Yeni projeler damga vuracak

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, iki yılını değerlendirdi, mali disiplinisağladığını, oy oranının yüzde 57’den yüzde 60’ın üzerine çıktığını belirtti.

Görev süresinin pandemi öncesi ve sonrası olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, “Başkan seçildikten sonra ilk olarak kurumu tanımak, ekonomik yapıyı görmem gerekti. Yeni kaynaklar elde ettik. Çöp taşeronunu gönderdik. Belediyeyi ait kafeleri kendimiz işletmek için kiracıları çıkardık. Açılan davaların hepsini kazandık. En önemlisi mali disiplindi. Onu sağladık. 12 icra dosyamız vardı, hepsini temizledik. Piyasaya geriye dönük bir borcumuz yok. Vadesi gelmeyen borç var sadece. Vergi ve sigorta borçlarımızı yapılandırdık. İlk 9 ayda 10 milyonluk yatırım yaptık. 6 milyon lira değerindeki kamyoneti belediyeye kazandırdık. 2 milyon 800 bin liraya Rumlardan kalan evi kamulaştırdık” dedi.

 Yeni projeler damga vuracak

Kentsel dönüşüm başlıyor

Pandemi sürecini yatırımlarla fırsata dönüştürdüklerini anlatan Başkan Arda, “Porta kafe projemiz bitmek üzere. 16 kadının üretim yapacağı bir mutfak atölyesi olacak. Festival Kafeyi bünyemize kattık. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi ile bir anlaşma yaptık. 5 katlı Gençlik Merkezi projemiz var. Migros’un olduğu yere de 100. Yıl Sanat Merkezi projesini yapacağız” diye açıkladı.

Gaziemir metrosunu ilk kendisinin dile getirdiğini de belirten Başkan Halil Arda, “Şu anda güzergah tespiti yapıyorlar. Sevgi Mahallesi Atatürk Kültür Merkezi’nin oradan Abdülhamit Yavuz Caddesi ve Abdullah Arda Meydanı, Yeni Fuar’ın altından İzmir merkeze bağlanan toplamda 28 kilometrelik bir hat” dedi.

Aktepe-Emrez bölgesinin kentsel dönüşüm alanı olduğunu ancak uzun süredir burada sıkıntı yaşandığını dile getiren Başkan Halil Arda, “300 konutluk bina yapımının startını Büyükşehir Belediyemiz veriyor. Yıl sonuna kadar temel atılacak. İZBETON oraya girdikten sonra müteahhitler de oraya girecek” diye açıkladı. Başkan Arda, Sarnıç’ta 2B arazi sorunun çözümü için yoğun çaba harcadığını vurguladı, “En büyük isteğim görev süremin sonuna kadar bu sorunun bitmesi. Sarnıç’ın girişinde yaşanan trafik sıkışıklığı da Büyükşehir’in hamlesi ile tarihe karışacak” dedi. 

‘İlçeyi iyi tanıdığımızı gösteriyor’

Başkan Halil Arda, 2019’da yapılan yerel seçimde yüzde 57 oy aldığını hatırlattı, “Yeni yaptırdığım anket var. Oy oranımın arttığını görüyorum. Yüzde 60’ların üzerindeyiz. Yüzde 57 oy almıştık. Sürekli vatandaşın arasındayım. Bir anket yaptırdık. Anketin sonuçlarının yüzde 95’ine vakıf olduğunu gördük. Bu da ilçeyi ne kadar iyi tanıdığımızı gösteriyor” şeklinde konuştu.