Soyer: Ödümüz kopuyor ama…

Ülkemizin önemli gündemlerinden biri de deniz salyası. Hepimizi ilgilendiren bir konu olduğunda yine hepimiz konuya kulak kapatıyoruz. Eminim kimse, “Banane” demiyordur/diyemiyordur. Bunun sorumlusu kimse aramasın. Denizlerimizi tüm uyarılara, kampanyalara karşın el birliği ile kirletiyoruz. Elbette bunun da bir sonucu oluyor.

Marmara Denizi’nde başlayan ilk olarak Karadeniz’i tehdit eden ardından da Kuzey Ege’de görülen deniz salyası şimdi Ege’ye doğru ilerliyor. Uzmanların bu konuda açıklamaları gerçekten korkutucu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Murat Kurum, önceki gün bu soruna karşı eylem planını açıkladı. Umarım hızlı bir şekilde sonuç alınır. Deniz salyasının İzmir’i tehdit edip etmediğini İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e sordum, şunları söyledi.

“Şu an için İzmir için bir tehdit yok. Ödümüz kopuyor. Konuyu derinlemesine araştırtıyorum. Biz temizlemeye devam ettikçe, kirlenmesinin önünü kestikçe bu felaket bizden uzak duracak. İlk aktarılan bilimsel veriler bu felaketin bizden uzak olduğunu gösteriyor. Elbette korkuyoruz. Marmara denizindeki durum gerçekten kötü ve ürkütücü…İnşallah İzmir ve Ege için böyle bir durum söz konusu olmaz. Bilimsel bir çare üretmemiz lazım. Bu konuda düğmeye bastık.”

Dikkat çeken transfer

Geçen gün İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin dalgıçları Dünya Çevre Günü çerçevesinde körfezde dip temizliği yaptı. Çıkanlar gerçekten hayret verici! Scooter var. Elimize geleni atmış. Az önce de ifade ettim. Doğayı hoyratça kirletirsek bunun bir sonucu olarak! Umarım son bela Ege’yi, İzmir’i etkilemez. Marmara denizi de bir an önce temizlenir ve eski günlerine döner.

Beğenirsiniz/beğenmezsiniz Tahir Şahin, Menemen’de 20 yıl belediye başkanlığı yaptı. Son yerel seçim öncesi ise Şahin ile partisi CHP arasındaki ipler koptu. Yerel seçimlerden sonra Şahin partiden ihraç edildi. Bana kalırsa hiç yaşanmaması gereken bir süreç yaşandı. Çok değil geçtiğimiz Nisan ayında Şahin’den bir açıklama geldi ve “20 yıl gözümü kırpmadan hizmet ettim. 2 yıldır yoruldum. Onurumu geri verin. İade-i itibarı yapın” dedi. CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel de “Tahir Şahin ismi bizim için değerli. Partiye emeği olan bir isim. İade-i itibar yapılabilir neden olmasın. CHP’ye emek veren, Menemen’e hizmetler veren bir isim. Neden olmasın CHP’ye geri dönüşü!” açıklaması yaptı.

Ancak tüm bunlar sözde kaldı! Şahin’in CHP’ye dönüşü gerçekleşmedi. Memleket Hareketi Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, partisinin il başkanlığı için geldiği İzmir’de Şahin’e parti rozeti taktı. Bana kalırsa bu duruma en çok AK Partililer sevinmiştir. Şahin’in olası belediye başkanlığı adaylığı Menemen özelinde tüm dengeleri alt üst edecektir.

‘Ölüme giderim’

Ege Tv’de yayınlanan ve benim sunduğum Politika Durağı programının geçtiğimiz haftaki konuğu İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Mustafa Özuslu oldu. Başkan Tunç Soyer’in yakın çalışma arkadaşı Özuslu’ya, “Soyer’in Körfez’de yüzme iddiası var. Ona eşlik edecek misiniz?” diye sordum, çarpıcı bir yanıt verdi: “Kesinlikle eşlik ederim. Tunç Soyer ile ölüme bile giderim, denizde mi yüzmeyeceğim.”