‘TOKİ-İZBETON birlikte yapsın’

İzmir depreminin üzerinden 2 yıl geçti. Acılar hala taze. Sorunlar ise dağ gibi. TOKİ, yuvaları yıkılan aileler için belirlenen alanlarda evleri tamamladı, bir bölümünü teslim etti. Aynı şekilde Bayraklı Şehir Hastanesi’nin hemen yanındaki bölgede de inşaatlar hızla devam ediyor. Nisan-Mayıs’ta tamamlanan evler depremzedelere teslim edilecek.

Ancak evleri orta ve ağır hasar vatandaşlar kara kara düşünüyor. Kredilerin yüksek olmasından yakınıyorlar. Konuyu çok yakından takip ediyorum.

Henüz ortada anlaşılarak yeniden yapılan bir bina yok! Döviz kurundaki yükseklik müteahhitlerin de belini büktü. Yeni binalar için verilen bedeller her geçen gün arttı. İzmir Depremzedeleri Dayanışma Derneği kooperatifleşme kararı aldı. Kooperatif aracılığıyla orta ve ağır hasarlı evlerin dönüşmesi için önemli bir adım attı.

‘İşi siyasete döktüler’

İzmir’de hükümetin en önemli temsilcisi AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli’nin bu konuyu sordum, şunları söyledi, “Depremzedeler üzerinden siyaset üretmeye çalışıyorlar. Geri planda iktidarı suçlayıcı dezenformasyon yapıyorlar kendi beceriksizliklerini örtmek için. Depremzedelerimizle bizi karşı karşıya getirmek istiyorlar. Biz burada çok büyük işler yaptık depremzedelerle ilgili. İsteklerin birçoğu karşılandı, görüşüyoruz, isteklerini de takip ediyoruz. İktidar birçok şey yapmıştır, yine yapacakları vardır, biz de yerel yöneticiler olarak takip ederiz. Tabi onlar bizden istiyorlar ama ‘Siz iktidarın yereldeki temsilcilerisiniz bu mesajlarımızı iletin’ diyorlar. Tabi ki biz icra makamı değiliz, kanun, yönetmelik, yasa var. Türkiye’nin diğer illerinde uygulananlar var. Gönlümüzden onların her istediğini yapmak isteriz. Depremzedelerin sıkıntısı bizim sıkıntımızdır, onları haklı görüyoruz ama lütfen iktidarın yaptıklarını da görelim. 1999 depremini yaşadı İstanbul, oradan nereye geldik, çok şey yapıldı. Devletimiz bu konuda çok şey yaptı. Başta devlet, genel iktidar ve yerel idare ile el ele verdik ve ne güzel işler yaptık. Ancak yerel idare sonrasında süreçten koptu ve işi siyasete döktü ve kendi üstüne düşüne yapmıyor.”

“Biz Tunç Soyer’in daveti üzerine grup başkanvekilimizle gitmiştik, özellikle depremzedeler için görüşme yaptık. Ben kendi inisiyatifimle, kendi görüşüm olarak Ankara ile görüşmeden ‘Gelin TOKİ ile İZBETON ele ele versin, geçmişte EVKA’lar gibi projeler var, birlikte çalışma yapsınlar. Depremzedelerin mağduriyetini giderelim bu hem kentsel dönüşüme hem de Türkiye’ye örnek olsun’ dedim. Başkan dinledi, ‘Bakalım’ dedi. İl Başkanlığımızı ziyaretlerinde CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel de vardı, orada da konuyu samimi olarak açtım. Başkan dışarı çıktı, muhteşem bir açıklama yaparak, tweet attı. Yapılan görüşmenin verimli olduğunu söyledi, ‘Depremzedelerin sorununu çözeceğiz’ dedi. ‘Kentsel dönüşüm için ışık yakacağız’ dedi ve sonra ses gelmedi. Çünkü Büyükşehir işi siyasete döktü. Depremzedeler için yapılacak ne varsa biz çalışırız yaparız. Altını çizerek söylüyorum kanunlar, yasa ve yönetmelikler çerçevesinde biz siyasiler hukuki sürece destek oluyoruz, olacağız. İZDEDA’dan şunu istiyorum. Yapılanları kabul edelim, takdir edelim. Eksiklerimizi ‘Çadır kurarız’ gibi yaklaşımlarla değil, Büyükşehir’in ve CHP’li siyasetçileri yönlendirmesiyle değil, gelin görüşelim. Geçenlerde de görüştük, kredi konusunda 20 yıllık sıfır faiz diyorlar. Kendi cephelerinden haklıdırlar, devlet de 200 bin liralık krediyi 400 bine çıkardı, tekrar değerlendirilebilir. Kredi şu andaki piyasa şartlarının en altına çekildi, tekrar değerlendirilir ama bunlar diyalogla olur. Diyaloğun adresi de Çevre ve Şehircilik Bakanlığıdır. Kanuni düzenlemeyi yapacak olan da parlamentodur. Bu çerçevede bunlar konuşulur.”

Vali Köşger toplayabilir

Depremzedelerin sıkıntısı gerçekten çok büyük. Evlerini dönüştürecek bütçeleri yok. Bayraklı’da daire başı istenilen paralar 500 ila 750 bin lira arasında değişiyor. Daha fazla isteyenlerin olduğunu da duydum. Ancak düşük ücretli çalışanların ya da emeklilerin bu paraların kredilerini ödemeşi çok zor. Bayraklı’da hala yıkılmayı bekleyen onlarca bina var.

Bu konuya yerel-genel iktidar demeden bakılması gerekiyor. İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, tüm tarafları bir masa etrafında toplayabilir. Herkes orada fikrini söyler. Bu da bakanlığa iletilir ve belki de bir çözüm bulunur diye düşünenlerdenim.