Su ücreti düşer mi?

31 Mart yerel seçimleri öncesi Ankara’da, seçim sonrası ise İstanbul’da su ücretinde indirime gidildi. Peki, İzmir Büyükşehir Belediyesi de aynı uygulamayı yapacak mı? Benim bildiğim şimdilik böyle bir çalışma yok.

İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal’la görüştüm. Bu konuda birkaç önerisi oldu. Hızal, İzmir’in lehine olan tüm kararların Büyükşehir’den oybirliğiyle geçtiğine dikkat çekti. İndirimli otobüs uygulamasının saat diliminin genişletilmesini öneren Hızal, şu görüşlerini paylaştı:

“Doğru yapılan işler olduğu kanaatindeyim ve bu konuyla ilgili mecliste AK Parti olarak desteğimizi verdik. İlk meclis toplantısında ulaşım indirimiyle ilgili bir konu vardı, bunu destekledik. Burada meseleye biraz daha farklı bakabiliriz. Bunu da önümüzdeki günlerde de dile getireceğiz. Bu saat aralığını biraz daha artırabiliriz. Belki yaz aylarının sonlarına doğru, belki akşam 6-8 olabilir ama sonuç itibariyle doğru bir yaklaşım. Biz destekledik.”

İzmir’de su ücretinin yüksek olduğuna dair yıllardır bir tartışma süregelir. Hızal, bu konuda Büyükşehir’den bir hamle beklediklerini söyledi:

“Cuma günü mecliste İZSU konulu bir toplantı yapacağız. İzmirliler en pahalı suyu tüketiyor diye her zaman dile getirilir. Diğer büyükşehirlerin su fiyatlarının rakamlarının düşürülmesinde İzmir’in de örnek alacağı kanaatindeyim. İzmir halkı bu kadar pahalı su tüketmeyi hak etmiyor. İndirim yapılması gerekiyor, bizim de önümüzdeki süreçte bu konuyla ilgili hamleler yapacağımızı, sizin aracılığınızla iletmek istiyorum.”

Dağ’a önemli görev

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, İzmir Gençlik Kolları’nda yetişen bir isim. Şu anda İzmir’i AK Parti içinde temsil eden isimlerin başında geliyor. Partisinin ar-ge çalışmalarından sorumlu Dağ’a, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından önemli bir görev verildi. Dağ, 23 Haziran’a kadar olan süreçte İstanbul genelinde yapılacak kamuoyu ve eğilim yoklaması çalışmalarını yürütecek.