Z kuşağı, siyasilerin radarında!

Genel seçimlere bir yıldan fazla süre var ama çoğumuz seçimle yatıp seçimle kalkıyoruz. Ben seçimlerin zamanında yapılacağını düşünenlerdenim. Zaten TBMM’de kabul edilen son seçim yasasının geçerli olması, Nisan’dan önce bir yarışın olması pek mümkün görünmüyor. 2023’te 64 milyon seçmen sandık başına gidecek. Bu rakamın yüzde 16’sını Z kuşağı oluşturuyor. Yine 6.5 milyon genç ilk defa oy kullanacak. Bu durum açıkçası siyasi partilerin gençlere yönelik politikalar üretmeye zorluyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gittiği her ilde gençlerle bir araya geliyor. Yine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de gençlere yönelik verdikleri vaatlerle dikkat çekiyor.

İzmir’de ise yaklaşık 500 bin genç ilk kez oy kullanmak için sandık başına gidecek. AK Parti ve CHP İzmir İl başkanları bunun önemini kavramış ki gençlerle bir araya gelmeyi ihmal etmiyor.

AK Parti’nin tecrübeli ismi İl Başkanı Kerem Ali Sürekli (57) Ramazan ayı süresince gençlerle iftar ve sahur programı yapmayı ihmal etmiyor. Onlarla sohbet ediyor, langırt oynuyor. Yine AK Parti İl Gençlik Kolları’nın düzenlediği programlarda onlarla buluşuyor. Partinin şimdiye kadar yaptıklarını ve yapacaklarını anlatıyor. Burada bir parantez daha açmak gerekiyor. AK Parti’de siyaset yapan gençler özellikle üniversitelerde yoğun bir çalışma içerisinde. Bu da benim oldukça dikkatimi çekiyor.

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel (45) de gençlerle ayrı bir önem veriyor. Yücel, geçtiğimiz günlerde o da üniversite öğrencileriyle iftar da buluştu. İftar sonrası gitar çalıp şarkı söyleyen Yücel, gençlere güzel bir selam çakmış oldu!

MHP’de yoğun program

MHP İzmir teşkilatı, yoğun bir Ramazan dönemi geçiriyor. İl Başkanı Veysel Şahin her akşam iftarda vatandaşlarla, partililerle bir araya geliyor. MHP, her yıl olduğu gibi bu yıl da dar gelirli vatandaşlarla erzak desteğinde bulunuyor. Veysel Şahin’le konuştum, yaptıkları çalışmaları şöyle anlattı:

“Kendimizi, yaşadığımız şehirlerde sorumluluk altında hissediyoruz. Biz de bir nebze olsun insanımızın yanında olmak gayesiyle elimizden geldiği kadar, gücümüzün yettiği kadar Genel Başkanımızın başlatmış olduğu yardımlaşma ve kardeşlik kampanyamıza hizmet ediyoruz. İlçelerimizde komisyonlar kurarak, ekipler oluşturduk. Sosyal medyadan iletişim bilgilerimizi dağıttık. İftardan sonra saat 23.00’e kadar ihtiyaç sahiplerine  yardım paketlerimizi ulaştırıyoruz. Kampanyamız sayı ile sınırlı değil, gücümüzün yettiği yere kadar ekmeğimizi vatandaşlarımızla paylaşmaya hazırız. İlçe başkanlarımız, yöneticilerimiz ve gönüllü arkadaşlarımızla, yani tüm gücümüzle sahadayız. Kurulan ekiplerimiz de ay boyunca sahada olacak.”