniyor, bunu da belirtelim.

Alsancak planları askıda

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İzmir’de tartışma konusu olan Ege Mahallesi’nin hemen arkasında yer alan 174 bin 752 metrekarelik alan için Emlak Konut GYO A.Ş. tarafından hazırlanan planı onayladı ve askıya çıkardı. Planda “Ticaret+Turizm+Konut alanında maksimum yüzde 40 oranında konut olarak yapılaşmaya gidileceği vurgulandı. Plana itiraz olmazsa yeni bir kent merkezi doğuyor demektir. Binlerce konut ve iş merkezinin yapılacağı alan ilgi çekecektir.