Vali Köşger’in yoğun İzmir İktisat Kongresi mesaisi...

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çağrısıyla 1923’te toplanan İzmir İktisat Kongresi’nin 100 yıldönümünü önümüzdeki yıl kutlayacağız. Bu kongrenin önemini herhalde bilmeyen yoktur diye düşünüyorum.

Bu konuda İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger’in önemli bir çalışması var. Köşger, göreve geldikten kısa bir süre sonra rafa kaldırılan ya da üzerine gidilmeyen İktisat Kongresi binası projesini tozlu raflardan indirdi. 1979’da yıkılan binanın aynı yere yapılması için düğmeye basan Köşger, yoğun bir mesai harcıyor.

Geçen hafta sosyal medya hesabından bu konuda bir açıklama yapan Yavuz Selim Köşger, “İzmirimizin önde gelen kültür varlıklarından İzmir İktisat Kongresi binası artık anılarda kalmayacak. Yıkılan binanın yer tapusu alındı. Kongrenin 100. yılında, aslına uygun şekilde inşa edilecek yeni kongre binasını, 2023’te hizmete alacağız ve İzmir’e çok yakışacak” dedi.

Bu sözler gerçekten dikkatimi çekti ve heyecanlandım. Küçük bir araştırma yaptım. Yer tapusunun hiç de o kadar kolay alınmadığını öğrendim. Arsanın İngiltere’de yaşayan sahibi ilk önce burayı satmak istemedi.

Acil kamulaştırma kararı alınsa bile sürecin en az 6 ay süreceğini öngören Vali Köşger, ikna için devreye girdi. Yaklaşık iki hafta süren görüşmeler olumlu neticelendi ve arsa alındı.

Şimdi İktisat Kongresi’nin yapıldığı tarihi binanın aynısı yine aynı yerine yapılacak. Proje çalışmaları sürüyor, kısa sürede sonra ihaleye çıkılacak ve çalışmalar başlayacak.

Vali Bey’le bu konuyu konuştum, özetle şunları söyledi: “Göreve geldikten sonra böyle bir konu olduğundan bana bahsedildi. Mustafa Kemal Atatürk’ün çağrısıyla toplanan İktisat Kongresi’nin binası 1970’li yılların sonunda yıkılmış. Kongrenin 100. yılını 2023 yılında kutlayacağız. Kongreyi yapabileceğimiz bir bina bulunmuyor. Biz de binanın aynı yerine yapılması için çalışma başlattık. Acil kamulaştırma kararı alınsa bu 6 ay sürecekti. Bizim böyle bir zamanımız yok. Arsa sahibini ikna ettik. Tapusunu aldık.  İktisat Kongresi binasını aslına uygun bir şekilde yapacağız. Dışı 100 yıl önceki gibi olacak. İçi ise modern ve son teknolojiyle inşa edilecek. Kongreler orada yapılacak. Binaya girenler, tarihi atmosferi yaşayacak. İktisat Kongresi’nin 100. yılında büyük bir toplantıya İzmir olarak ev sahipliği yapacağız.”

Umarım, her şey yolunda gider ve bina zamanında yetişir.

Hastane açılışı ertelendi

Temeli, 2013 yılında atılan, inşaat çalışmaları 2016’da başlanan Bayraklı Şehir Hastanesi’nin açılış tarihi bir kez daha değişti. Normalde Haziran ayında açılacaktı ama çalışmalar yetişmedi. Edindiğim bilgiye göre; hastanenin tam olarak faaliyete geçmesi yılsonunu bulacak.

Yangınlar için önlem

Geçen yıl Ege’de çıkan yangınlar hepimizi derinden üzdü. İzmir’de hemen hemen her yaz döneminde orman yangınları maalesef meydana geliyor.

Yetkililerle konuştum, tüm önlemler alınmış. Kısa bir süre sonra piknik alanları hariç olmak üzere ormanlık alanlara girişler geçtiğimiz yıl olduğu gibi yasaklanacak. Orman Bölge Müdürlüğü de iyi koordine olmuş durumda. Orman yangınlarında insan faktörü birinci sırada. Bu konuda hepimize önemli görevler düşüyor. Bunu asla unutmayalım!